אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקציבים הקואליציוניים: 1.4 מיליארד שקל, בדגש על דתיים ומתנחלים צילום: שאטרסטוק

התקציבים הקואליציוניים: 1.4 מיליארד שקל, בדגש על דתיים ומתנחלים

נחשפת החלוקה החדשה של התקציבים בין הדרישות הפוליטיות של המפלגות. בין היתר, משרד החינוך יקבל 42 מיליון שקל עבור תגבור לימודי יהדות בחטיבה עליונה; 235 מיליון שקל יינתנו לחינוך הממלכתי דתי ולחינוך בלתי פורמלי חרדי; משרד החקלאות האחראי על החטיבה להתיישבות יקבל 80 מיליון שקל; יינתנו תקציבים לנוער בסיכון - אבל לדתי בלבד

11.03.2018, 11:18 | עמרי מילמן
ברקע חוסר היציבות הקואליציונות בישיבת הממשלה היום (א'), צפויה הממשלה לאשר את חלוקת התקציבים הקואליציוניים במסגרת תקציב 2019 בהיקף של 1.4 מיליארד שקל.

במטרה להקל על אישור תקציב 2019, סיכמה לפני מספר חודשים הקואליציה כי לא יעלו דרישות קואליציוניות חדשות, אולם הבוקר חשף "כלכליסט" כי למרות הסיכום, ברגע האחרון קיבלו הישיבות עוד 50 מיליון שקל. מעבר לכך, כעת נחשפת החלוקה החדשה של התקציבים בין הדרישות הפוליטיות של המפלגות.

כך למשל ההסכמים הקואליציוניים קובעים כי עבור תגבור לימודי יהדות בחטיבה עליונה, משרד החינוך יקבל תוספת של 42 מיליון שקל, לחינוך העצמאי (החרדי) יינתן 45 מיליון שקל, למעין החינוך התורני 66.1 מיליון שקל עבור ציוד ומחשוב מוסדות חינוך, שיפוצים ופעילות למניעת נשירת נוער בסיכון, עוד יינתן למוסדות חרדים (מוכרים שאינם רשמיים) 133 מיליון שקל לתוכנית לזהירות בדרכים ותמריץ טיפול. עוד קובעים ההסכמים הקואליציוניים משרד החינוך יקבל 42 מיליון שקל תוספת לתגבור לימודי יהדות. 235 מיליון שקל יינתנו לחינוך הממלכתי דתי ולחינוך בלתי פורמלי חרדי עבור "פעילויות ופרויקטים" .עבור תרבות יהודית ופרויקטים ברשות המקומיות יינתנו 156.5 מיליון שקל, מוסדות תורניים יקבלו 14.5 מיליון שקל.

כספים. בעיקר לציבור הדתי והחרדי, צילום: שאטרסטוק כספים. בעיקר לציבור הדתי והחרדי | צילום: שאטרסטוק כספים. בעיקר לציבור הדתי והחרדי, צילום: שאטרסטוק

משרד החקלאות שקיבל את האחריות על החטיבה להתיישבות במסגרת דיל פוליטי שמשמר את היכולת של אורי אריאל להעביר תקציבים לגוף, יקבל 80.5 מיליון שקל עבור "גרעיני משימתיים, פיתוח התיישבות כפרית ושירות לאומי". הרשויות המקומיות ביהודה ושומרון יזכו ל-7 מיליון שקל כמענקים ביטחוניים ולשמירה וטיפול בשטחים פתוחים ביו"ש. עבור מיגון הניוד ביהודה ושומרון יינתן 15 מיליון שקל. עבור שירות לאומי ומורות מתנדבות במסגרת זו בפריפריה יינתנו 2.4 מיליון שקל.

משרד החינוך יקבל 6.8 מיליון שקל לפנימיות יום ותוכניות לנוער בסיכון - אבל רק ציוני דתי, יתר המגזרים לא יהנו מהתוספת ומשרד הרווחה יקבל 6 מיליון שקל לנוער חרדי מנותק, 2 מיליון שקל לגמילה ושיקום של נוער- דתי בלבד.

עבור "משפט עברי" יקבל משרד המשפטים מיליון שקל ומשרד התפוצות יקבל 71 מיליון שקל. תגבור פעולות המשרד וחינוך יהודי ציוני בלתי פורמאלי בתפוצות.

במסגרת אותה החלטת ממשלה, יסוכם על קיצוץ רוחבי של 2% מהתקציב שמשרדי הממשלה מתחייבים על הוצאות ב-2018 עבור 2019 ("עודפים מחויבים") בהיקף של 300 מיליון שקל כדי לממן את השינויים שנעשו בשבועיים האחרונים בכנסת במסגרת הסעיפים השונים של חוק ההסדרים וכן "קיצוץ מותנה" של 2.7 מיליארד שקל שקובע כי אם לא יאושרו מספר מהלכים כמו העלאת הבלו על הפחם והסולר, וכן התחשבנויות שונות מול הביטוח הלאומי, יקוצצו הסכומים באופן רוחבי ממשרדי הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות