אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
16 עיריות חתמו על אמנת איכות הסביבה: הפחתת השימוש ברכב פרטי ובנייה ירוקה צילום גיא יחיאלי ושרלה גור לביא

16 עיריות חתמו על אמנת איכות הסביבה: הפחתת השימוש ברכב פרטי ובנייה ירוקה

על פי התוכנית שיזם פורום הערים העצמאיות, הערים יעודדו שימוש באמצעי הסעת המונים, יקימו גינות קהילתיות ויכינו תוכניות הצללה. השר להגנת הסביבה אלקין בטקס החתימה: "1,100 אנשים מתים בשנה מתחבורה מזהמת"

18.03.2018, 20:50 | נמרוד בוסו

16 ראשי עיר חתמו הערב (א') בתל אביב על הצטרפות לתוכנית לקידום איכות הסביבה בעריהם, שיזם ארגון פורום ה-15 (פורום הערים העצמאיות בישראל). העיריות שהצטרפו לתכנית התחייבו לשורה ארוכה של צעדים שמטרתן לקדם עירוניות, קיימות ואיכות סביבה. בין היתר התחייבו העיריות לקדם מדיניות של התייעלות אנרגטית במתקני העירייה, הטמעת בנייה ירוקה בכל המבנים בעיר, הפחתת השימוש ברכב פרטי בעיר ועידוד השימוש באמצעי תחבורה בני-קיימא, צמצום פסולת, עידוד צריכה מקומית ואימוץ עקרונות של תכנון בר-קיימא במרחב העירוני.

קראו עוד בכלכליסט

עוד התחייבו העיריות לקדם מגוון פרויקטים, כגון נטיעת עצים והצללת המרחב הציבורי, שימור וטיפוח הטבע העירוני, הקמת גינות קהילתיות, ייעול השימוש במים וניהול מי הנגר בעיר, סלילת שבילי אופניים, הפקת שווקי יד שנייה, הקמת פלטפורמות עירוניות לשיתוף ושימוש חוזר בחפצים, ייצור אנרגיה בעיר, ושדרוג הדרגתי של צי הרכב לכלי רכב מעוטי זיהום.

שם התוכנית הוא "ברית ערים לאיכות חיים וסביבה". מפורום ה-15 נמסר כי "מטרת התכנית היא להציב סטנדרט אחיד לקידום קיימות עירונית ולספק בידיהן כלים להתמודדות עם מגוון האתגרים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים שמציבות בפניהן מגמות גידול האוכלוסייה, העלייה בצפיפות, בגודש ובזיהום האוויר. התכנית תתרום לטיפוח עירוניות חיה ומשגשגת, שתעצים את הקהילה העירונית ותעודד את התושבים לצאת לרחובות ולגנים, להיפגש אלו עם אלו וליהנות מחיי פנאי איכותיים בעיר".

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, אמר באירוע כי "בשלוש השנים האחרונות, המשרד להגנת הסביבה השקיע יחד עם שותפינו מעל מיליארד שקל בפרויקטים של השלטון המקומי. כ-1,100 איש מתים בכל שנה מזיהום תחבורתי. רק הבוקר חתמתי על תקנות לצמצום זיהום מרכבי דיזל ישנים, כאשר אנו הולכים להוריד תוך פרק זמן קצר כשליש מהרכבים המזהמים ולהציל חיים דה פקטו. המדיניות שלנו היא לשתף פעולה עם השלטון המקומי למען סביבה בריאה וטובה לאזרחי מדינת ישראל".

ראשי הערים שחתמו על האמנה, צילום גיא יחיאלי ושרלה גור לביא ראשי הערים שחתמו על האמנה | צילום גיא יחיאלי ושרלה גור לביא ראשי הערים שחתמו על האמנה, צילום גיא יחיאלי ושרלה גור לביא

יו"ר פורום ה-15 וראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, אמר: "בישראל, בה למעלה מ-90% מהאוכלוסייה מתגוררת ביישובים עירוניים, הערים עומדות בחזית ההתמודדות עם האתגרים החברתיים, הסביבתיים והכלכליים. אתגרים אלה רק ילכו ויתגברו עם הגידול חסר התקדים באוכלוסיית ישראל, שצפויה להכפיל את עצמה ב-30 השנים הקרובות. לאור זאת, מוטלת על ראשי הערים ומנהלי המנגנון העירוני החובה לפעול ביעילות ובאחריות למען שיפור איכות החיים ואיכות סביבת המגורים של התושבים. זהו החזון של תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה של פורום ה-15, שתעמיד את ערי ישראל בשורה אחת עם הערים המובילות בעולם".

מנכ"ל פורום ה-15 איתן אטיה אמר: "תכנית ברית ערים לאיכות חיים וסביבה תציג סטנדרט אחיד לערים הגדולות בישראל לקידום קיימות עירונית. התכנית תספק בידי העיריות כלים להתמודדות עם מגוון האתגרים הסביבתיים, החברתיים והכלכליים שמציבות בפניהן מגמות גידול האוכלוסייה, העלייה בצפיפות, בגודש ובזיהום האוויר".

מלבד חולדאי, חתמו על הצטרפות לתוכנית ראש עיריית חיפה יונה יהב, ראש עיריית ראשל"צ דב צור, ראש עיריית פ"ת צביקה ברוורמן, ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי, סגנית ראש עיריית נתניה שירי חגואל, ראש עיריית חולון מוטי ששון, ראש עיריית ר"ג ישראל זינגר, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, ראש עיריית כפ"ס צביקה צרפתי, ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן, ראש עיריית רעננה איתן גינזבורג, ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, ראש עיריית אשקלון תומר גלאם, נציגת ראש עיריית באר שבע רונית איבגי ונציגת ראש עיריית רחובות יערה ספיר.

עוד נכחו בטקס סגן שר הפנים משולם נהרי ויו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין חיים ביבס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
4. מוטי ששון מחולון הולך ברגל לעבודה כל יום ולכן ויתר על נהג
חלק גדול מהטקס הזה הוא אחיזת עיניים. ראשי הערים בעיקר הערים התעשייתיות יותר לחצו על ניסוחים עדינים, הם רצו להצניע את עניין ההתעסקות בפליטות פחמן וגם חייבים לומר שזאב אלקין הוא שר גרוע שעסוק קודם כל במיקומו בפריימריז בליכוד, אחרי זה בענייני התיישבות, אז בהיותו השר לענייני ירושלים (מי חיפש משרד מיותר?), בהיותו חבר קבינט ורק בסוף בסוף אם בכלל באחריות הענקית שלו כשר להגנת הסביבה. בממשלה נורמלית שר עם חוסר תפקוד כמו שלו כבר היה יושב בבית וממשיך לא לתפקד מול הטלוויזיה.
עם זאת  |  20.03.18
5.
מחליא
כל הערים המשתתפות מזניחות את האזורים הוותיקים מצופפות אותן ללא השקעה בתשתית וגובות מיסי עתק. כיליד ראשון לציון שמתגורר בה כ-60 שנה עומק ההזנחה כולל בשכונות החדשות שנבנו ב-10 השנים האחרונות הוא כזה ששום ראש עיר כאן לא יוכל לעמוד בהתחייבות שלקחו על עצמם במסגרת האמנה. לצערי, אני מבקר לאחרונה לא מעט בתל אביב (אני נמנע בדרך כלל), והמצב שם עגום הרבה יותר. העירייה שגורפת הון עתק ממגדלי יוקרה מזניחה באופן כרוני את הרחובות הוותיקים כמו אלנבי, דיזינגוף ואפילו את אבן גבירול. אין להם קצת בושה לראשי העיר?
אלפואואלף  |  19.03.18
2.
מר קוניק, גבעתיים ניראת כבר כמו עזה מבחינה תחבורתית! אין מקום לזוז יותר והזיהום בלתי נסבל!
למה לא לגבות בארנונה יותר כסף ממשפחה שמחזיקה ביותר מרכב אחד?...לדעתי צריך להקציב לכל דירה, תו חניה אחד בלבד. למה אני בתור תושב שמחזיק רכב אחד, צריך לשלם אותה ארנונה כמו משפחה שמחזיקה 4 רכבים ותופסת ארבע חניות בעיר???
בחור גבעתיים  |  19.03.18
לכל התגובות