אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעצרם של בכיר לשעבר באוצר וסגן ראש עיריית י-ם החשודים בשוחד הוארך ב-4 ימים צילום: יריב כץ

מעצרם של בכיר לשעבר באוצר וסגן ראש עיריית י-ם החשודים בשוחד הוארך ב-4 ימים

על פי החשד, מאיר תורג'מן, סגן ראש עיריית ירושלים, קיבל לכאורה טובות הנאה בתמורה לקידום תועלתם של אחרים. משה הבא, יו"ר בינלאומי ובכיר לשעבר באוצר, חשוד כי נתן שוחד לתורג'מן

12.03.2018, 16:07 | זוהר שחר לוי

פרשת השחיתות בעיריית ירושלים: בית משפט השלום בראשון לציון האריך בארבעה ימים את מעצרו של סגן ראש עיריית ירושלים, מאיר תורג'מן שנעצר הבוקר (ב') בחשד לקבלת שוחד וכן את מעצרו של יו"ר בזק בינלאומי לשעבר ומי שכיהן כבכיר במשרד האוצר, משה הבא.

קראו עוד בכלכליסט

תורג'מן, המשמש כסגן ראש עיריית ירושלים, נעצר הבוקר (ב') במסגרת חקירה של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 בחשד לעבירות שחיתות. ביחד איתו נעצרו מספר מעורבים נוספים ובהם כאמור הבא, בכיר לשעבר במשרד האוצר. השופט גיא אבנון כתב בהחלטתו להאריך את מעצרו של תורג'מן: "אסופת חומרי החקירה שהונחו בפניי מקימים חשד סביר הקושר את החשוד במידה הנדרשת בשלב זה של ההליך לעבירות המיוחסות לו" 

המשטרה מייחסת לתורג'מן עבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, שימוש לרעה בכוח המשרה ועבירות לפי פקודת מס הכנסה. נציג המשטרה, רפ"ק עודד ראם ביקש מבית המשפט להאריך את מעצרו של תורג'מן והדגיש כי מדובר ב"פרשה של שחיתות ציבורית, חבירה בין הון ושלטון בתפקיד בכיר בעיריית ירושלים". עוד ציין כי מדובר בפרשה גדולה הכוללת בתוכה מספר פרשיות משנה ואירועים ספציפיים. בין השאר עלה חשד לעבירות שחיתות סביב נושא מלון ברחוב כורש בעיר ואולם האירועים ארטמסיה, כך לדבריו. "תורג'מן השיב לשאלות שנשאל בחקירתו", הוסיף נציג המשטרה, אך ציין כי "אפשר לומר שבשלב הזה גרסתו לא מתיישבת באופן מלא עם חומר החקירה".

מאיר תורג מאיר תורג'מן | צילום: יריב כץ מאיר תורג

לפי סנגורו של תורג'מן, עו"ד איתן פלג, שלל הפרשיות המדוברות בחקירה זו פורסמו כבר באמצעי התקשורת השונים במהלך השנים האחרונות ועל כן אין כל חשש לשיבוש החקירה אם ישוחרר ממעצר. כך למשל הסיפור סביב המלון ברחוב כורש בירושלים שזה לכינוי "פרשת הדואר" פורסם כבר לפני כשנתיים. במקרה הזה התחקיר של כתב גלי צה"ל, מיכאל שמש, העלה את הטענה כי תורג'מן קידם את ענייניו של היזם שביקש לשפץ את המבנה לשימור וסייע לו בכך מול העירייה. אותו יזם חשוד גם הוא במסגרת הפרשה. "תורג'מן", אמר עו"ד פלג במהלך הדיון, "טוען בתוקף לחפותו, הוא בטוח בניקיון כפיו והוא מניח ומאמין שהדבר הזה יתברר בהמשך".

החשד: משה הבא נתן שוחד לתורג'מן

משה הבא שמעצרו הוארך גם בארבעה ימים, נחקר בעבר גם במסגרת החקירה המתנהלת בעניינו של שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי. הוא חשוד במתן שוחד לסגן ראש עיריית ירושלים וכן בעבירות של הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות על פקודת מס הכנסה. הבא קשור רק בפרשייה אחת מתוך המכלול שעליו מדברת המשטרה והיא זו הקשורה במלון כורש. 

בא כוחו של הבא, עו"ד בעז בן צור, ציין בדיון כי ההטבה הנטענת בחקירה שנתן כביכול לתורג'מן הייתה ערבות להלוואה במאי 2013 בגובה כמה מאות אלפי שקלים. זאת, בתמורה כביכול לקידום שיפוץ המלון. "הוא אדם פרטי", סיפר בן צור בבית המשפט וביקש לשחררו ממעצר. "עסק בעבר בתפקידים לא מבוטלים. ההלוואה ניטלה על ידי תורג'מן כשהוא חבר אופוזציה. אין שום צפייה ששנים לאחר מכן הוא ייהפך ליו"ר ועדה לתכנון ובנייה. בסוף שנת 2015 תורג'מן מונה ליו"ר הוועדה ובכל אותה תקופה הבא חי תחת הרושם שההלוואה פגה מהעולם וגם ערבותו לא רלוונטית". לדברי בן צור, כשהבא נתן את ההלוואה לתורג'מן הוא לא מעלה על דעתו שיהיה ראש ועדת תכנון ובנייה וכשהוא התמנה לתפקיד הבא דרש ממנו את ההחזר. "זה בדיוק הפוך מטענה שיכולה להיטען למתן שוחד", ציין.

משה הבא, צילום: אוראל כהן משה הבא | צילום: אוראל כהן משה הבא, צילום: אוראל כהן

על פי החשד, בתמורה לקידום מיזם נדל"ן של הבא, הוא חתם על ערבות כספית לתורג'מן וכן העביר לו 200 אלף שקל. גם מעצרם של שני חשודים נוספים, דוד קליינר שעובד עם הבא, ודוד אברהם, הבעלים של אולם האירועים "ארטימסיה" בירושלים, הוארך ב-4 ימים (עד יום חמישי).

מדובר בחקירה המתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 שהייתה סמויה עד כה והבוקר הפכה לגלויה עם מעצרם של המעורבים. החקירה עד כה העלתה את החשד לביצוע עבירות הנוגעות לטוהר המידות ושחיתות ציבורית. החקירה מנוהלת על ידי משטרת ישראל, בשיתוף עם חקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה. מהמשטרה נמסר כי "תמשיך לחקור ולחשוף תהליכים פסולים, תוך ניגוד עניינים, וכן לחתור ולהגיע לכל מקום בו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון ובאזרחים הנורמטיביים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות