אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סן פרנסיסקו: אנשים תקפו פיזית מכוניות אוטונומיות צילום: Waymo

סן פרנסיסקו: אנשים תקפו פיזית מכוניות אוטונומיות

דו"ח של משרד התחבורה בקליפורניה קובע ששתיים מתוך שש התקריות בהן היו מעורבות מכוניות עצמונית נבעו מיוזמה של נהגים בקרבתן. הדו"ח מסיר במעט את אחריות היצרנים לתאונות הרכב האוטונומי, שמספרן עלול לצמוח עם האצת הניסויים בתחום

11.03.2018, 13:57 | יואב סטולר

מכוניות אוטונומיות היו מעורבות ב-6 תקריות בטיחות בארה"ב מתחילת השנה. לפי דו"ח חדש שהפיץ משרד התחבורה של קליפורניה - גוף ששואף לקדם את מיזמי הנהיגה העצמונית של חברות כוויימו, אובר ואחרות - שניים מהמקרים היו באשמת נהגים בשר ודם, שפשוט תקפו ביוזמתם את המכוניות.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח, שפורסם אמש בלוס אנג'לס טיימס, מתאר מקרה בו עצרה מכונית אוטונומית במעבר חצייה, כשאחד מהולכי הרגל בקרבתה הכה את הרכב בפגוש ואף גרם לנזק לפנס שלו. זאת, בשעה שהמכונית ננהגה תחת פיקוח של נהג אנושי. מקרה שני, גם בו היתה מעורבת מכונית של ג'נרל מוטורס, כלל נהג מונית שיצא מרכבו והחל להכות בחלונה הקדמי של מכונית אוטונומית שעמדה מאחוריו בכביש.

מכוניות אוטונומיות של ג מכוניות אוטונומיות של ג'נרל מוטורס | צילומים: Jeffrey Sauger for General Motors מכוניות אוטונומיות של ג

מיזמי נהיגה אוטונומית מעוררים חששות כבדים בקרב אנשים, מחשש להשפעה על משרותיהם בתחומי ההיסעים, התובלה, המשלוחים, לימודי הנהיגה, המוסכים ועוד. בנוסף, פורסמו הערכות לפיהן כניסת כלי רכב אוטונומיים לשימוש נרחב תלווה בצמיחה בתאונות הדרכים, לפחות עד שיתרגלו נהגים לנסיעה לצד כלים עצמוניים.

מסיבה זו, מתאמצות מפתחות הרכב האוטונומי לשפר את תדמית קטגוריית המוצר ופועלות ל"הכשרת הבבות"; וויימו השיקה קמפיין הסברה בשם Let's Talk Self-Driving שמציג את יתרונות הפיתוח שלה, וחברה למספר ארגונים חברתיים שפועלים נגד נהיגה בשכרות, בטיחות בדרכים וניידות לאנשים עם מוגבלויות. אינטל, לעומתה, גייסה את כוכב ה-NBA לברון ג'יימס לטובת מסע הפרסום שלה בתחום.

הדו"ח מסיר חלק מהאחריות לתאונות מיצרני הרכב האוטונומי, ומשרת כך גם אותם וגם את הרשויות בקליפורניה - אך יהיה על תעשיות הרכב והטכנולוגיה לבצע עוד שורה ארוכה של פעילויות הסברה כדי להוכיח לציבור שמכוניות ללא נהג אינן מסוכנות. בשנה שעברה תועדו 27 תקריות בטיחות בהן היו מעורבים כלי רכב אוטונומיים - והמספר עלול לעלות השנה עם האצת הניסויים בתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כמה תאונות דרכים נגרמות באותו זמן בגלל בני אדם ?
רכבים אוטונומיים מוגבלים ביכולות הקוגנטיביות שלהם, אבל הם לא מוסחים בגלל סיגריה, קפה, קריאה בסלולרי, עייפות, אי שמירת מרחק, זילזול בחוק ובנהיגה גרועה באופן כללי. בסופו של דבר דווקא מערכות תובלה (משאיות) יהיו אלו שהכי חשוב להעביר אותם למערכות אוטונומיות. דרכי נסיעתן ידועה, הם לא חייבים לנסוע במהירות המיירבית או לבצי שינויי נתיבים מיותרים וגם יחסכו הרבה חיי אדם. אנחנו רואים היטב אצלנו כמה הרוגים יש בשנה בגלל משאיות ונהגים עם מאות דוחות.
ראובן  |  13.03.18