אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפירמה שניצבה במוקד שערוריית מסמכי פנמה הודיעה כי תיסגר צילום: איי אף פי

הפירמה שניצבה במוקד שערוריית מסמכי פנמה הודיעה כי תיסגר

זאת בעקבות פגיעה כלכלית ותדמיתית קשה שנבעה ממעורבותה של מוסאק פונסקה בתופעת העלמות המס; מספר מצומצם של אנשי צוות ימשיך לעבוד על מנת לתת מענה לפניות מהרשויות, והחברה מסרה ש"תמשיך להילחם למען הצדק"

17.03.2018, 17:12 | שירות כלכליסט
פירמת עורכי הדין מוסאק פונסקה, שניצבה במוקד שערוריית מסמכי פנמה, הודיעה בשבוע שעבר על סגירתה. זאת בעקבות פגיעה כלכלית ותדמיתית קשה שנבעה ממעורבותה בתופעת העלמות המס - על כך מדווח "הגרדיאן" הבריטי.

קראו עוד בכלכליסט

כ־11 מיליון מסמכים שדלפו מהחברה עמדו בבסיס חקירת מסמכי פנמה בראשית 2016, פרשה שהיכתה גלים בעולם כולו. המסמכים שדלפו חשפו כיצד עשירי עולם, ראשי מדינות וגם סוחרי סמים נעזרים במקלטי מס על מנת להעלים הכנסות.

ולדימיר פוטין. נעזר במקלטי מס, צילום: רויטרס ולדימיר פוטין. נעזר במקלטי מס | צילום: רויטרס ולדימיר פוטין. נעזר במקלטי מס, צילום: רויטרס

כך, למשל, חשפו המסמכים כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין החזיק 2 מיליארד דולר במקלטי מס. מנהיגים נוספים שאוזכרו היו נשיא סין שי ג'ינפינג, ראשי הממשלות של איסלנד ופקיסטן ואביו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר דיוויד קמרון. ברשימה הופיעו גם טייקונים ופרקליטים ישראלים, ובהם עידן עופר, בני שטיינמץ, יעקב וינרוט, דן גרטלר וטדי שגיא.

"ההידרדרות התדמיתית, הקמפיין באמצעי התקשורת, הקרקס הפיננסי וההתנהלות החריגה של גורמי ממשל מסוימים בפנמה, כל אלה גרמו לנזק בלתי הפיך שמחייב את הפסקת הפעילות הציבורית שלנו כבר בסוף החודש הזה", כך על פי הודעת החברה.

מוסאק פונסקה מסרה עוד, כי מספר מצומצם של אנשי צוות ימשיכו לעבוד בחברה על מנת לתת מענה לפניות מהרשויות וארגונים פרטיים וציבוריים. פירמת עורכי הדין מסרה כי היא תמשיך "להילחם למען הצדק".

כאשר התפוצצה הפרשה, הפירמה, שאותה הקים ב־1977 הפרקליט הגרמני יורגן מוסאק, היתה הרביעית בגודלה מבין המשרדים העולמיים שסיפקו שירותי אוף-שור. למוסאק הצטרפו במהלך השנים עורך הדין הפנמי רמון פונסקה ועורך הדין השוויצרי כריסטוף צולינגר.

עד להתפוצצות הפרשה, הפירמה לא היתה מוכרת במיוחד, למרות מיקומה בלב תעשיית מקלטי המס הגלובלית ופעילותה עבור כ־300 אלף חברות. יותר ממחצית החברות הללו היו רשומות במקלטי מס בריטיים ובבריטניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות