אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: האיחוד האירופי יטיל מס חדש על רווחי חברות טכנולוגיה צילום: בלומברג

רשמית: האיחוד האירופי יטיל מס חדש על רווחי חברות טכנולוגיה

חדשות רעות לענקיות ההייטק: נציבות המס של האיחוד מרענן את החקיקה כך שתאפשר למסות חברות כאמזון, גוגל ופייסבוק לפי מיקום הלקוחות שלהן ולא לפי מיקום המטה. להערכת האיחוד, מס שכזה יוכל להכניס לאיחוד כ-5 מיליארד יורו בשנה

21.03.2018, 14:44 | שירות כלכליסט
ענקיות טכנולוגיה כמו גוגל, אמזון ופייסבוק עשויות להתחיל לשלם בקרוב מסים גבוהים במיוחד באירופה: הנציבות האירופית, הזרוע המבצעת של האיחוד, חשפה תכניות למסות חברות במקום בו הן מקיימות עסקים בפועל, במקום היכן שממוקם המטה שלהן. הדיווח מאשר פרסומים מתחילת השבוע לפיהם התוכנית נמצאת בשלבי גיבוש.  

קראו עוד בכלכליסט

השינויים שמוצעים לאופן בו ימוסו תאגידי ההייטק האמריקאים יכולים להגדיל משמעותית את הסכומים שחברות אלה יצטרכו לשלם. על פי מידע מהנציבות האירופית, חברות טכנולוגיה בינלאומיות משלמות למעשה מס של 9.5% - לעומת 23.3% שמשלמות חברות מסורתיות. על פי הנציבות, אם מדינות חברות יטילו על אפל, פייסבוק, גוגל והאחרות מס של 3% בלבד, יוכלו להפיק הכנסה של כ-5 מיליארד יורו בשנה.

האיחוד עושה שרירים האיחוד עושה שרירים האיחוד עושה שרירים

"החוקים שקדמו לעידן האינטרנט לא מאפשרים למדינות החברות למסות חברות דיגיטליות שפועלות באירופה, כאשר אין להן נוכחות פיזית גדולה על אדמתה", אמר פייר מוסקוביצ'י, נציב האיחוד האירופי למיסוי.

המאמצים האירופים לכפות על חברות גדולות לשלם את סכום המיסים הנכון אינם חדשים. אמזון, למשל, שמשרדיה הראשיים נמצאים בלוקסמבורג, אך פועלת במסגרת חברות אירופיות שונות, נהנית מהסדרי מס מיוחדים. בשנה שעברה הורתה הנציבות האירופית ללוקסמבורג לגבות בחזרה 250 מיליון יורו של הטבות מס "בלתי חוקיות" שקיבלה אמזון. 

על פי החוקים המוצעים החדשים, אמזון לא תמוסה עוד בלוקסמבורג על כך שמשרדיה ממוקמים שם, אלא תמוסה על ידי כל מדינה בה יש לה לקוחות. חברה דיגיטלית תמוסה היכן שהיא עומדת באחד הקריטריונים הבאים: הכנסותיה השנתיות באירופה עולים על 7 מיליון יורו; יש לה יותר מ-100,000 משתמשים בשנת מס אחת; או שהיא יוצרת יותר מ-3,000 חוזים עסקיים חדשים למתן שירותים דיגיטליים בינה לבין לקוחותיה בשנת מס אחת.

תכניות האיחוד כוללות גם מס ביניים שאמור למנוע ממדינות לנקוט בצעדים חד צדדיים, אשר ייצרו הפרעות בשוק האירופי, וזאת עד אשר ייושם פיתרון ארוך טווח. מס הביניים ימסה הכנסות שמגיעות ממכירת שטחי פרסום מקוונים, מפעילויות תיווך דיגיטליות שמאפשרות למשתמשים לבוא באינטראקציה עם משתמשים אחרים, וממכירת מידע שמקורו במשתמשים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות