אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלכים ליום אחד: הארמונות היפים בעולם צילום: שאטרסטוק

מלכים ליום אחד: הארמונות היפים בעולם

מארמון פוטלה בטיבט, דרך ארמון מיסורה בהודו ועד לורסאי שבצרפת - קבלו הצצה למשכנם של מלכים מהעבר

13.04.2018, 22:33 | מערכת כלכליסט
צילום: שאטרסטוק
1.העיר האסורה. העיר האסורה שממוקמת במרכז בייג'ין היא מתחם הארמונות הגדול בעולם. היא נבנתה בין 1406 ל-1420 ומכילה 980 מבנים ששרדו עם יותר מ-8,707 חדרים שמוקפים בחפיר בעומק שישה מטרים וחומה בגובה עשרה מטרים. המרחק בין שער טיאננמן ושער הכוח האלוהי הוא 960 מטר. 24 קיסרים שלטו במדינה מהעיר האסורה במשך כמעט 5 מאות עד התפטרותו של של פואי, הקיסר האחרון של סין.
צילום: שאטרסטוק
2.ארמון פוטלה (Potala Palace). ארמון פוטלה שממוקם על גבעת מרפו-רי- 130 מטר מעל עמק הלאסה, מתנשא לגובה 170 מטר והוא המבנה הגדול ביותר בטיבט. בנייתו החלה ב-1645 במהלך שלטונו של הדלאי לאמה החמישי, וב-1648 הושלמה בנייתו של הפוטראנג קארפו, או "הארמון הלבן". בין השנים 1690 ו-1694 הושלמה גם בנייתו של הפוטראנג מארפו - "הארמון האדום". ארמון פוטלה שימש למגוריהם של הדלאי לאמות עד שה-14 במספר ברח להודו, בעקבות הפלישה הסינית ב-1959.
צילום: שאטרסטוק
3.אלהמברה (Alhambra). האלהמברה שהוא בחלקו מבצר, בחלקו ארמון, ובחלקו גן, ממוקם על מישור שצופה על העיר גרנדה בדרום ספרד. הוא נבנה באמצע המאה ה-14 ע"י סולטני נסריד והוא מהווה עדות למיומנות אומני האיסלם באותה תקופה. האלהמברה הוא כיום אחד האטרקציות התיירותיות החשובות בספרד, ותיירים רבים נוסעים לגרנדה כדי לבקר בו.
צילום: שאטרסטוק
4.ארמון וורסאי. וורסאי נבנה בתחילה כאחוזת ציד ע"י לואי השלוש עשרה ב-1624. ממשיכו, לואי ה-14 הרחיב את האתר והפך אותו לאחד הארמונות הגדולים בעולם, והחל מ-1682 השתמש בו כדי לשלוט בצרפת את שלטונוהאבסולוטי. ארמון וורסאי נותר מקום המגורים הרשמי של מלכי צרפת עד אוקטובר 1789 כאשר המשפחה המלכותית אולצה להתפנות ממנו ולחזור לפריז עקב המהפכה הצרפתית.
צילום: שאטרסטוק
5.שאטו דה שמבור (Chateau de Chambord). הטירה השנייה המתוירת ביותר בצרפת (אחרי וורסאי) היא יצירת מופת של הרנסאנס הצרפתי. שאטו דה שמבור מכילה 440 חדרים, 365 אחים, ו-84 גרמי מדרגות. בניית הטירה החלה ב-1519 ע"י המלך פרנסואה הראשון כדי שיתאפשר לו לצוד ביערות הסמוכים. החדרים הקרים והמסיביים הפכו אותו ללא נוח כמקום מגורים ופרנסואה הראשון שהה בו בסך הכל פחות מ-40 ימים
צילום: שאטרסטוק
6.ארמון טופקאפי (Topkapi Palace). כשהסולטן מהמט הכובש כבש את קונסטנטינופול ב-1453, הוא הורה ראשית לבנות לו מגורים חדשים. אלה הפכו לארמון שבהמשך ניתן לו השם טופקאפי. הארמון נותר מקום המגורים של הסולטנים העות'ומאנים במשך ארבע מאות, מ-1465 ועד 1853. במשך השנים מתחם הארמון עבר שינויים תכופים, וכיום הוא מורכב מארבע חצרות מרכזיות ומבנים קטנים רבים
צילום: שאטרסטוק
7.ארמון הקיץ (Summer Palace). ארמון הקיץ ממוקם 15 ק"מ ממרכז בייג'ין, והוא נשלט בעיקר ע"י גבעת Longevity ואגם Kunming. כפי ששמו מרמז, ארמון הקיץ שימש למגורי הקיץ של קיסרי סין – כמקום מפלט מהעיר האסורה. גני הארמון הורחבו ב-1750, והם מהווים העתק של ארמונות וגנים אחרים מרחבי סין. אגם קונמינג הורחב גם הוא כך שיחקה את האגם המערבי בהאנגזאו.
צילום: שאטרסטוק
8.ארמון שונברון (Schoenbrunn Palace). ארמון שונברון שמכיל 1,441 חדרים, הוא מהאטרקציות התיירותיות החשובות בוינה. הארמון נבנה בין 1696 ל-1712 לבקשתו של הקיסר לאופולד הראשון, והפך בהמשך לארמון הקיץ של מריה תרזה. פארק הארמון מכיל אטרקציות רבות, כמו גני ה-Privy, גן החיות העתיק בעולם, מבוך ענק, ואת הגלורייט (בית קיץ עשוי שיש) שממוקם על ראש גבעה בגובה 60 מטרים.
צילום: שאטרסטוק
9.ארמון מיסורה (Mysore Pakace). מיסורה שבהודו מכונה "עיר הארמונות", שכן היא מאכלסת מספר ארמונות היסטוריים שמביניהם ארמון מיסורה הוא המפורסם ביותר. הוא הוזמן ב-1897, ובנייתו הושלמה ב-1912. במהלך פסטיבל הדסארה בחודשים ספטמבר ואוקטובר הארמון מואר באמצעות יותר מ-10,000 נורות, שיוצרות מחזה מרהיב
צילום: שאטרסטוק
10.הארמון הלאומי פנה (Pena National Palace). הארמון הלאומי פנה שבפורטוגל נבנה ב-1842 ע"י המלך פרדיננד השני, והוא הארמון העתיק ביותר באירופה שנבנה בסגנון הרומנטיקה. הוא הוקם על חורבות מנזר שנפגע קשות ברעידת האדמה של 1755 שפקדה את ליסבון. כיום, לאחר שצבעיו האדומים והצהובים שוחזרו, הפנה הוא אחד האתרים המתוירים ביותר בפורטוגל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
בית העיריה בפתח תקווה אכן מדהים ביופיו
במיוחד השינויים האחרונים בו שהפכו אותו לפנינת כיעור אמיתית כמו שאר העיר. הפיכת הכיכר לחניון הגעילה את האיכס ויצרה מבנה מיותר וסתמי. מצד שני, וכי איזה מבנה ציבורי יפה יש בפתח תקווה? הארובה בבלינסון? מי בנה עיר כל כך סתמית ומיותרת שאין בה שום מקום שאפשר להסתובב בו? איך למאתיים וחמישים אלף איש אין שדירה נורמלית או כיכר יפה או פיאצה או פסל או משהו? למה לא מכניסים לכלא ראשי עיר על החרבת האורבניות בעירם?
גועל ונפש  |  25.04.18
לכל התגובות