אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנעליים של המשטרה צועדות לבית המשפט צילום: זהר שחר

הנעליים של המשטרה צועדות לבית המשפט

עתירה הוגשה נגד המשטרה בטענה שהיא רוכשת נעליים בהיקפים גדולים מיבואניות שהמכרז שלהן בוטל על ידי ועדת המכרזים של המשטרה

20.03.2018, 09:02 | זוהר שחר לוי

האם המשטרה רוכשת נעליים ללא מכרז? זו לפחות הטענה שעולה מעתירה שהוגשה נגדה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד. בעתירה שהוגשה על ידי א.ב. איתם וחברת קולנוע חדש, יבואניות נעלי מגנום ובלנדסטון בהתאמה, נטען כי זה כחודש שהמשטרה רוכשת נעליים בהיקפים גדולים מהיבואניות של רדבק וסוואט שהמכרז שלהן בוטל על ידי ועדת המכרזים של המשטרה. בית המשפט צפוי לקיים היום דיון בעתירה ובבקשה להוציא צו ביניים שיורה למשטרה להימנע ממכירת הנעליים עד למתן פסק דין.

באוגוסט 2016 פורסם מכרז לנעלי שירות למשטרה, ובסוף 2017 נבחרו זוכות לחלק מסוגי הנעליים. לפני כחודשיים, לאחר עיון במסמכי המכרז ובפרוטוקולים, התברר לתובעות כי שלב ניסוי הנעליים במכרז היה לקוי ונעדר השוואה בין סוגי הנעליים השונים. עוד התברר להן כי הנעל הזוכה בחלק מהקבוצות במכרז לא עמדה בקריטריון האיכות שנקבע ולכן היה על המשטרה לפסול את ההצעה שזכתה.

בעקבות זאת באי כוחן של החברות התובעות, עורכי הדין דרור גדרון ונגה גל ממשרד אפרים אברמזון ושות', שלחו מכתב למשטרה ובו שטחו את הטענות על אי תקינות ועל אי עמידה בתנאי הסף של המכרז. בתגובה לכך ביטלה המשטרה את המכרז לשתי יבואניות: גולדמן יבוא בלעדי, שהציעה נעליים מסוג רדבק, ואם.ג'. אם מיטל יבוא ושיווק, שהציעה נעליים מסוג סוואט.

עלי שוטרים. הנעליים שנפסלו נמצאות עדיין בפינות המדים בחנויות הביגוד, צילום: זהר שחר עלי שוטרים. הנעליים שנפסלו נמצאות עדיין בפינות המדים בחנויות הביגוד | צילום: זהר שחר עלי שוטרים. הנעליים שנפסלו נמצאות עדיין בפינות המדים בחנויות הביגוד, צילום: זהר שחר

כעת טוענות התובעות כי המשטרה ממשיכה בהתקשרות עם הספקיות שזכו ונפסלו, והנעליים שלהן נמצאאת בפינות המדים בחנויות הביגוד. מנגד, דווקא עם שתי היבואניות התובעות לא חודשה ההתקשרות.

התובעות טוענות בעתירה כי המשטרה רכשה מהחברות שנפסלו כמות שנתית שניכר שלא נועדה לתקופת ביניים, ומעבר לכך המשטרה אף רוכשת דגמי נעליים מחברות שכלל לא התחרו במכרז: "למרות ביטול המכרז, החליטה המשטרה לרכוש ללא מכרז ובניגוד לדיני המכרזים מאותם זוכים שזכייתם בוטלה כמויות ענק של נעליים לתקופה משמעותית ביותר, בסכום של למעלה מ־2.4 מיליון שקל. מובן כי כמות עצומה זו של נעליים שנרכשת ללא מכרז ושלא כדין תופחת מכל כמות שתירכש מהזוכים במכרז החדש, ותביא לדחייה של ממש בביצוע הזמנת נעליים".

לפי העתירה, הזמנות ענק אלו שמבצעת המשטרה, מאפשרת לה לגרור רגליים ולגרום לכך שהכרזה על זוכים במכרז החדש תהיה בעוד זמן רב, ובכך היא מאריכה שלא לצורך את תקופת הביניים ללא מכרז. "מטרת העתירה", נכתב עוד, "היא להבטיח כי עד להכרזה על זוכים חדשים במכרז (שטרם פורסם), יתבצע רכש רק של כמות נעליים קטנה הדרושה לפעילות המבצעית של המשטרה וכי רכש זה יבוצע כדין ובהליך שוויוני".

מהמשטרה נמסר: “מאז ביטול המכרז לא בוצע רכש נוסף של נעלים מספקיות אלה. מטבע הדברים, לא נתייחס לנושא מעבר לכך שעה שהוא מתברר בימים אלו בבימ”ש. נשיב לעתירה כמקובל”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות