אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבונוס של 126 מיליון דולר לכלא: הנפילה הכואבת של הסוחר מדויטשה בנק צילום: בלומברג

מבונוס של 126 מיליון דולר לכלא: הנפילה הכואבת של הסוחר מדויטשה בנק

כוכב הבנקאות לשעבר, קריסטיאן ביטאר, שהיה בין הסוחרים המרוויחים ביותר של הדויטשה בנק הורשע בחקירת מניפולציית שיעורי הריבית העולמית, שהתפוצצה אחרי המשבר העולמי ב-2008

19.03.2018, 11:33 | שירות כלכליסט
קריסטיאן ביטאר היה פעם בין הסוחרים המרוויחים ביותר של הדויטשה בנק, גאון מתמטיקה שהרוויח בונוס של כמעט 90 מיליון פאונד ב-2008 לבדה. אך כעת הוא יושב בכלא באנגליה.

הצטרפו לערוץ הטלגרם של כלכליסט

ב-2 במרץ הודה כוכב הבנקאות לשעבר בן ה-46 על ניסיון מניפולציה של שיעורי ריבית בנקאיים הידועים כ-Euribor. הוא נמצא במעצר ויישפט לאחר שמשפט אחר שקשור למקרה יסתיים בקיץ.

קראו עוד בכלכליסט

כריסטיאן ביטאר , צילום: בלומברג כריסטיאן ביטאר | צילום: בלומברג כריסטיאן ביטאר , צילום: בלומברג

זהו רגע חשוב עבור התובעים באנגליה שזוהי השנה השישית לחקירתם. ביטאר, שהתפרסם בזכות בונוסים של מיליוני דולרים שקיבל, הוא אחד הסוחרים המוכרים ביותר שהורשע בחקירת מניפולציית שיעורי הריבית העולמית הזו.

כשהשערוריה התפוצצה, אחרי המשבר העולמי של 2008, המוקד הראשוני היה הבנקים, ששילמו כ-9 מיליארד דולר בקנסות על שביצעו מניפולציות בשוק הבריטי והאירופי. אך בהמשך החלו החוקרים להתביית על הסוחרים שהיו אחראים לפעולות הללו, כולל כוכבים כמו ביטאר וסוחר לשעבר בקבוצת UBS בשם טום היינס, אשר היה הראשון שהורשע במסגרת החקירה הבריטית.

דויטשה בנק נקנס ב-2.5 מיליארד דולר ע"י רגולטורים בינ"ל ב-2015 על כך שלא מנע ניסיונות לזיוף מדדים, ושמו של ביטאר כיכב בהודעות הקנס. תחת הכינויים "מנג'ר B" ו"הסוחר השלישי", הוא הואשם בזיוף נתוני Euribor.

אך ביטאר כבר היה מפורסם בחוגים הפיננסיים בלונדון הרבה לפני שהשערוריות בהן הוא מעורב התפרסמו. האגדה סביבו נרקמה אחרי שעשה הון עבור דויטשה בנק במהלך הסערה של 2008, ע"י כך שהימר על שיעורי ריבית לטווח קצר. הוא התערב שעלויות הלוואת אירו למשך שלושה ושישה חודשים יעלו מהר יותר משיעורי ריבית לחודש אחד. זה השתלם לאחר שהאחים להמן אחזקות התרסקה באותו ספטמבר והבנקים סירבו להלוות זה לזה אלא לתקופות הקצרות ביותר האפשריות. בשנה ההיא לבדה הרוויח ביטאר בונוס של 90 מיליון פאונד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות