אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסק ביש: קספרסקי חשפה מבצע סייבר של ארצות הברית צילום: Getty

עסק ביש: קספרסקי חשפה מבצע סייבר של ארצות הברית

חברת האבטחה הרוסית, שמוצריה הוגדרו כסיכון ביטחוני בארה"ב, חשפה נוזקה בשם Slingshot מבלי לייחס אותה לפעילות אמריקאית. בצעד משונה ולא טיפוסי, אישרו גורמים בקהילת המודיעין האמריקאית שהם עומדים מאחוריה, ושפיתוחה ארך שש שנים

21.03.2018, 16:01 | רפאל קאהאן

חברת הסייבר הרוסית קספרסקי חשפה נוזקה מתקדמת חדשה בשם Slingshot, שהתגלתה כמקושרת למבצע סייבר שמבצע SOCOM, פיקוד הכוחות המיוחדים של ממשלת ארצות הברית.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

קספרסקי לא ייחסה את הנוזקה לגורמים אמריקאיים, ורק דיווחה שרכיבים בקוד נכתבו באנגלית. גורמים בקהילת המודיעין האמריקאית אישרו לאתר סייברסקופ שמדובר בפעילות של SOCOM - והוסיפו שהמבצע שנחשף תוכנן במשך שש שנים תמימות. לפי הערכות, התמקד מבצע הסייבר בפעילות של דאע"ש בסוריה, עיראק, ירדן, סודן, תימן וסומליה.  

 

יוג יוג'ין קספרסקי, מנכ"ל ומייסד החברה | צילום: רפאל קאהאן יוג

 

 

הפרשה מגיעה בתזמון איום ונורא עבור קספרסקי: חברת האבטחה, שנחשבת לאחת המתקדמות ביותר בעולם, מואשמת מזה חודשים בשיתוף פעולה עם הקרמלין. בכירי סוכנויות המודיעין האמריקאיות אף הגדירו את מוצריה כסיכון לביטחון הלאומי של ארה"ב, ונאסר על חברות קבלן שעובדות עם הממשלה להשתמש במוצרי קספרסקי.

 

קספרסקי, מצידה, ממשיכה לטעון שאין לה כל קשר או תלות במודיעין הרוסי ומייסד החברה, יוג'ין קספרסקי, אף הציע להעביר את קוד המקור של מוצריו לבחינת הסוכנויות האמריקאיות. החברה, שמושבה במוסקבה, הודיעה שתקים מערך שרתים בשווייץ, היכן שתהיה פחות נגישה לשלטונות רוסיה. עד כה, לא הוצגה כל הוכחה לשיתוף פעולה בין קספרסקי ובין גורם ממשלתי.  

 

 

 

האם אכן משתפת קספרסקי פעולה ומידע עם שלטונות רוסיה? אין לדעת, אם כי בפועל כולל צוות החוקרים שלה כמה מאנשי המקצוע הטובים ביותר, שכבר חשפו בעבר כמה מבצעי סייבר שיוחסו לגורמים מערביים, ביניהם ישראל. עם זאת, גורמים בקהילת המודיעין כמעט שאף פעם לא מאשרים מידע שמייחס להם מתקפת סייבר. עצם הבחירה באפיק פעולה שכזה נועד להבטיח חשאיות, בשל הקושי להתחקות אחר עקבות מתקפה מקוונת - במיוחד אם בוצעה בידי גורמים עתירי יכולות כסוכנויות האמריקאיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות