אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס ישראל בחינוך יוענק לפרופ' נאוה בן צבי צילום: jerusalem.muni

פרס ישראל בחינוך יוענק לפרופ' נאוה בן צבי

בן צבי היאממייסדות האוניברסיטה הפתוחה, לשעבר נשיאת מכללת הדסה וכיום יו"ר המרכז הישראלי למצוינות בחינוך; פרס ישראל בתחום החקלאות וההתיישבות יוענק ליהודה הראל

19.03.2018, 13:20 | שירות כלכליסט

כלת פרס ישראל למפעל חיים בתחום החינוך היא פרופ' נאוה בן צבי, ממייסדות האוניברסיטה הפתוחה, לשעבר נשיאת מכללת הדסה וכיום יו"ר המרכז הישראלי למצוינות בחינוך.

שר החינוך נפתלי בנט הגיד את בן צבי כ"חלוצה בלימודים מקוונים, פעלה לקידום מנהיגות נשים ושילוב נשים חרדיות ומגזרים באקדמיה". 

בן צבי (75), כימאית במקצועה, נולדה בירושלים. בשנת 1968 החלה את הקריירה האקדמית שלה באוניברסיטה העברית כעוזרת הוראה במכון לכימיה. בשנות ה-70 נמנתה עם החבורה הקטנה והצעירה שהקימה את האוניברסיטה הפתוחה, פיתחה חומרי למידה במדעי הטבע, בעיקר בכימיה, הייתה מרצה בכירה וראש צוות הערכה, חברה בתת-ועדה על של מדעי החיים והטבע וחברת מועצה באוניברסיטה הפתוחה בשנים 1985-1975.

פרופ פרופ' נאוה בן צבי | צילום: jerusalem.muni פרופ

הפיקה בארצות הברית את הסדרה המדעית "עולם הכימיה" (The World of Chemistry), ביחד עם צוות מדענים. הסדרה תורגמה לעברית ונלמדת באוניברסיטאות בישראל.

בשנת 1985 שבה אל האוניברסיטה העברית בדרגת מרצה בכיר, ב-1988 מונתה לפרופסור חבר וב-1998 מונתה לפרופסור מן המניין. ב-1992 מונתה לראש המרכז ויו"ר החוג להוראת המדעים באוניברסיטה העברית. בשנים 1992–1999 הקימה וניהלה את המרכז למולטימדיה באוניברסיטה העברית. המרכז המיועד לקידום ההוראה בחינוך הגבוה. בשנת 1994 הקימה, ביחד עם דודו רשתי, את אתר האינטרנט החינוכי "סנונית". על פעילותו של אתר זה זכתה בפרסים רבים, בהם פרס היובל למצוינות (Jubilee Award for Excellence) ופרס קיי על טכנולוגיה וחדשנות יוצאים מן הכלל במדע (Kay's Award for Outstanding Technology and Science Innovation

).

יהודה הראל, צילום: דוד רובינגר יהודה הראל | צילום: דוד רובינגר יהודה הראל, צילום: דוד רובינגר

הייתה פרופסור אורח במחלקה לכימיה וביוכימיה באוניברסיטת מרילנד בארצות הברית. בשנת 2006 זכתה בפרס למנהיגות גלובלית מטעם אוניברסיטת דרום פלורידה.

פרס ישראל בחקלאות ליהודה הראל

יהודה הראל, שנחשב לאבי ההתיישבות ברמת הגולן, יזכה בפרס ישראל בתחום החקלאות וההתיישבות.

הראל, חבר כנסת לשעבר, תמך במשך כל חייו בהתיישבות בשטח שנכבש במהלך מלחמת ששת הימים. בנט: בנט. ‏יהודה הוא אבי ההתיישבות הישראלית בגולן; ‏איש חזון שהפך את רמת הגולן משדה בזלת וקרב לאזור שוקק חיים. ‏בעיניי, יהודה הוא התגלמות ארץ ישראל היפה". 

הראל, בן 84, נולד בברלין ב-ב-1934 לרחל וזאב אורבך. הוריו היו בשליחות מטעם הקיבוץ המאוחד, אך אביו נפטר, וכשנה לאחר מכן הוא עלה עם אמו לישראל - והיא נישאה לאריה הראל.

במהלך שירותו בצה"ל, היה הראל חבר בגרעין נח"ל של הנוער העובד. הוא הגיע לקיבוץ מנרה ואף היה מזכירו. ב-1967, במהלך ואחרי מלחמת ששת הימים, היה חלק מחברי הקיבוץ המאוחד שהתיישבו בעליקה ובקוניטרה שברמת הגולן. בהמשך הם אף הקימו את קיבוץ מרום גולן - מקום מגוריו כיום.

הראל כיהן כחבר בכנסת ה-14, בין השנים 1999-1996 ושובץ במקום השני במפלגת "הדרך השלישית" שעם מקימיה הוא נמנה. בשנת 2016 הוענק לו פרס מוסקוביץ' לציונות. הוא בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות