אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים דורש מעובדים בחו"ל נאמנות לכל החיים צילום: Aleba

הפועלים דורש מעובדים בחו"ל נאמנות לכל החיים

עובדי הסניף בלוקסמבורג, שעומד להיסגר בשל חקירות המס בארה"ב, פוצצו המו"מ עם ההנהלה לאחר שהתנתה מתן פיצויים בשיתוף פעולה בלתי מוגבל

15.03.2018, 07:06 | רן אברמסון ורעות שפיגלמן

המו"מ בין עובדי בנק הפועלים בלוקסמבורג לבין הנהלת הבנק התפוצץ אתמול, בעקבות טענת העובדים כי הבנק הכניס סעיף לא חוקי להסכם הפיצויים שלהם. הנהלת בנק הפועלים הודיעה באוקטובר שנה שעברה על סגירת הסניף במדינה האירופית הקטנה, ונכנסה למו"מ עם 26 העובדים בו על פיצויי הפיטורים. הבנק כבר סגר את הסניף שלו בז'נבה ומתכוון לסגור גם את הסניף בציריך.

"סעיף לא חוקי"

בנק הפועלים החליט לסגור סניפים באירופה לאחר הסתבכויותיו בחקירות מס בארה"ב. לפי הרשויות האמריקאיות, הסניפים בשוויץ ובלוקסמבורג שימשו לקוחות של הבנק, לכאורה, להתחמקות מתשלום מס. עד היום הפריש הבנק כ־1.18 מיליארד שקל לטובת הוצאות עתידיות בעקבות החקירות.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווח באתר ערוץ הטלוויזיה הלוקסמבורגי RTL, ההצעה האחרונה של הבנק לעובדים כללה תנאי בל יעבור (Sina qua non) לפיו העובדים יתחייבו לשתף פעולה עם הבנק ועם יועציו המשפטיים לכל אורך ימי חייהם. אם לא ישתפו העובדים פעולה, הבנק יהיה זכאי לתבוע מהם להחזיר את כספי הפיצויים שיקבלו. הסיבה להכנסת הסעיף היא ככל הנראה להבטיח גיבוש הסדר עם הרשויות האמריקאיות. הבנק דיווח באוקטובר אשתקד כי הוא מקווה להגיע להסדר עם הרשויות האמריקאיות "כבר בחודשים הקרובים". אלא שהסדר כזה עשוי לפגוע דווקא בעובדי הסניף הלוקסמבורגי, וזו הסיבה לפיצוץ המו"מ.

החוק בלוקסמבורג אוסר על עובדי בנקים למסור מידע על לקוחות. לכן, הדרישה מצד הבנק ש־26 העובדים בסניף בלוקסמבורג יתחייבו לשתף פעולה עם יועציו המשפטיים של הבנק, עלולה להציב את העובדים בעמדה שבה הם יפסידו את הפיצויים שלהם, אלא אם הם יעברו על החוק. לטענת העובדים, בנק הפועלים לא הציג את הסעיף במסגרת הדיונים שנוהלו בתיווך "המוסד הלאומי לגישור" (ONC) של לוקסמבורג – גוף שנמצא תחת משרד העבודה במדינה ונועד לפתור סכסוכים בין עובדים למעסיקים במגזר הפרטי. לפי הדיווחים בלוקסמבורג, כמה ארגוני עובדים במדינה הודיעו כי הצגת הסעיף מונעת כל אפשרות להשגת הסכם פיצויים לשביעות רצון כל הצדדים. "לא רק שהסעיף שהכניס הבנק להצעתו האחרונה לא נידון כלל עם העובדים, אלא שתוכנו לא חוקי", נכתב בהודעת הארגונים.

מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו , צילום: רון קדמי מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו | צילום: רון קדמי מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו , צילום: רון קדמי

באוקטובר האחרון בנק הפועלים חתם על מזכר הבנות עם בנק ספרא למכירת תיקי הלקוחות (תיקי הלוואות הלקוחות) של הבנקאות הפרטית של הפועלים שוויץ בסניפים שלו בשוויץ ובלוקסמבורג בתמורה ל־98–120 מיליון שקל. במסגרת העסקה מספר עובדים העוסקים בקשרי הלקוחות בסניפים ועוד כמה עובדים אחרים מתוכננים לעבור לעבוד בבנק ספרא. השלמת העסקה כפופה לאישור הרגולאטורים הרלוונטיים.

"הכרחי שיהיו כנים"

 

מבנק הפועלים נמסר כי "על רקע צמצום פעילות הבנקאות הפרטית של בנק הפועלים שווייץ בלוקסמבורג, התנהל מו"מ בהתאם לחוק במטרה להגדיר תוכנית סוציאלית לטובת העובדים שהמהלך נוגע להם. בנק הפועלים שווייץ פעל וימשיך לפעול בשיתוף פעולה עם הרשויות האמריקאיות באשר לחקירותיהן ומצפה מעובדיו ומעודד אותם להמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם חקירות אלו. הבנק הבהיר מתחילת הדרך שזה הכרחי שכל העובדים יהיו כנים בכל הנושאים המדוברים. למרות שהבנק הציג הצעות שמיטיבות מאוד עם העובדים, לא ניתן היה להגיע להסכמה עם איגודי העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות