אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו: רובוט שובר את שיא העולם בפתירת קובייה הונגרית צילום: youtube

צפו: רובוט שובר את שיא העולם בפתירת קובייה הונגרית

השיא החדש עומד על 0.37 שניות, והוא נבנה בידי שני מהנדסים שהזמינו את רוב רכיביו מאיביי בכסף קטן. את השיא הקודם קבע רובוט יוקרתי ומשוכלל שבנתה ענקית השבבים הגרמנית Infineon

10.03.2018, 20:25 | ניצן סדן

כשהייתי ילד, אהבתי לשחק בקובייה הונגרית. הייתי גאה מאוד כשהצלחתי להשלים אותה פעם בפחות משתי דקות. זה לא נתון מרשים במיוחד: השיא העולמי האנושי עומד על 4.59 שניות. וגם זה כלום בהשוואה לשיא הרובוטי, שנשבר השבוע: 0.37 שניות. כך זה נראה:

כל סיבוב של הקוביה נמשך כעשר אלפיות השנייה (לשם השוואה, מצמוץ אורך כ-3 עשיריות שנייה). השיא הקודם עמד על 0.6 שניות, והוא נקבע ב-2016 בידי ענקית השבבים הגרמנית Infineon, שבנתה רובוט מיוחד לשם כך. את השיא החדש קבע רובוט שבנו המהנדסים ג'ארד די קרלו ובן כץ - שאת רוב הרכיבים עבורו הזמינו בכסף קטן מאיביי.

המכונה של די קרלו וכץ, צילום: youtube המכונה של די קרלו וכץ | צילום: youtube המכונה של די קרלו וכץ, צילום: youtube

פתרון קובייה הונגרית הוא אתגר משמעותי גם למכונה: ישנם שני אלגוריתמים שנכתבו לפתירת הקובייה, בידי ג'סיקה פרידריך ולארס פטרוס - הראשון מבדיל בין שלוש ה"קומות" של הקובייה, בעוד השני מתמקד בפאות שלה.

המכונה ששברה את השיא: רכיבים פשוטים וזמינים, צילום: build-its-inprogress המכונה ששברה את השיא: רכיבים פשוטים וזמינים | צילום: build-its-inprogress המכונה ששברה את השיא: רכיבים פשוטים וזמינים, צילום: build-its-inprogress

האלמנט האופטי ברובוט של די קרלו וכץ הורכב משתי מצלמות פלייסטיישן Eye, שמחיר כל אחד עומד על 7 דולר באיביי. הזרועות הרובוטיות נשענו על שישה מנועי סרבו תעשייתיים, שעברו התאמה מיוחדת בידי המפתחים ועולים כ-400 דולר ליחידה.

חלק מהקוביות לא שרדו את הפיתוח חלק מהקוביות לא שרדו את הפיתוח חלק מהקוביות לא שרדו את הפיתוח

ומה על הקובייה עצמה? גם אותה הזמינו השניים מאיביי, ובחרו בדגם פשוט מאוד. הם קנו הרבה קוביות, במחשבה שישמידו הרבה מהן תוך כדי הפיתוח. ואולם, הצליחו להגיע לביצוע מושלם במהירות, כמעט בלי להרוס קוביות.  

הקובייה ההונגרית היא, לפי הערכות, הצעצוע הנמכר ביותר בהיסטוריה. היא הומצאה בידי פרופ' ארנו רוביק ב-1974 בתצורת 3 על 3, ובמהלך השנים זכתה לגרסאות נוספות עם יותר פאות, יותר קוביות בכל פאה ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות