אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: "חברות בתחום מטבעות הקריפטו לא ייכללו במדדי הבורסה" צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע: "חברות בתחום מטבעות הקריפטו לא ייכללו במדדי הבורסה"

הרשות תפעל לשינוי בתקנון הבורסה, שיאפשר להוציא לפועל את ההחלטה: "המהלך נועד למנוע מחברות הפועלות בתחום מסוכן וספקולטיבי זה להיכלל בתיקי ההשקעות של משקיעים פסיביים"

14.03.2018, 12:13 | אמיר רוזנבאום

רשות ניירות ערך הודיעה היום (ד') כי חברות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים לא ייכללו במדדי הבורסה. בהתאם, הרשות תפעל לקידום תיקון זמני של תקנון הבורסה, אשר יגביל כניסה למדדים של חברות שעיקר פעילותן הוא החזקה, השקעה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים מבוזרים (ביטקוין, אית'ר ואחרים).

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת הרשות, מטרת התיקון היא למנוע מחברות ציבוריות שפועלות בתחום מסוכן וספקולטיבי זה, המאופיין בתנודתיות מסחר גבוהה, להיכנס למדדי הבורסה וכך להיכלל בתיקי ההשקעות של משקיעים פסיביים. התיקון ייעשה לתקופה מוגבלת של שנה, בסופה ייבחן מחדש בהתאם להתפתחויות בשוק.

עמדת הרשות באה על רקע תופעה של מסחר חריג בניירות ערך של חברות בבורסה בתל אביב שהודיעו בחודשים האחרונים כי בכוונתן לפעול בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים. בחלק מהמקרים, דיווחי החברות הביאו לזינוק חד בשערי המניות, עוד בטרם קיימת להן פעילות ממשית שניתן לאמוד את תוצאותיה.

התנודתיות הקיצונית שמאפיינת את המסחר במטבעות קריפטוגרפיים באה לידי ביטוי גם במסחר בחברות אלה, שערכן עולה ויורד בחדות, לעתים ללא סיבה ניכרת לעין. תנודתיות זו, מציינים ברשות, עשויה להביא למצב שבו חברות עם רמת סיכון גבוהה יעמדו בתנאי הסף לצירוף למדדים כתוצאה ממסחר חריג בלבד, עוד בטרם קיימת להן פעילות עסקית שניתן לאמוד את תוצאותיה.

הצירוף של חברות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים למדדי הבורסה היה מביא לכך שקרנות נאמנות ותעודות סל היו נאלצות לרכוש מניות של חברות אלה ובעקיפין לחשוף משקיעים פאסיביים למסחר בהן ולשינויים החדים בערכן ולפוטנציאל הפסד משמעותי.

מאז החלה התופעה של כניסת חברות לתחום המטבעות הקריפטוגרפיים בשנה החולפת, בחנה הרשות מספר צעדים להגנה על ציבור המשקיעים ושמירה על תקינות המסחר בבורסה.

בתחילת ינואר פרסמה הרשות להערות הציבור הצעה לתיקון תקנון הבורסה בדבר פעילות חברות בתחום זה, שכללה שני רכיבים: הראשון, מניעת הכללתן במדדי הבורסה של חברות שעיקר פעילותן הוא החזקה, השקעה או כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים; השני, מניעת הרישום בבורסה של חברות אלה, אלא במקרים בהם התקיימו תנאי סף המצביעים על פעילות עסקית משמעותית.

ענת גואטה יו"ר רשות נירות ערך, צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר רשות נירות ערך | צילום: ענבל מרמרי ענת גואטה יו"ר רשות נירות ערך, צילום: ענבל מרמרי

לאחר קבלת הערות הציבור ובחינתן, הוחלט ברשות לקדם את הרכיב הראשון (מניעת הצירוף למדדים) בלבד. מניעת הכניסה למדדי הבורסה תבטיח כי משקיעים פסיביים בבורסה לא ייחשפו לחברות אלה מבלי שיבחרו לעשות כן באופן אקטיבי.

יו"ר רשות ני"ע, גב' ענת גואטה: "החלטנו למנוע חשיפה של משקיעים פאסיביים לחברות שעיקר פעילותן במטבעות קריפוטוגרפיים. מדובר בחברות שההשקעה בהן הינה ברמת סיכון גבוהה, ספקולטיבית ותנודתית. כמו-כן פרסמנו אזהרה בנושא ההשקעה במטבעות קריפטוגרפיים על מנת שמשקיעים הבוחנים אפשרות זו יהיו מודעים לסיכונים הרבים הכרוכים בדבר".

ברשות מדגישים כי מדובר במהלך נפרד מהמלצות דוח הביניים של הוועדה לבחינת הנפקות לציבור של מטבעות קריפטוגרפיים (ICOs), שיתפרסם בימים הקרובים.

בתגובה לחוזר הרשות לניירות ערך, מסר מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין כי: "אכן קיימים מספר סיכונים בהשקעה במטבעות הקריפטוגרפיים, שיש לתת עליהם את הדעת כדי לקבל החלטות מושכלות. השקעה בתחום אינה מתאימה לכל אחד, אלא רק למי שמבין גם את הפוטנציאל וגם את הסיכונים. חשוב גם להבחין בין מטבעות מבוזרים לבין אסימונים המונפקים באופן ריכוזי בתהליך ICO, בהם הסיכונים רבים עוד יותר, כפי שהתרענו בעבר. בכל מקרה, אין לשפוך את התינוק עם המים - מטבעות קריפטוגרפיים מבוזרים כגון ביטקוין הם הבטחה טכנולוגית אדירה ומנוע צמיחה משמעותי להיי טק הישראלי, ואסור שגורמים שליליים ואזהרות יחנקו את החדשנות וישאירו את ישראל מאחורה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות