אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה הרפורמה בביטוח תאונות עבודה; בעלי העסקים: "זה מס חדש" צילום: צילום מבצעי מד"א

אושרה הרפורמה בביטוח תאונות עבודה; בעלי העסקים: "זה מס חדש"

תשלומי המעסיקים לביטוח הלאומי יגדלו בשיעור של 0.1% משכר עובדיהם. בדרך זו יקבל האוצר עוד חצי מיליארד שקל מהמעסיקים. נשיא להב: "מדובר במס תאונות עבודה שכחלון מטיל על העסקים"

08.03.2018, 15:41 | שחר אילן

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ה') את הרפורמה בביטוח תאונות העבודה והגדילה את תשלומי המעסיקים לביטוח הלאומי בשיעור של 0.1% משכר עובדיהם. זאת, באמצעות הגדלת התשלום שלהם לביטוח הלאומי מ-1.96% מהשכר ל-2.06%.

קראו עוד בכלכליסט

הקשר של הרפורמה לביטוח תאונות עבודה רופף מאוד, ובפועל מדובר במס חדש שבאמצעותו יקבל האוצר עוד חצי מיליארד שקל מהמעסיקים.

ההצעה המקורית של האוצר הייתה להעביר חלק מביטוח תאונות העבודה מהביטוח הלאומי לחברות הפרטיות. הנימוק היה שבחברות הפרטיות ישלם המעסיק פרמיה לפי רמת הסיכון והדבר יעודד אותו לשפר את הבטיחות אבל ברקע עמדה כוונה לחסוך חצי מיליארד שקל. להצעה הזו התנגד בחריפות הביטוח הלאומי עצמו בטענה שמדובר בהפרטת ביטוח תאונות העבודה והרעיון ירד מהפרק.

כיוון שעדיין היה צורך להכניס חצי מיליארד שקל לתקציב, הביא האוצר לוועדת העבודה תוכנית שמורכבת משתי הצעות חדשות: ההשתתפות של המעסיקים במימון המשכורת במקרה של תאונת עבודה תגדל מ-12 ימי פגיעה ל-30 יום, כלומר תוספת של 150%. כן יוגדל תשלום הביטוח הלאומי של המעסיקים בשיעור מדורג של עד 0.7% משכר העובדים שיקבע לפי רמת הסיכון.

רועי כהן, נשיא להב, צילום: ליאת מנדל רועי כהן, נשיא להב | צילום: ליאת מנדל רועי כהן, נשיא להב, צילום: ליאת מנדל

לאחר משא ומתן עם נציגי המעסיקים גובשה הצעה חדשה: כל המעסיקים ישלמו תוספת של 0.1% לביטוח הלאומי. זאת, עד שיוגשו תקנות לתשלום מדורג של 0%-0.35% לפי רמת הסיכון. בפועל שום דבר אינו מבטיח שהתקנות אכן יוגשו. החוק הועבר כהוראת שעה (חוק זמני) לחמש שנים. תוספת ימי הפגיעה בוטלה.

נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים עו"ד רועי כהן אמר בתגובה: "מדובר במס תאונות עבודה ששר האוצר משה כחלון מטיל על העסקים. אגף התקציבים מייצר מציאות שהעסקים הקטנים הפכו לקופה הקטנה שלו וסותם באמצעותנו חורים בתקציב. אין לזה שום קשר למלחמה בתאונות עבודה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות