אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי הבינלאומי זועמים על סירוב ההנהלה לחלק בונוסים על 2017 צילום: אוראל כהן

עובדי הבינלאומי זועמים על סירוב ההנהלה לחלק בונוסים על 2017

למרות התוצאות השנתיות הטובות וזינוק של 30% ברווח הנקי, לא תחלק ההנהלה בונוס לעובדים. "מסר חד וברור מההנהלה שאינה מוכנה להביע את הערכתה"; ההנהלה: הם נהנים מתוספת שכר של יותר מ-4% בשנה

09.03.2018, 15:33 | רעות שפיגלמן

למרות התוצאות הכספיות הטובות של הבנק הבינלאומי לשנת 2017 שמלמדות על עלייה ניכרת ברווח הנקי ובתשואה על ההון, כמעט ללא השפעה של אירועים חד פעמיים על ההכנסות והרווח - עובדי הבנק, בניגוד למשל לעובדי דיסקונט ובנק לאומי, לא ייהנו מבונוס שנתי בגין הביצועים. כך הרווח הנקי זינק ב-30% והסתכם ב- ב-678 מיליון שקל, והתשואה על ההון עמדה על 9.1% לעומת 7.2% בשנה המקבילה אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

השנה גם מסתמן כי הבנק הבינלאומי שיפר משמעותית את רמת היעילות שלו כך שיחס היעילות ירד מעט אל מתחת ל-70% - זו הפעם הראשונה שהבנק מציג מגמה מתמשכת של ירידה מתחת לרף זה באופן שאינו מושפע מגורמים חד-פעמיים (ככל שיחס היעילות נמוך יותר הדבר מצביע על רמה טובה יותר, ר"ש).

לבנק יש אישור מבנק ישראל לשיעור חלוקת הדיבידנדים הגבוה במערכת הבנקאית - של 50%, כאשר ליתר הבנקים האישור המקסימלי הוא 40%. במידה שהבנק היה מאשר חלוקה של מענקים לעובדיו בגובה של משכורת אחת לכל עובד המשמעות היא הוצאה והקטנה של הרווח בכ-40 מיליון שקל. לפי שיעור חלוקת הדיבידנד של הבנק מדובר על 20 מיליון שקל פחות בחלוקת הדיבידנדים, ולכן 10 מיליון שקל פחות לכיסו של בעל השליטה בינו צדיק (48.34%).

בשל זאת ועדי העובדים כועסים על ההנהלה שמסרבת לתגמל את העובדים. יו"ר ועד המורשים שמוליק וייסמן מציין בשיחה עם כלכליסט כי "אנו מברכים על התוצאות היפות שהושגו בשנה החולפת, בין היתר בשל השקעתם ומאמציהם של כל העובדים, בלעדיהם הבנק הבינלאומי לא היה משיג תוצאות נאות אלו. באי מתן בונוס לעובדים, הנהלת הבנק מעבירה לנו מסר חד וברור כי אינה מוכנה להביע את הערכתה ולשתף את העובדים המסורים על השקעתם ולו במעט מרווחיו הגבוהים. זאת על אף שהבנק מוצא לנכון לשתף את בעלי המניות בחלוקת דיבידנד נדיבה ביותר שהגיעה בארבע השנים האחרונות לסכום העולה על מיליארד שקל מתוכם כ-310 מיליון שקל בשנה האחרונה".

סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי | צילום: אוראל כהן סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, צילום: אוראל כהן

לשם השוואה, עובדי דיסקונט ייהנו ממענק בגובה של משכורת אחת בגין תוצאות 2017 ועובדי לאומי צפויים ליהנות ממענק של לפחות שתי משכורות כאשר דין ודברים בין ההנהלה לבין יו"ר הוועד מירי רובינו ייתכן כי צפוי גם להגדיל את היקף המענק לעד 3 משכורות לעובד.

בהנהלה לא מקבלים את טיעוני העובדים ומציינים את מנגנון תוספת השכר בגובה 4.3% (המכונה הטייס האוטומטי) מתוקף כך שהסכם השכר הצמוד להסכם של בנק לאומי ואת הצורך בהמשך התייעלות: "עובדי הבינלאומי נהנים מעליית שכר קבועה ואוטומטית של מעל 4 אחוז מדי שנה, עליית שכר הגבוהה במערכת הבנקאית. על רקע זה ולצד הצורך להמשיך ולשפר את היעילות, שהיא עדיין הנמוכה מבין הבנקים, איננו רואים כרגע מקום לתשלום מענקים. זאת במיוחד כאשר הבינלאומי מקפיד על שמירה על מקום העבודה של העובדים ללא תכניות מסיביות לפרישה מוקדמת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות