אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעריף החשמל יעלה רק ב-1% צילום: אלכס קולומויסקי

תעריף החשמל יעלה רק ב-1%

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיע אתמול לפשרה עם משרד האוצר שתמנע זינוק של 5% בתעריף החשמל כבר בתחילת 2019

12.03.2018, 08:10 | ליאור גוטמן
יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הגיע אתמול לפשרה עם משרד האוצר שתמנע זינוק של 5% בתעריף החשמל כבר בתחילת 2019.

במסגרת הפשרה, משרד האוצר יבטל את העלאת המס על הפחם לשנת 2018. המס יחול רק מפברואר 2019. עוד הבטיחו באוצר להחזיר לחברת החשמל את מיסוי הדלקים שנגבה ממנה בראש השנה האחרון. לפי אגף תקציבים באוצר, בעקבות הפשרה יעלה תעריף החשמל ב־1% בלבד בתחילת שנת 2019.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

חברי ועדת הכספים היו אמורים להצביע אתמול על אישור חבילת המיסוי על הדלקים, לרבות להעלאת המס על הפחם מ־45 שקל לטונה ל־102 שקל לטונה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", חישובי רשות החשמל העלו שמהלך זה יוביל לעלייה של עד 6% בתעריף החשמל. עבור האוצר, מדובר בהכנסות של עוד חצי מיליארד שקל בשנה. המהלך היה צפוי לגרור עלייה בתעריף המים, עקב צריכת החשמל של מתקני ההתפלה.

בחברת החשמל אמרו אתמול ששתי תחנות הכוח הפחמיות מספקות 30%‑40% מהחשמל למשק הישראלי, וכי השבתתן תוביל להפסקות חשמל. לפי החברה, אין בעצם אפשרות טכנית לוותר על התחנות הפחמיות - בלי קשר למס החדש.

מי שבלם את המהלך היו חברי כנסת שהבינו מה תהיה משמעותו עבור האזרחים. חברי כנסת אלו הגישו התנגדות, שבה הציעו את הפשרה שהתקבלה אתמול. ועדת הכספים אמורה לאשר הבוקר את הפשרה, שתובא באופן מיידי לחתימת שר האוצר משה כחלון, שהבטיח אף הוא לפעול למניעת עליית תעריף החשמל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות