אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למכסים החדשים על פלדה ואלומיניום יהיו השלכות חיוביות בטווח הארוך" צילום: גטי אימג'ס

"למכסים החדשים על פלדה ואלומיניום יהיו השלכות חיוביות בטווח הארוך"

כך אמר בכיר בקפיטל אלפא בתגובה למכסים החדשים בארה"ב על פלדה ואלומיניום מיובאים. סגן ראש ממשלת בלגיה: "אנו מודאגים מאוד"

09.03.2018, 22:33 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם ביום ב' השבוע על שתי הכרזות המחילות מכסים חדשים על פלדה ואלומיניום מיובאים.

הצו, שממנו פטורות קנדה ומקסיקו, הוא צעד החשוב לביטחון הכלכלי והפנימי של ארה"ב, לדברי הבית הלבן. הוא מחיל מכס של 25% על יבוא הפלדה ושל 10% על יבוא אלומיניום.

"זהו הלם חיצוני למסחר הגלובלי אולם אני סבור שיהיו לדבר השלכות חיוביות בטווח הארוך". כך לדברי ג'יימס לוסייר, מנהל בקפיטל אלפא (Capital Alpha). "הדבר גורם לאלו שלא תמכו בסחר חופשי לרצות לעשות כך כעת שהם רואים את ההשלכות של ביטול היתרונות הסחר החופשי", הוסיף.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של טראמפ הביאה עמה גל תגובות מרחבי העולם ומעמיקה את החששות ממלחמת סחר.

דונלד טראמפ , צילום: איי אף פי דונלד טראמפ | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ , צילום: איי אף פי

כמה ארגוני סחר מובילים מחו על המכסים החדשים. קרן המטבע העולמית וארגון הסחר העולמי של האו"ם העבירו ביקורת פומבית על ההשלכות הפוטנציאליות של המהלך.

"מבחינתי, מבחינת בלגיה ומבחינת אירופה, אנו מודאגים מאד לגבי אפשרות הסלמה משום שאירופה יכולה לנקוט צעדי תגובה, והם בתורם יביאו לתגובה אמריקאית ומפה לשם יש לנו מלחמת סחר", אמר סגן ראש ממשלת בלגיה כריס פיטרס.

בתגובה לשאלה בדבר אפשרות מאבק סחר, אמר פיטרס: "לא קשה להתחיל במלחמה. לסיים מלחמות זה משהו מאד-מאד קשה".

טראמפ מסתמך על סעיף בחוק האמריקאי המאפשר לנשיא ארה"ב להחיל מכסים בשל חששות לביטחון לאומי. גורם בממשל אמר ל-CNBC כי התפקיד המרכזי של תעשיות הפלדה והאלומיניום בביטחון ובביטחון הכלכלי יצדיקו שימוש בסעיף זה בקלות.

עם זאת, מבקרי המהלך אומרים כי זהו טיעון קלוש והמהלך יפגע ביחסי המסחר הגלובליים של ארה"ב, ואף עלול לגרום למלחמת מסחר. מאז ציין טראמפ את כוונתו בשבוע שעבר לגבי המכסים, התנהלו השוקים בתנודתיות.

לקראת הכרזתו של טראמפ להחיל את המכסים, ראש המועצה הכלכלית הלאומית גרי כהן, הודיע כי יעזוב את תפקידו. כוהן, שצמח בוול סטריט, נתפס כקול ההיגיון בבית הלבן והתנגד למכסים הגלובליים.

לוסייר מקפיטל אלפא אומר כי רפורמה במדיניות המסחר של ארה"ב היא סוגיה שבה כבר זמן ממושך רוצים המחוקקים לטפל, אולם נדרש לשם כך איום מצד טראמפ למכסים גלובליים כדי להעביר את הנושא לראש סדר העדיפויות.

"עניין המסחר היה על אש קטנה וטראמפ כעת מגביר את הלהבה. השאלה היא אם נוכח שיבוש זה אפשר למצוא דרך להתאחד עם שותפות המסחר שלנו ולמצוא אסטרטגיה חיובית שבפועל עובדת?"

"אני סבור כי המהלך חיובי יותר ממה שהוא שלילי, למרות שזוהי בוודאי אינה הגישה הקונבנציונלית להנעת אנשים", אמר לוסייר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות