אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המועצה לשידורי כבלים ולוויין מתכוונת לבחון מחדש את חבילות הבסיס ב-HOT ו-yes

המועצה לשידורי כבלים ולוויין מתכוונת לבחון מחדש את חבילות הבסיס ב-HOT ו-yes

בשימוע לבחינה מחדש מבקשת מועצת הכבלים והלוויין לקבל התייחסויות האם יש מקום להותיר את חבילת הבסיס במתכונתה הנוכחית והאם יש לפקח על מחירה. סוגיה נוספת שעלתה עוסקת בשאלה האם יש לפקח על ציוד הקצה שמציעות הפלטפורמות ועל הערוצים שיוצאו מהחבילות

14.03.2018, 11:54 | אביב גוטר
המועצה לשידורי כבלים ולוויין פרסמה שימוע לבחינה מחדש של חבילות הבסיס ב-HOT ו-yes. במועצה מסבירים שהכוונה היא להפחית את המחיר לצרכנים ולאפשר יותר חופש פעולה לחברות הכבלים והלוויין לאחר 15 שנים בהן החבילות לא עודכנו.

קראו עוד בכלכליסט

נושא חבילות הבסיס עלה לכותרות לאחרונה על ידי משרד האוצר, שביקש להכניס סעיף בחוק ההסדרים המבטל לחלוטין את החבילות או לכל הפחות מייצר חבילות בסיס מצומצמות. נציגי האוצר טענו כי בשוק זה בו פעלו שתי שחקניות בלבד נכנסו שחקניות תוכן המציעות חבילות במחירים מוזלים יותר, אין היגיון לחייב את פלטפורמות השידור בסל ערוצים. בנוסף טענו באוצר כי החבילות הקיימות היום מכילות עשרות ערוצים שהמנויים כלל לא צופים בהם ולכן משלמים אלפי שקלים מדי שנה על תוכן שבו לא משתמשים.

האם יופחתו מחירי חבילות הבסיס?, צילום: שאטרסטוק האם יופחתו מחירי חבילות הבסיס? | צילום: שאטרסטוק האם יופחתו מחירי חבילות הבסיס?, צילום: שאטרסטוק

בשבועות האחרונים נערכו דיונים בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת במסגרת פרק התקשורת בחוק ההסדרים ומי שהתנגדה למהלך הייתה מועצת הכבלים והלוויין. לטענתה, העבודה של האוצר לקתה בפגמים מהותיים ולא נשענה על עבודה כלכלית רצינית ומקיפה.

חבילות הבסיס שמציעות HOT ו-yes מפוקחות על ידי מועצת הכבלים והלוויין ומחירן נכון להיום עומד על 220 שקל. הערוצים שכלולים בחבילות מהוות כרטיס כניסה לפלטפורמות. לצד חבילות הבסיס ישנן חבילות יסוד אולם אלו כוללים מספר ערוצים מופחת והביקוש להן נמוך בשל היצע דל שהן מציעות בתמורה למחיר שעומד על 120 שקל לחודש. חבילת היסוד הוקמה על ידי שר התקשורת לשעבר גלעד ארדן מתוך מטרה להוזיל את כרטיס הכניסה, אולם כאמור ניסיון זה לא נחל הצלחה משמעותית ומנויים בחרו בחבילות היקרות יותר.

בשימוע שפורסם מבקשים במועצת הכבלים והלוויין לקבל התייחסויות האם יש מקום להותיר את חבילת הבסיס במתכונתה הנוכחית והאם יש לפקח על מחירה. סוגיה נוספת שעלתה עוסקת בשאלה האם יש לפקח על ציוד הקצה שמציעות הפלטפורמות ועל הערוצים שיוצאו מהחבילות. לפי ההצעות שעלו במהלך הדיונים בוועדת הכלכלה הוצע שהחבילה החדשה, המכונה חבילת ליבה, תכלול את ערוצי עידן פלוס לצד שני ערוצים המשדרים הפקות מקור, גישה ל-75% מהפקות המקור ב-VOD, ושני ערוצים נוספים.

אחת הטענות של המועצה בדיונים עסקה בסוגיית הפקות המקור ומהחשש שהפלטפורמות יידרשו עבור הערוצים בהם הן משדרות הפקות מקומיות תשלום נוסף, שעליו יוותרו המנויים. יש לציין כי המועצה מחייבת את HOT ו-yes בהשקעה בסך 8% מהכנסותיהן מדי שנה בהפקות מקומיות. אחד החששות המועלים עוסק בהכנסות הפלטפורמות, שכן אם יירשמו ירידות משמעותיות כך תפחת ההשקעה בהפקות מקומיות.

בנוסף, דורשים במועצה מהפלטפורמות שאחד הערוצים בחבילת הליבה יהיה ערוץ ספורט, המשדר בין היתר מפעלי ספורט שהוכרו על ידי מועצת הכבלים והלוויין כאירועים מוכרזים המחויבים בשידור בערוצים "פתוחים". עוד עולה כי ערוץ נוסף שייכלל בחבילה יהיה ערוץ ילדים. ערוצי ספורט וילדים נחשבים לז'אנרים לפיהם משקי בית בוחרים לאיזו פלטפורמת שידור להתחבר, ובכך מקווים במועצה שהכללת ערוץ אחד מכל ז'אנר יסייע למשקי בית להרכיב את החבילה המועדפת עליהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות