אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת התכנון החדשה של גדרה תקעה את פרויקט מחיר למשתכן צילום: נמרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

ועדת התכנון החדשה של גדרה תקעה את פרויקט מחיר למשתכן

143 זוכי הגרלת מחיר למשתכן בגדרה קיבלו הודעה מהיזם בוני התיכון שהתוכנית מתעכבת. הסיבה לעיכוב: רגע לפני הוצאת היתרי הבנייה, הטיפול בבקשות התכנון לפרויקט עבר מהוועדה המרחבית זמורה לוועדה המקומית החדשה של גדרה

13.03.2018, 06:54 | ענת דניאלי

חברת הבנייה בוני התיכון עדכנה לאחרונה את 143 הזוכים בפרויקט מחיר למשתכן שהחברה עתידה לבנות בגדרה על עיכוב ממושך שצפוי להיגרם בהנפקת היתרי הבנייה לפרויקט. זאת, לטענת החברה, בשל הקמת ועדה מקומית חדשה לתכנון ובנייה של היישוב גדרה, שמחליפה את הוועדה המרחבית זמורה שמולה התנהלה בוני התיכון יותר משנה לשם הוצאת ההיתרים.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב ששלחה החברה לזוכים בפרויקט בשבוע שעבר, והגיע לידי "כלכליסט", מתארת החברה כיצד פעלה תקופה מול הוועדה המרחבית זמורה אשר היישוב גדרה היה תחת שיפוטה תקופה ממושכת ממש עד לקו הגמר של הליך הוצאת ההיתר.

"ממועד הזכייה ועד היום לא עלה בידי החברה להוציא היתרים, עקב מסמכי התב"ע (תוכנית בניין עיר ‑ ע"ד) הבעייתית וההתנהלות מול מוסדות התכנון השונים ‑ התנהלות שחייבה את חברתנו לעמוד הן בדרישות הוועדה לתכנון ובנייה זמורה והן בדרישות המועצה המקומית גדרה", נכתב.

שטח פרויקט מחיר למשתכן בגדרה. יש תשתיות אבל אין היתרי בנייה, צילום: נמרוד גליקמן שטח פרויקט מחיר למשתכן בגדרה. יש תשתיות אבל אין היתרי בנייה | צילום: נמרוד גליקמן שטח פרויקט מחיר למשתכן בגדרה. יש תשתיות אבל אין היתרי בנייה, צילום: נמרוד גליקמן

אך כאשר נראה היה שהחברה התגברה על כל המכשולים, "כשבוע לפני המועד שנקבע במליאת הוועדה לדון בהיתרי הבנייה נדהמה החברה לגלות, כי הדיון בתיקים, לרבות הוצאת היתרים, הוצא מסמכות זמורה והועבר למועצת גדרה וכי על החברה להמשיך את ההליכים מול צוות אחר מטעם הוועדה המקומית גדרה", תואר במכתב.

בסוף חודש ינואר הוקמו ועדות תכנון ובנייה מקומיות חדשות בתחום שיפוט הוועדה המרחבית זמורה, ביישובים גדרה וגן יבנה, מתוקף צווי תכנון ובנייה שבהם נקבעו מרחבי התכנון למועצות אלה. באתר של זמורה נכתב כי בהתאם לצווים, הוועדה המקומית החדשה תמשיך פעולה שהחלה לבצע הוועדה של זמורה מאותו שלב.

בודקת תוכניות אחת

אך מאחר שמדובר בוועדה מקומית חדשה, נראה כי אין ממש כוח אדם שיטפל בתכנון הפרויקטים. בלשון המכתב: "על אף מאמצי החברה לזירוז העניין, לאחרונה נמסר למהנדס החברה על ידי אדריכלית הוועדה המקומית בגדרה כי ככל הנראה הבקשות להיתרים לא יידונו בישיבת הוועדה הקרובה מאחר שאין מספיק כוח אדם לבדוק את המסמכים עד למועד הדיון הקרוב. לצערנו, בוועדה המקומית גדרה קיימת בודקת תוכניות אחת שמועסקת בחצי משרה".

הבנייה עוד לא החלה

הזוכים בגדרה זכו בהגרלה הגדולה הראשונה שהתקיימה ביוני 2017 במסגרת התוכנית הממשלתית. בפרויקט של בוני התיכון ייבנו 172 דירות לאחר תוספת שבס המוסיפה כ־20% דירות לפרויקט. והמחיר למ"ר בנוי הוא 10,220 שקל. הפרויקט ממוקם בשכונה חדשה בחלקו הדרום־מזרחי של היישוב, בסמוך לשכונת גדרה הצעירה ולכביש 7. השכונה נמצאת בתהליכי פיתוח תשתיות מתקדמים וצפויות להיבנות בה 721 דירות בתוכנית מחיר למשתכן.

הקבלנים בגדרה, בהם בוני התיכון, אביסרור ושני קבלנים נוספים, זכו כבר בספטמבר 2016 בארבעה מתחמים להקמת הפרויקטים, אך נכון להיום, העבודות לא יצאו לדרך ולקבלנים אין היתרי בנייה. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בפרויקט של היזם אביסרור התקבלו היתרים לשניים מתוך חמישה מגרשים.

מהוועדה המרחבית לתכנון ובנייה זמורה נמסר כי "ועדת זמורה פעלה במקצועיות ובקשב רב ליזמי הפרויקט, ואף הגדילה את כוח האדם לטובת הפרויקט".

מהמועצה המקומית גדרה נמסר כי "הוועדה בגדרה בוחנת כל תוכנית לגופו של עניין ולטובת דיירי הפרויקט. אתמול התכנסה הוועדה ודנה ב־150 היתרים חדשים בפרויקט. ככל שהתוכניות תואמות את דרישות הוועדה, הן יאושרו".

ממשרד האוצר ומינהל התכנון נמסר כי "הטיפול בבקשות התכנון שעברו מוועדת זמורה לוועדה המקומית גדרה, במסגרת הכרתה של גדרה בתור ועדה מקומית רגילה, הוא רציף לחלוטין ונמשך מאותו שלב שבו חל הפיצול. "מהרגע שהסתיימו ההליכים הבירוקרטיים הנדרשים להכרת גדרה כוועדה מקומית רגילה, וקבלת אישור שר האוצר בינואר 2018, עברו כל הבקשות להיתרים מזמורה אל הוועדה המקומית גדרה לטיפול, כמתחייב בחוק. על מנת להקל את התהליך, הוועדות החדשות מקבלות ליווי מקצועי צמוד של מנהל התכנון ומטה הדיור מלווה את היזמים באמצעות צוות היתרים״.

בתוך כך, הבטיח אתמול שר האוצר משה כחלון על רקע המשבר הקואליציוני כי "כל זמן ש'כולנו' בממשלה, לא נאפשר לטרפד את תוכנית מחיר למשתכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות