אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התובע נפטר, התביעה הייצוגית על מחיר הגז תימשך צילום: אלבטרוס

התובע נפטר, התביעה הייצוגית על מחיר הגז תימשך

משה נזרי נפטר בשבוע שעבר וכעת יוחלף. מנכ"ל משרד האנרגיה יוזמן להעיד

11.03.2018, 07:49 | ליאור גוטמן

בשבוע שעבר נפטר משה נזרי, שהגיש תביעה ייצוגית נגד מחירי הגז שגולגלו על האזרחים בחוזה הגז של חברת החשמל. הן התביעה והן ההגנה סבורות שההליך יימשך כרגיל, ומאחר שזו תביעה ייצוגית יש להחליף את זהות התובע הייצוגי - האדם שמבקש פיצוי עבור קהל גדול שאותו הוא לכאורה מייצג - בתובע אחר.

לפני כשנתיים וחצי הגיש נזרי בקשה להיות מוכר כתובע ייצוגי בהיותו לקוח של חברת החשמל הטוען ששותפות הגז תמר ניצלה את מעמדה כמונופול כדי לגבות מחיר גז גבוה מדי שמתגלגל על הצרכנים בתעריף החשמל. עורכי דינו של נזרי, יצחק יערי וגלעד ברנע, זימנו לדוכן את רואה החשבון אילן שגב והמומחה לכלכלת נפט פרופ' ג'יימס סמית' כדי להוכיח שחברת החשמל משלמת היום לזכייניות הגז יותר מכפליים מהמחיר הריאלי: בעוד שהזכייניות גובות ממנה כ־6 דולר ליחידת אנרגיה, המחיר ההוגן הוא, לטענת התובעים, לא יותר מ־2.5 עד 3 דולר. בסוף 2017 פרסם מבקר המדינה דו"ח מיוחד על החוזה בין חברות הגז לחברת חשמל וקבע שהוא משית לכאורה על הציבור עלויות עודפות של כ־8.3 מיליארד שקל לאורך 15 שנות החוזה.

מאגר תמר, צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר, צילום: אלבטרוס

עד היום הדיונים עסקו בעיקר בנכונות הנוסחאות שכל צד הציג. על פי הערכות בהמשך יוזמנו להעיד ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור ומנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי. מי שעוד צפוי להעיד הוא מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. לדלק יש אחזקות הן במאגר תמר והן במאגר לוויתן, ואחת ממטרות מתווה הגז היתה לתת לדלק ולנובל אנרג'י האמריקאית פטור מהסדר כובל עסקי לעצם האחזקות על שני המאגרים. הדיונים יתחדשו לאחר גיוס החוב המוסדי שהושלם בחמישי האחרון בהיקף של כ־2.2 מיליארד שקל. את הגיוס ביצעה תמר פטרוליום (שם דלק מחזיקה 40%) לצורך רכישת 7.5% מחלקה של נובל אנרג'י בתמר. במלים אחרות: ההסברים האם חוזה הגז של חברת החשמל (שמחזיקה 50% מהכנסות המאגר) מסוכן למשקיעים ויפתח בעתיד, יידחו למועד אחר.

ממשרד עו"ד אגמון, שמייצג את דלק, וממשרד עו"ד ברנע ויערי, שמייצגים את נזרי, סרבו להתייחס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה