אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרושת הממציא של קייט פארמה לא תקבל הצצה לתביעת המיליארדים צילום: מכון ויצמן למדע

בלעדי לכלכליסט

גרושת הממציא של קייט פארמה לא תקבל הצצה לתביעת המיליארדים

נעמי אשחר דרשה לקבל מידע מהתביעה שהגיש פרופ' גידי גרוס נגד בעלה לשעבר, פרופ' זליג אשחר, בנוגע לפטנט של קייט פארמה. המידע עשוי היה לסייע לה בתביעה שהגישה לבית הדין למשפחה. השופט קיבל את הטענה כי הדבר יפגע בפרטיות של אשחר

11.03.2018, 06:49 | זוהר שחר לוי

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד דחה בשבוע שעבר את בקשתה של הד"ר נעמי אשחר לקבל לידיה מידע מהתביעה המתנהלת נגד הגרוש שלה, הפרופ' זליג אשחר בנוגע לזכויות על הפטנט שמכרה קייט פארמה לגליאד סיינסז בסכום של 11.9 מיליארד דולר. בינואר האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי נעמי אשחר, גרושתו של פרופ' אשחר ובתו של אחד ממייסדי טבע, טוענת כי גם לה מגיע כסף מעסקת המיליארדים, שבמסגרתה נמכר הפטנט שלו לטיפול בלוקמיה, בטענה כי עבודתו על הפטנט נעשתה במשך שנות נישואיהם.  

קראו עוד בכלכליסט

הגרושה פנתה לבית המשפט המחוזי מרכז, שם מתנהלת תביעה בין פרופ' גידי גרוס לפרופ' זילג אשחר. במסגרת התביעה, שנחשפה גם היא ב"כלכליסט", טוען גרוס כי היה שותף לפיתוח הפטנט שבמרכז עסקת הענק, וכי נושל מזכויותיו. עוד לפני מכירת קייט פארמה ניהלה אשחר תביעות נגד בן זוגה לשעבר בבית הדין לענייני משפחה שעדיין נדונות, חלקן עוסקות בהמצאות ובפטנטים שלו. בפנייתה לקבל מידע מהתביעה בינו לבין גרוס טענה כי יש לתביעה זו השלכה משמעותית על הכסף שהיא עתידה לקבל ממנו.

פרופ פרופ' זליג אשחר ופרופ' גידי גרוס | צילום: שאטרסטוק, אפי שריר, גיל יוחנן פרופ

פרופ' אשחר סרב לאפשר לגרושה זכות עיון וציין כי בכך היא מנסה לעקוף את בית המשפט למשפחה. לדבריו, חשיפתה למסמכים בהליך תוביל לפגיעה קשה בו ובפרטיותו מעצם חשיפת המסמכים האישיים לעיני בת זוגו לשעבר, שיחסיהם עלו על שרטון לפני שנים רבות, כאשר מועד הקרע וחלוקת הרכוש נעשו כבר לפני יותר מעשור.

 

"לא מצאתי בשלב מקדמי זה להיעתר לבקשה", כתב השופט יעקב שפסר בהחלטתו לדחות את בקשת הגרושה וציין כי זאת "מבלי שהיה בכך כדי לקבוע מסמרות למניעת אפשרות עתידית מצדה לעיון בתיק". 

לפי ההחלטה, התיק מצוי אך בראשיתו ואף שמדובר בהליך פומבי הרי שלעקרון הפומביות יש גם סייגים. "בעניינו", כתב השופט, "מתנהל הליך ממושך בבית המשפט לענייני משפחה בין השניים שיחסיהם הוגדרו כ'רגישים'. אני מתקשה לקבוע בשלב זה את היקף הפגיעה הצפויה, אם בכלל, לפרופ' אשחר, את רגישות החומר המתבקש לעיון וממילא את זכותה של הגרושה לקבל מידע הנוגע לענייניו הפרטיים".

עוד צוין כי בית המשפט לענייני משפחה, הבקיא בסכסוך בין הצדדים, דחה בקשות דומות. "סבורני", כך נכתב, "כי לא יהיה זה ראוי לאפשר את המבוקש בשלב זה במסגרת זו". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות