אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניר חפץ מעיד גם נגד שני שרים מהליכוד צילום: ירון ברנר

ניר חפץ מעיד גם נגד שני שרים מהליכוד

לא רק נגד נתניהו: יועץ התקשורת, שקיבל חסינות מלאה כעד מדינה, הפתיע את חוקריו כשסיפק חומרים מפלילים לכאורה גם על ארבעה בכירים במפלגת השלטון, בהם שני שרים. ההתנהלות מולם בפרויקטים במשרדי הבריאות והגנת הסביבה מעלה חשד לפלילים

08.03.2018, 06:49 | אלי סניור, ynet
ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של ראש הממשלה, מעסיק לא מעט מאז חתימתו על עד מדינה את בנימין נתניהו, אולם נראה כי גם אחרים במפלגת השלטון צריכים לחשוש מהפרטים שהוא מוסר לחוקריו ביחידת להב 433. ל-ynet נודע כי במסגרת ראשי הפרקים שהעביר חפץ לחוקריו צוינו שמות של ארבעה בכירים בליכוד, בהם שני שרים מכהנים, שההתנהלות מולם בפרויקטים במשרדי הבריאות והגנת הסביבה מעלה חשד לפלילים. 

קראו עוד בכלכליסט

לא מעט גבות הורמו כשחפץ החליט "לחצות את הקווים" ולמסור פרטים בתיקי החקירה שבהם מעורב ראש הממשלה, בייחוד כשהמשטרה כבר אחזה בקלף של עד מדינה בדמותו של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר וגם בשל העובדה שחפץ היה נתון במעצר במשך שבועיים.

ניר חפץ בבית המשפט, בערעור על הארכת מעצרו, צילום: מוטי קמחי ניר חפץ בבית המשפט, בערעור על הארכת מעצרו | צילום: מוטי קמחי ניר חפץ בבית המשפט, בערעור על הארכת מעצרו, צילום: מוטי קמחי

בהמשך אף הועלו הסתייגויות לנוכח התנאים המפליגים שאותם הצליח להשיג פרקליטו של חפץ, עו"ד אילן סופר, במעמד החתימה על הסכם המדינה: חסינות מלאה ללא שליחה לכלא ותשלום קנס. אלא שלאט לאט מתברר כי ההסכם, שקיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, טומן בחובו סיבות מוצדקות למחיר שהמדינה הייתה מוכנה לשלם. 

החוקרים התעניינו אמנם בעיקר במידע שיכול להפליל את ראש הממשלה נתניהו, אבל ביקשו לדעת אם חפץ מחזיק קרוב ללב מידע על נושאים אחרים שנקשרו לעיסוקיו כיועץ תקשורת. 

וכך קרה שהאיש שהגן במשך שנים על ראש הממשלה ורעייתו הפתיע את חוקרי המשטרה ורשות ניירות ערך וסיפר להם על קשרי עבודה שהיו לו עם ארבעה בכירים לפחות במפלגת הליכוד. את קשרי העבודה עם הארבעה, בהם כאמור שני שרים, ניהל חפץ במהלך כהונת הכנסת הנוכחית וקודמתה הודות למעמדו המיוחד בסביבת ראש הממשלה.

בראשי הפרקים שמסר חפץ נטען כי העבודות מול אותם בכירים בוצעו תוך הימצאות בניגוד עניינים מהותי, ניצול לרעה של נושאי משרה ומתן העדפה פסולה. מדובר בסוגיות הקשורות לרגולציה במערכת הבריאות, לנושאי נדל"ן ולנושא נפיץ שקשור לאיכות הסביבה ועדיין נמצא במרכז סדר היום הציבורי.

המידע המדובר, על אפשרות שחפץ יעיד נגד בכירים אחרים, הועבר הלאה לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה. לחוקרים ניתן אור ירוק לגבות עדות מלאה מחפץ בנושאים אלה, ורק לאחר שתיגבה העדות ובכללה ראיות נוספות, יועבר החומר לעיונו של מנדלבליט. לאחר מכן יוחלט אם לפתוח בחקירה נגד אותם בכירים בליכוד ולזמן אותם לחקירה באזהרה.

במקביל, גורמים שמעורים בנושא ציינו נקודה נוספת המתייחסת לחקירות ראש הממשלה השונות, ואמרו כי הן מניבות לאנשי להב 433 מידע מודיעיני שערכו לא יסולא בפז, בשורה רחבה של נושאים שעוד יטופלו בהמשך. ואולם, נכון לעכשיו מתמקדים גורמי האכיפה בנושאים שקשורים לנתניהו.

המשטרה: הפרסומים מכילים מידע שגוי

מהמשטרה נמבר בתגובה: "משטרת ישראל אינה אחראית לפרסומים בלתי רשמיים המופיעים מטעם גורמים שונים ועל אחריותם. הפרסומים מכילים מידע שגוי שיש בו כדי להטעות את הציבור. הבוקר פורסם כאילו עד המדינה ניר חפץ סיפק לחוקריו חומרים מפלילים נגד בכירים במפלגת הליכוד, ביניהם שני שרים מכהנים. מסיבות מובנות, משטרת ישראל לא נוהגת להכחיש באופן שוטף דיסאינפורמציה המופצת בתקשורת או ברשתות החברתיות. 

במקרה רגיש זה ובשל משמעויותיו הציבוריות בחרנו להודיע לציבור כי עד כה לא נמסר למשטרת ישראל שום מידע כזה או דומה לו. כל פרסום בנושא החקירות יש בו כדי לפגוע בחקירה ולהפר צו שיפוטי האוסר לפרסם כל פרט מפרטי עדותם של עדי המדינה. משטרת ישראל בשיתוף פעולה הדוק עם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ימשיכו לנהל את החקירה ביסודיות ומקצועיות וללא משוא פנים במטרה להגיע לחקר האמת".

  

המתקפה של נתניהו נמשכת

 

בינתיים, ראש הממשלה ממשיך לתקוף בחריפות את המשטרה לאחר שיועץ התקשורת שלו לשעבר הצטרף לרשימת עדי המדינה הכוללת גם את יד ימינו לשעבר פילבר ואת ראש הסגל לשעבר במשרדו ארי הרו. "קראתי על אדם שנלקח לחקירה, מפעילים עליו מכבש לחצים, אומרים לו - 'שקר, תהיה עד מדינה' - והוא מסרב. קשה להאמין שבמדינת ישראל, בדמוקרטיה שלנו ב-2018, יש דברים כאלה", אמר נתניהו בסרטון שפרסם בפייסבוק. 

"אז אני רוצה להגיד כמה מילים על תעשיית עדי המדינה", הוסיף נתניהו. "לוקחים אנשים שטוענים שהם ביצעו איזה עבירה. מכניסים אותם למעצר, מהלכים עליהם אימים, אומרים להם - 'החיים שלכם הסתיימו, החיים של המשפחה שלכם הסתיימו. אנחנו ניקח מכם כמעט הכל, גם את החירות שלכם. אתם רוצים להיחלץ מזה? יש מוצא אחד - לכלכו על נתניהו. לא חשוב שתגידו שקרים הזויים, העיקר - לכלכו על נתניהו'".

נתניהו חזר על דבריו מהימים האחרונים, מיד לאחר חשיפת ynet על הסכם עד המדינה עם חפץ: "כשיש משהו אמיתי לא צריך עד מדינה אחד, וכשאין שום דבר גם אלף עדי מדינה לא יעזרו. המרדף האובססיבי הזה אחרי עד מדינה אחד ועוד עד מדינה ועוד עד מדינה זו ההוכחה הטובה ביותר שאין כאן כלום".

"אז הם ימשיכו בשלהם ואני אמשיך בשלי, בעשייה ההיסטורית כאן למען מדינת ישראל. וימים יגידו עד כמה הביקור הזה היה חשוב לביטחון ישראל", הוסיף ראש הממשלה על הביקור המדיני בארצות הברית. "בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לרבים רבים מכם שממשיכים לתמוך בי, ברעייתי, במשפחתי. זה מחמם את הלב שלנו תמיד ובייחוד בימים האלה. תודה רבה לכם". 

"מכוון לכיוון היועץ המשפטי לממשלה"

 

גורמי אכיפת חוק הביעו מורת רוח מדבריו של נתניהו ומסרו בתגובה כי "נתניהו עבר לתוכנית ב' - ומכוון לכיוון היועץ המשפטי לממשלה".

לדברי אותם גורמים, נתניהו אמנם הזכיר את עדי המדינה שכביכול נמצאים כעת בידי המשטרה, אבל ברור שמי שאישר את ההסכם עם עדי המדינה הוא היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט. "עדי המדינה הם כוח מכריע בחקירות מהסוג הזה ואי אפשר לוותר עליהם, ועדיין מי שמאשר כל עד ועד, ואת התנאים לחתימה, הם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".

העובדה שגם שלמה פילבר וגם ניר חפץ חתמו על הסכמי עדי מדינה בתיק 4000, תיק בזק, היא תוצאה של הבנה שהשניים גם יחד יכולים לחבר את מארג הראיות ולקשור בין טובות ההנאה המפליגות שקיבלו בעלי השליטה בבזק שאול אלוביץ' והחברה עצמה לבין התמורה לכאורה שקיבל נתניהו. 

"גם בלי עדי המדינה התיק הזה חזק ראייתי ואפשר היה ללכת איתו לכתב אישום. שני עדי המדינה מסרו בדיוק מה הם יכולים לתת, ואחרי שהחומר נבחן במשטרה בפרקליטות ואצל היועץ המשפטי לממשלה ההסכם אושר", אמרו הגורמים. 

לדבריהם, "נתניהו מנהל מערכה סדורה. הוא לא מנהל את הקרב שהיה על עדי המדינה הקיימים, הוא מנהל מלחמת מאסף נגד עדי המדינה הבאים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות