אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

Mind the Tech NY

"הגיע הזמן לנהל שיחות חשובות על המידע שאנו משתמשים בו"

ד"ר נמרוד קוזלובסקי אמר בוועידת ניו יורק: "בלוקצ'יין זוכה להייפ לא כי זה פרוטוקול יעיל, אלא כי זו תשתית ממוקדת מידע שמתמקדת בניהול החברתי שלו"

13.03.2018, 18:06 | עומר כביר, ניו יורק

"הגיע הזמן לנהל שיחות חשובות על המידע שאנו משתמשים בו" - כך אמר ד"ר נמרוד קוזלובסקי מאוניברסיטת תל אביב ו-JVP, ב-Mind The Tech NY2018 - ועידת ניו יורק השנייה של "כלכליסט", בנק לאומי והמשרד לירושלים ומורשת.

"חדשנות ודיון ציבורי התמקדו בתחילה בתשתית דיגיטלית - תקשורת, רשתות, עיבוד, אחסון", אמר קוזלובסקי. "כשהתשתית התייצבה, תשומת הלב עברה לשכבה הלוגית - הקוד, התוכנה ויכולות חדשות. עדיין קיבלנו השראה מהפוטנציאל של שינוי דיגיטלי בכל כך הרבה תחומי חיים. בכל השיחות האלו הנחנו שהמידע שם ושחסר לנו דיון קריטי על טבע המידע כאבן בנייה. אבל מה המידע שאתו אנו בונים? האם אנחנו יכולים לסמוך על מקורו? לאמת אותו? להעריך את דיוקו? האם אפשר להעריך את מידת התמרון שלו? והאם בכלל מותר לנו להשתמש בו? שאלות של אמינות, פגיעות, יכולת אימות, מגיעות לחזית. גם כשאנחנו לא מפקפקים במקור המידע, אנחנו חיביים לפקפק בשימושיות שלו ולחשוף את ההטיות שלו.

נמרוד קוזלובסקי, צילום: אוראל כהן נמרוד קוזלובסקי | צילום: אוראל כהן נמרוד קוזלובסקי, צילום: אוראל כהן

"בו בזמן, אנחנו מתחילים להבין שמידע מגיע עם הקשר חברתי שקובע את טבעו כאבן בנייה. עם מידע מגיעות סוגיות של שליטה, כוח וזכויות. מי קובע או צריך לקבוע מה אפשר לעשות עם מידע? זה מוביל להבנה שאנחנו חייבים לבאר את הסידורים שקשורים למידע. זה הזמן לשיחות חשובות על שכבת המידע.

"בתהליך הזה, אנחנו מבינים בהדרגתיות שאבני הבנייה של המידע הן אינדבידואליות, ובו זמנית חברתיות. המידע שלי הוא חלק מתמונה גדולה יותר, שמאפשרת לחזות דפוסים (כמו מחלות) ולספק תבונות רחבות. אנחנו מבינים שלאיכות, ולאמינות של מידע אינדבידואלי יש השלכות חברתיות. אנחנו מבינים שאנחנו צריכים מערכת טובה יותר כיד לאמת ולוודא גישה למידע.

"לפיכך, זה לא מפתיע שחלופות לארכיטקטורה הקיימת שובות את דמיוננו. אנחנו מבינים שסוגיות שקשורת למידע דורשות מאתנו לפקפק בתשתית שבחרנו במקור. בלוקצ'יין, לדוגמה, זוכה להייפ לא כי זה פרוטוקול יעיל (הוא לא), אלא כי זו תשתית ממוקדת מידע שמתמקדת בניהול החברתי שלו. רבים טועים לחשוב שבלוקצ'יין הוא רעיון אנרכיסטי. למעשה זה אידאל של תשתית בשליטה. אמנם מדובר בתשתית מפוזרת, אבל היא גם מאפשרת להתטמיע ערכים חכמים של ניהול שליטה, זכויות ושימוש. היא משקפת את התרבות היחסית של כל חברה שאוכפת אותה. בלוקצ'יין זו תשתית קיימת. הגיע הזמן למסע שיבדוק את אבני הבניה של החברה שלנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות