אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות תחקיר עובדה: "רמי ברכה מפסיק את פעילותו בפיטנגו כדי להתמודד על טיהור שמו" צילום: אוראל כהן

בעקבות תחקיר עובדה: "רמי ברכה מפסיק את פעילותו בפיטנגו כדי להתמודד על טיהור שמו"

תחקיר של עובדה שפורסם הערב חשף כי ברכה, מנהל-שותף בקרן פיטנגו, הטריד יזמות שביקשו לגייס דרכו כסף. מאוחר יותר כשחשש להיחשף, הוא הפעיל חברת חקירות שעקבה אחריהן ואחרי שורה של עיתונאיות. ברכה: "מעולם לא כפיתי את עצמי על אף אחת"

14.03.2018, 21:58 | קרן אור גרינברג

רמי ברכה, שותף-מנהל בקרן פיטנגו, הפעיל חברת חקירות מיוחדת כדי לעקוב אחר נשים, שאותן הוא הטריד לכאורה מינית - כך עולה מתחקיר התוכנית "עובדה" שפורסם הערב.

בעקבות פרסום התחקיר הודיעה קרן פיטנגו לפני זמן קצר כי "רמי ברכה מפסיק את פעילותו בקרן כדי להתמודד על טיהור שמו"

רמי ברכה. מכחיש שהטריד מינית, צילום: אוראל כהן רמי ברכה. מכחיש שהטריד מינית | צילום: אוראל כהן רמי ברכה. מכחיש שהטריד מינית, צילום: אוראל כהן

בתחקיר הובאו מספר עדויות של יזמות שביקשו לגייס כסף מברכה, ולצורך כך נפגשו עימו במסעדות. "לא שמעתי את השם רמי ברכה. לקוחה אמרה לי תלכי לפגוש אותו", סיפרה אחת היזמות. לדבריה, תוך זמן קצר "היה קליק. היתה פגישה מדהימה, והוא מאוד התלהב מהמוצר - ממה שרצינו לעשות..."

"קבענו פגישה שנייה", היזמת המשיכה, "והוא אמר 'אני יכול לבוא לפגישה בטורקיז (מסעדת טורקיז בפרויקט 'סי אן סאן' בת"א - ש"כ) ב-17:30 אחר הצהריים'". זה נשמע לי מוזר, אבל אמרתי 'לכי על זה'. ואז דיברנו. סיפרתי על הרעיון ואני חושבת שזו היתה איזה שעה שאני מדברת והוא מקשיב וזה היה ביזנס".

לפתע, טענה היזמת, ביקש ברכה לספר לה את סיפורו האישי: "זה היה סיפור מעורר השתאות, ובמהלך הסיפור הוא שם את היד שלו על הרגל שלי. לא ידעתי מה לעשות. כמה שניות היד שלו היתה על הרגל שלי עד שהחלפתי ישיבה, ואז זה קורה עוד פעם ואני עוד פעם משנה את הישיבה. ואז היד שלו על הגב שלי. לא הצלחתי להגיד לעצמי תעופי משם".

בשלב מסוים היזמת ניסתה לסיים את המפגש ולנתק מגע מברכה, אך הוא השיג אותה במגרש החנייה, ליד רכבה: "הרגשתי שהוא לופת אותי ושם את הפה שלו על הפה שלי הוא נישק אותי, ואני פשוט הרחקתי אותו. בסופו של דבר שם היה שלב שדחפתי אותו והלכתי לאוטו. אמרתי אני לא רוצה לעשות בעיות, והוא אמר 'אל תהיי כבדה, הכל יהיה בסדר... הלכתי, נעלתי את הדלת ולא דיברתי מאז".

"אמרתי לעצמי שאני לא הולכת לצעוק עכשיו"

בתחקיר נשמעו יזמות נוספות שסיפרו את סיפורן והצביעו על דפוס זהה של ברכה. יזמת נוספת שביקשה סיוע מפיטנגו סיפרה על פגישה שקיימו במסעדה בהרצליה: "הוא ניסה לגעת בי. הייתי נורא נבוכה אבל אמרתי לעצמי שאני לא הולכת לצעוק עכשיו. אמרתי לו 'התחלתי לצאת עם מישהו, אני צריכה ללכת עכשיו'. מרגע שהוא שתה קצת יין הוא היה בוטה, ניסה לנשק אותי".

יזמת נוספת העידה אף היא על הטרדה מינית לכאורה של ברכה, גם כן במסעדה מול הים: "ברכה התחיל לשאול אותי על חיי האישיים, עניתי שיש לי חבר ולפני שהבנתי מה קורה, הוא התחיל לשלוח את היד לגב שלי ורק חשבתי איך אני יוצאת מפה, הלכתי לכיוון האוטו שלי והוא בא גם. כשהגעתי לאוטו אמרתי ביי. באותו רגע הוא התקרב אלי, שם את היד על הפנים שלי וקירב את הראש כדי לנשק אותי, כשהוא כופה את עצמו עלי. הוא ממש הפעיל כוח, הכניס את הלשון שלו לתוך הפה שלי וניסה ככה לנשק אותי ואני בשלב הזה די דחפתי אותו אחורה. הוא אמר נו, מה אכפת לך. אז אמרתי - 'אכפת לי'".

לצד ההטרדות המיניות לכאורה, ברכה הכריז על פי התחקיר גם על "מלחמה מודיעינית" על הנשים שלכאורה הטריד וכן על שחר קמיניץ, יזם הייטק שהחל לאסוף עדויות של נשות הייטק על הטרדות שעברו.

מהתחקיר עלה כי ברכה מסר לחברה לכאורה רשימה של נשים, שהיוו כביכול איום עליו, וזו אספה עליהן חומרים ברשת, וכן הפעילה אווטר, פרופיל מזויף של אשה על מנת לחדור לקבוצות בפייסבוק, שבהן התנהל שיח בין נשות הייטק על אירועים דומים שעברו.

כשנשאל על כך בעלי חברת החקירות במהלך התוכנית, הוא השיב: "לא רואה שום בעיה לאסוף עדויות". עם זאת, הוא לא אישר שברכה שכר את שירותיו.

המתלוננות בכתבה סיפרו כי ניתקו מגע מברכה וקברו אצלהם את מה שקרה. אולם ההתעוררות ברשת אודות חשיפת מטרידים הכניסה את ברכה לכוננות. ברכה הרחיב את רשימת האנשים עליהם ביקש תחקיר, וכלל את איש ההייטק, שחר קמיניץ, שלקח חלק בקמפיין לחשיפת הטרדות מיניות בתעשיית ההייטק. בהודעת ווטסאפ כתב לחברת החקירות: "תכניס לרשימה גם את הבחור הזה. כנראה מפעיל עוד בחורות בניסיון למצוא נשים שיש להן מה לספר עליי".

במסגרת התחקיר עלה עוד כי ברכה אף ביקש לכאורה לאסוף מידע על עיתונאיות שעסקו בנושא ההטרדות המיניות בכלל, וההטרדות בהייטק בפרט, ובכלל זה שרון שפורר, הדס שטייף וענבל אורפז. "קיבלתי מודיעין שעינבל אורפז מחפשת עליי חומר", כתב ברכה בהודעה לחוקרים כשביקש מידע עליה, על שרון שפורר ועל הדס שטייף.

ברכה: "לא הטרדתי אף אחת"

 

כאשר עומת עם הטענות נגדו, השיב רמי ברכה לאילנה דיין: "לא הטרדתי אף אחת. אני לא עושה שום מעקב אחרי אף אחת. אני לא זוכר את השמות שאמרת, אבל אני רק רוצה להגיד לך... אין לי שום מטרה להטריד אף אחד. אני בא לעשות טוב בעולם הזה".

מאוחר יותר טען ברכה: "אני לא אגיד לך שום דבר על החיים הפרטיים שלי. אני מרגיש מאוד שלם עם ההתנהגות שלי. זה לא בסדר לחפש ברשתות החברתיות אם מדברים עלי? זה לא בסדר לעשות פרופיל מתחזה ולבדוק מה קורה?". כאשר נשאל אם ייתכן שמחוות מיניות שלו התפרשו לא נכון, השיב: "אולי, אולי זה קרה".

מאוחר יותר מסר ברכה תגובה למערכת התוכנית, ובה טען כי מעולם לא ביקש לעקוב אחרי היזם שחר קמיניץ: "הבהרתי לחוקרים מפורשות שאין לבצע כל פעולה אקטיבית  ובוודאי שלא לפגעו... לא ידעתי כלל על שימוש באווטר ובוודאי שלא הזמנתי את זה מהחוקרים".

ברכה הכחיש בתוקף שהטריד מינית נשים: "מעולם לא נגעתי בצורה מינית ובוטה במישהי שלא ברשותה ולא כפיתי על אף אחת מגע מיני כלשהו. אם משהי אי פעם פירשה את התנהגותי כלפיה בצורה לא הולמת - אני מצר על כך".

פיטנגו: "רמי הוא שותף מוערך, קיבלנו בהבנה את החלטתו לקחת פסק זמן"

לפני זמן קצר מסר ברכה תגובה נוספת ובה טען: "זה חודשים שאני נתון למסע הכפשות ורדיפה, המונע על ידי אדם הפועל בתחום ההייטק, שהחליט ממניעים שאינם ידועים לי להרוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי ובפרנסתי עד כדי חורבן מוחלט.

"בחודשים האחרונים קיבלתי ממספר חברים פניות על כך שאותו גורם מפיץ עלי, בכתב ובעל פה, עלילות שווא בדבר הטרדות מיניות שלכאורה ביצעתי, מפעיל חוקר פרטי המנסה לקושש עדויות, ואף חמור מכך מנסה לייצר שמועות בשוק תוך כדי הפצת הודעות כשהחמורה מכולן הייתה הפצת הודעת ווטסאפ הכוללת את המשפט 'נוריד את המניאק הזה'. אמירה כזאת לא יכולה להשאיר אף אדם אדיש מפני שהיא עולה לכדי איום ממשי ולקוחה מין הטרמינולוגיה של העולם העברייני.

"כאשר הבנתי לגמרי שמישהו שם לו למטרה 'להוריד אותי' ואינו בוחל בשום דרך ואמצעי לעשות כן, החלטתי שזכותי ואף חובתי כלפי משפחתי להבין מול מה אני מתמודד, ולפיכך פניתי לחברת החקירות BICI והנחייתי היחידה אליהם הייתה לנטר את הרשתות הציבוריות.

"חשוב לי להדגיש באופן החד ביותר, כי מעולם לא כפיתי עצמי על אף אחת באופן כזה שיכול היה להתפרש כהטרדה. בוודאי שמעולם לא הובא לידיעתי על דבר שכזה.

"האשמות כאלו חמורות לא יכולות להיות מופרחות באוויר ללא כל ביסוס ותימוכין עובדתי.

"חבריי וכל מי שמסביבי מכירים אותי ויודעים היטב מי אני, איש של אנשים, שעזרה ומתן כבוד לסובבים אותי הינו ערך עליון בסולם ערכיי. אני מקדיש חלק ניכר מזמני לעזרה לזולת. למרות היותי נכה צה"ל בדרגה 100% עקב פציעה קרבית בלבנון במהלך שירותי בצנחנים, אני עדין מתנדב לשירות קרבי. אני גם ידוע כאדם חם שמביע חיבה, לגברים ונשים כאחד. זה אני וזה לא הולך להשתנות.

"למרות זאת, אני מוצא לנכון להתנצל מעומק ליבי אם מישהי חשה נפגעת מהתנהגותי, לא הייתה לי כל כוונה כזו. כמו כן, החלטתי להקפיא את כל פעילותי בפיטנגו, לקחת פסק זמן, על מנת להתמודד עם מסע הרדיפה כנגדי במטרה לנקות את שמי".

מפינגו נמסר בתגובה: "רמי ברכה הוא שותף מוערך, חבר ואדם מעורר השראה שזכויות רבות עומדות לו כאדם, לוחם בצה"ל, דוגמה אישית לדורות של לוחמים בפציעות קשות שהשתקמו ואחד מעמודי התווך בתעשיית הון הסיכון בישראל. זכויות אלה עומדות לו תמיד, ובוודאי כל עוד לא הוכחה אף אחת מהטענות שמנסים לייחס לו.

נדגיש כי מעולם לא הגיעו אלינו תלונות או טענות כלשהן באשר להתנהגות פוגענית של רמי כלפי נשים. אם היו מגיעות כאלה הן היו מטופלות באפס סובלנות, על פי חוק, באופן נחרץ, חד וברור.

"נוסיף, כי למרות שלא הגיעה אלינו כל תלונה לגבי רמי, ביקשנו ממנו לתת מענה נרחב על מסכת השמועות הללו. רמי הבהיר לנו בצורה כנה ופתוחה, כי הוא מתמודד בחודשים האחרונים עם מסע רדיפה אישי ומאורגן המכוון נגדו והדגיש בפנינו כי לא היו דברים מעולם ביחס לשמועות אלו. קיבלנו בהבנה את החלטתו של רמי לקחת פסק זמן מפעילותו בקרן ולצאת לחופשה, על מנת להתמקד בהתמודדות על טיהור שמו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות