אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הנאמנת של הוניגמן ניסה להכניס חברה אחרת לפירוק, והשופט בלם אותו צילום: יריב כץ

משרד הנאמנת של הוניגמן ניסה להכניס חברה אחרת לפירוק, והשופט בלם אותו

משרד איתן מהולל ביקש למנות את השותפה קרן רייכבך למפרקת זמנית של החברה הכלכלית לקריית גת, אך השופט סירב בנימוק של היעדר תום לב והטיל הוצאות על החברה שביקשה את המינוי

20.03.2018, 08:26 | ענת רואה

חשיפת התעלול בתיק הוניגמן לא עצרה את משרד איתן, מהולל & שדות בדרכו לתיק הבא. בימים האחרונים דחה בית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה שהגיש המשרד למינויה של השותפה הבכירה עו”ד קרן רייכבך סגל כמפרקת זמנית של ח.כ.ל החברה הכלכלית לקריית גת. השופט יעקב פרסקי קבע כי לא מתקיימות העילות להגשת בקשה חריגה כזו שתביא למינוי מפרק זמני של חברה, ואף מתח ביקורת חריפה וקבע כי “עלו אינדיקציות של חוסר תום לב בפעולות החברה המבקשת ובהגשת הבקשה”. כמו כן הטיל על חברת פורד מערכות מוניציפליות, שביקשה את מינוי המפרק הזמני, בהוצאות משפט בהיקף 25 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בביקורת שקשה שלא לפרש אותה כמכוונת למשרד עורכי הדין, שהוא למעשה הסמכות המקצועית שמייעצת ללקוח איזה מסלול משפטי לנקוט. השופט פרסקי ציין בהחלטתו כי מינוי מפרק זמני אינו סעד פעוט, אלא מהלך דרסטי במסגרתו ניטלות הסמכויות מהנהלת החברה.

במהלך זה נקט המשרד של עו”ד רייכבך סגל שבועות אחדים לאחר שבדרך עקלקלה התמנתה עו”ד רייכבך סגל, מנהלת מחלקת חדלות הפירעון במשרד לנאמנת של הוניגמן, שנקלעה לחובות בהיקף 233 מיליון שקל. המינוי, כפי שנחשף ב”כלכליסט”, נעשה בבית המשפט המחוזי בנצרת, אף שהסמכות המקומית היתה של בית המשפט בתל אביב. עוד נחשף כי ימים אחדים קודם לכן כשלו רייכבך סגל ומשרד שדות בקבלת מינוי בתיק ההקפאה כשהגישו אותו לבית המשפט בתל אביב, והנשיא איתן אורנשטיין הזכיר להם כי הוא אינו ממנה את מי שהחברה מבקשת.

מינוי של מפרק זמני פותח למעשה תהליך לפירוקה של חברה. כך למשל קרה לאחרונה לרשת מטבחי דקור, כשהליך דומה הוביל לכך שהחברה נקלעה להליך חדלות פירעון, והיא אף הגישה בהמשך בקשה להקפאת הליכים. נושים אגב לא תמיד ערים לכך שהגשת בקשת פירוק לא בהכרח משרתת את האינטרסים שלהם, מאחר שאם החברה קורסת מטבע הדברים הם כבר לא יוכלו להמשיך לעבוד איתה.

ב־8 במרץ הוגשה בבאר שבע בקשה למינויה של רייכבך סגל כמפרקת זמנית של חברת ח.כ.ל החברה הכלכלית לקריית גת. בבקשה נטען כי החברה חייבת 3 מיליון שקל לחברת פורד מערכות מוניציפליות. עצם קיומו של חוב לא מספיק כמובן כדי להורות על פירוקה של חברה, ובבקשה נטען עוד כי החברה חדלת פירעון, וקיים חשד כבד שהיא פועלת לביצוע פעולות אסורות של העדפות נושים.

עו”ד קרן רייכבך, נאמנת הוניגמן. הוצאות של 25 אלף שקל הוטלו על לקוחת המשרד, צילום: אוראל כהן עו”ד קרן רייכבך, נאמנת הוניגמן. הוצאות של 25 אלף שקל הוטלו על לקוחת המשרד | צילום: אוראל כהן עו”ד קרן רייכבך, נאמנת הוניגמן. הוצאות של 25 אלף שקל הוטלו על לקוחת המשרד, צילום: אוראל כהן

החברה הכלכלית מוחזקת על ידי עיריית קריית גת ומטרתה לתכנן תוכניות בינוי ערים. פורד מערכות מוניציפליות, מבקשת הפירוק, טענה כי מאז אפריל 2015 סיפקה לחברה הכלכלית שירותי ניקיון רחובות בעקבות מכרז בו זכתה, אלא שמאז אוגוסט 2017 חדלה החברה לשלם לה את התשלום החודשי. לטענת המבקשת, אף שלא קיבלה תשלום כבר חודשים היא המשיכה לספק שירותי ניקיון באופן רציף ועל חשבונה. הסיבה: “מתוך תחושת אחריות לשמירת בריאותם של תושבי העיר”.

בדיון במעמד הצדדים טענה החברה הכלכלית כי היא אינה חדלת פירעון, אלא רק מצויה בסכסוך עסקי. לטענתה, בקשת הפירוק הוגשה בחוסר תום לב ותוך שימוש לרעה בהליכי בית המשפט, והכל במטרה להפעיל עליה לחץ פסול לשנות תנאיו של הסכם פשרה שהוסדר בין הצדדים רק חודשיים קודם לכן. לטענתה, בסוף ינואר הושגו הסכמות בין הצדדים, ומנהל חברת פורד ציון בדש קיבל ממנה 12 המחאות לפירעון מלוא החוב כלפיו מיוני 2018 ואילך .

בשבוע שעבר התקיים דיון ארוך בפני השופט פרסקי, בסיומו הוא דחה את הבקשה וקבע כי “לכל היותר עסקינן במחלוקת עסקית בין שתי החברות”. נציג הכנ”רית סיגל יעקבי מתח אף הוא ביקורת: ”בקשה קיצונית בהיבט שהיא מפקיעה את סמכויות הניהול בידי אורגנים של החברה ומעבירה אותם לצד ג’”. עוד טען כי לא הוכח שיש חוב שאינו שנוי במחלוקת, שהחברה חדלת פירעון לכאורה ושייגרם נזק בלתי הפיך אם לא ימונה בעל תפקיד.

ממשרד איתן מהולל שדות לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות