אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד במספנות ישראל: איש עסקים מוכר נחקר באזהרה, המשטרה הקפיאה חשבונות לחברה צילום: אלבטרוס, צילום אווירי

פרשת השוחד במספנות ישראל: איש עסקים מוכר נחקר באזהרה, המשטרה הקפיאה חשבונות לחברה

היום הותר לפרסום כי המשטרה עצרה השבוע את סמנכ"ל השיווק של מספנות ישראל עודד ברייר. סניגורו: "לא נפל פגם במעשיו"

20.03.2018, 12:18 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

איש עסקים מוכר נחקר היום (ג') באזהרה במשרדי יאח"ה בקשר לפרשה. בתוך כך היום (ג') בשעות הצהריים דיווחה קבוצת גולד בונד לבורסה כי המשטרה ורשות המסים הטילו על חלק מחשבונות הבנק של מספנות ישראל הגבלות שאינן מאפשרות את השימוש בהן. על פי הדיווח: "מספנות ישראל בוחנת את ההשלכות של הטלת ההגבלות האמורות על פעילותה, ופועלת באמצעות עורכי דינה להסרה או צמצום המגבלות כדי למנוע ככל הניתן פגיעה בפעילותה השוטפת של החברה הכלולה". החקירה נוגעת לשתי עסקאות למכירת ספינות משמר לניגריה.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר הותר לפרסום כי עודד ברייר, סמנכ"ל השיווק של מספנות ישראל, הוא הבכיר בחברה שהמשטרה עצרה שלשום (א') בחשד למתן שוחד לעובדי ציבור זרים, בתמורה לקידום עסקאות למכירת ספינות משמר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. ברייר שוחרר למעצר בית של חמישה ימים שיסתיים מחרתיים (חמישי).

את החקירה מנהלות היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים, שפשטו שלשום על משרדי מספנות ישראל והחרימו מסמכים. כבר לפני כעשור, פרסם העיתונאי יוסי מילמן על חשד לעסקאות מפוקפקות הקשורות במספנות ישראל בניגריה, שבהן תיווך חשוד מרכזי בפרשה - סוחר נשק ישראלי שנעצר גם הוא ביום ראשון. בין היתר פורסם כי הוא תיווך בעסקה למכירת שתי ספינות "שלדג" מתוצרת מספנות ישראל לחיל הים בניגריה, בעלות של כ-10 מיליון דולר.

בתחקירים שהתפרסמו בעבר בניגריה נטען כי הרמטכ"ל דאז, גנרל עבדו לרמן דנבאזאו ומפקדי חיל האוויר, חיל הים וחיל היבשה, פוטרו על ידי נשיא המדינה לאחר שעלו חשדות לביצוע מעשים בלתי חוקיים בעסקאות נשק. כמו כן דווח כי צמרת הצבא קידמה את עסקיהם של חברות ואישים שונים, בהם סוחר הנשק הישראלי שנעצר, וסיפקה להם חוזים לאספקת נשק וציוד לצבא בהיקף של מעל מיליארד דולר.

נמל מספנות ישראל בחיפה, צילום: אלבטרוס, צילום אווירי נמל מספנות ישראל בחיפה | צילום: אלבטרוס, צילום אווירי נמל מספנות ישראל בחיפה, צילום: אלבטרוס, צילום אווירי

לפי החשד בחקירה שנפתחה שלשום בארץ, מספנות ישראל שילמה לאותו סוחר עמלות תיווך כאחוזים מעסקאות, כאשר חלק מהכספים המשיכו לפקידי ממשל זרים כתשלומי שוחד בתמורה לסגירת העסקאות. הסוחר עצור עד מחר, כשלאחר מכן הוא צפוי לשהות במעצר בית של 10 ימים. שופט בית משפט השלום בראשל"צ, עמית מיכלס, אומנם התיר לפרסם את שמו של הסוחר, אולם נתן עיכוב ביצוע להחלטתו עד מחר (ד') כדי לאפשר לו לערער.

מספנות ישראל מוחזקת בידי שלומי ופוגל ומשפחת שמלצר (50%), סמי קצב (25%) וקבוצת גולד (25%). החברה הוקמה ב־1959 וממוקמת בשטחו הצפוני של נמל חיפה. ב-2017 חתמה החברה על שתי עסקאות לאספקת כלי שיט למדינות באמריקה הלטינית ולקפריסין. מדובר בספינות שמצוידות בין השאר במערכות אופטיקה, רדאר ונשק מתוצרת ישראל. לפני כשבועיים דיווחה החברה על מכירת כלי שיט למדינה מאפריקה כאשר לפי הדיווח התמורה שתקבל תעמוד על כ- 140 מיליון שקל.

עוה"ד ירון ליפשס וליה גוני המייצגים את עודד ברייר מסרו בתגובה: "העובדה שהמשטרה עצמה כלל לא ביקשה לעצור את בריאר אלא שחררה אותו לביתו בסיום החקירה, מדברת בעד עצמה. בריאר פעל כראוי, לא נפל כל פגם במעשיו, ואנו משוכנעים שכך גם תקבע המשטרה בסיום החקירה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות