אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים תוקפים: "דירקטוריון בזק אינו משרת את בעלי המניות שלה" צילום: אוראל כהן

המוסדיים תוקפים: "דירקטוריון בזק אינו משרת את בעלי המניות שלה"

חברת הייעוץ אנטרופי, בשם המוסדיים שמשקיעים בחברה, דורשת להגדיל את מספר הדירקטורים החיצוניים משלושה לשישה. בזק הודיעה כי היא מעוניינת להגדיל את הדירקטוריון מ־9 ל־11 חברים, וההצעה תעלה להצבעה באסיפה הכללית במאי

08.03.2018, 06:53 | אביב גוטר ורחלי בינדמן

יום לאחר הישיבה שבה הוחלט לסיים את כהונתם של בני משפחת אלוביץ', הגופים המוסדיים המשקיעים בבזק הביעו אתמול (ד') זעם על האופן שבו לטענתם מתעלם דירקטוריון בזק מדרישתם לכנס אסיפת בעלי מניות, שעל סדר יומה מינוי שלושה דירקטורים חיצוניים חדשים - בנוסף לשלושה המכהנים כיום.

קראו עוד בכלכליסט

כלל ביטוח, קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים, מיטב־דש ומנורה, המחזיקים יחד ב־6.5% ממניות בזק, רקמו את המהלך בתיווך חברת הייעוץ אנטרופי. שלשום הם שלחו לבזק שמות של שישה מועמדים לתפקיד דירקטורים חיצוניים, בהם שלושה בכירים לשעבר בענף התקשורת – אמנון דיק, יגאל בר יוסף ודוד אבנר.

מימין: דוד אבנר ואמנון דיק, צילומים: אוראל כהן, נמרוד גליקמן מימין: דוד אבנר ואמנון דיק | צילומים: אוראל כהן, נמרוד גליקמן מימין: דוד אבנר ואמנון דיק, צילומים: אוראל כהן, נמרוד גליקמן

בבזק טוענים כי הם מנועים מלממש את זכות בעלי מניות המיעוט לכנס אסיפה כפי שמגדיר חוק החברות, מכיוון שעל החברה חלה חקיקה מיוחדת מכוח צו הבזק, הדורש אישור של משרד התקשורת למהלך כזה.

בישיבת הדירקטוריון שלשום מונו שלמה רודב ודורון תורג'מן כדירקטורים, כשהסמנכ"ל והיועץ המשפטי של יורוקום עמי ברלב מונה לדירקטור חליף. הסיבה למינוי ברלב נובעת מההחלטה שלא להעלות להצבעה את מינוי תמיר כהן, נציגו ושותפו של נתי סיידוף, הרוכש המיועד של בזק. כהן עדיין לא קיבל את אישור משרד התקשורת.

אתמול התבטא יו"ר אנטרופי גל סטאל בחריפות נגד בזק. בשיחה עם "כלכליסט" הוא אמר כי "דירקטוריון בזק ממשיך בגישה שלא משרתת את ציבור בעלי המניות, ועדיין לא הגיב לדרישת בעלי מניות המיעוט המחזיקים יותר מ־5% ממניות החברה, לכינוס אסיפת בעלי מניות שמטרתה חיזוק הממשל התאגידי בחברה באמצעות מינוי שלושה דח''צים מקצועיים. התעלמותה המתמשכת של בזק מבקשה זו אינה מקובלת על בעלי המניות שאנו מייצגים, ולפיכך הפנתה אנטרופי את מכתבה גם לרשות ני"ע ולרשות שוק ההון באוצר".

המוסדיים למעשה מנסים לרתום את הממונה על שוק ההון דורית סלינגר ואת יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה, לסייע להם לעקוף את המשוכות הרגולטוריות בדרך להפוך על פניו את דירקטוריון בזק. הם מעוניינים לנתק את השליטה בו מבי־קום של אלוביץ', מסיידוף, או מכל רוכש פוטנציאלי למניות בי־קום.

  , צילום: אוראל כהן, עמית שעל, ענת מוסברג, רונן טופלברג, עופר חן צילום: אוראל כהן, עמית שעל, ענת מוסברג, רונן טופלברג, עופר חן   , צילום: אוראל כהן, עמית שעל, ענת מוסברג, רונן טופלברג, עופר חן

בזק הודיעה אתמול שהדירקטוריון מתכוון להציע באסיפה הכללית הקרובה שמתוכננת למאי, להגדיל את מספר הדירקטורים מ־9 ל־11, כשאחד יהיה חיצוני והשני מטעם בעל השליטה. "בעקבות פרסומים שונים בעניין, ושאלות שהופנו לחברה על ידי בעלי מניות בנושא הליך איתור המועמדים לכהונת דירקטורים שיוצעו על ידי הדירקטוריון לאסיפה הכללית השנתית הקרובה של בעלי המניות, רואה החברה לנכון להבהיר את הדברים", נכתב בהודעה.

הדירקטוריון מינה ועדת מינויים שבה חברים מ"מ יו"ר דירקטוריון החברה דוד גרנות, והדח"צ זאב וורמברנד. תפקיד הוועדה לגבש את הקריטריונים לאיתור מועמדים ולהמליץ לדירקטוריון, לאחר הליך איתור, על רשימת מועמדים.

בזק אף התקשרה עם חברה חיצונית (עמדה) כדי לגבש הליך קריטריונים לפרופיל הדירקטורים שיומלצו. עוד עולה מההודעה כי הוועדה ממליצה להגדיל את מספר הדירקטורים, כשבעל השליטה יקבל מושב נוסף לצד שלושת המושבים הנוכחיים, ומספר הדח"צים יגדל משלושה לארבעה.

בזק משנה מדיניות דיבידנד: ירד מ-100% מהרווח ל-70% החברה קיבלה את ההחלטה על רקע החששות מהורדת דירוג ובעקבות המלצה של חברת יעוץ שנתבקשה לבחון את מדיניות הדיבידנד שלה אביב גוטר, 4 תגובותלכתבה המלאה

בסך הכל מציעים בבזק שהדירקטוריון יורכב מארבעה דירקטורים חיצוניים; שניים בלתי תלויים שייבחרו על ידי דירקטוריון החברה לאחר קבלת המלצה מוועדת מינויים; אחד מקרב העובדים; וארבעה שיוצעו מטעם בעל השליטה וייכללו ברשימת המועמדים המוצעים, בכפוף לבדיקת ועדת המינויים בקריטריונים שייקבעו.

במקביל, בזק גם משנה את מדיניות הדיבידנד. החברה דיווחה אתמול שבישיבת הדירקטוריון שלשום הוחלט להפחית את שיעור הדיבידנד המחולק מדי חצי שנה מ־100% ל־70%. בזק מתכוונת ליישם את השינוי כבר בחלוקה הקרובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות