אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקונגרס האמריקאי אישר תקציב של 1.3 טריליון דולר צילום: איי פי

הקונגרס האמריקאי אישר תקציב של 1.3 טריליון דולר

התקציב שהועבר לאישור טראמפ כולל את ההעלאה המשמעותית ביותר ב-15 השנים האחרונות בהוצאה הצבאית וכן 1.6 מיליארד דולר לבניית החומה בגבול מקסיקו. "החולמים", ילדי המהגרים הלא חוקיים, נותרו בחוץ

23.03.2018, 14:09 | שירות כלכליסט

הקונגרס האמריקאי הצביע הבוקר (ו') בעד אישור תקציב של 1.3 טריליון דולר. התקציב שאושר הכולל העלאות משמעותיות בהוצאות צבאיות ובהוצאות שאינן ביטחוניות. האישור נשלח לחתימתו של הנשיא דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

חתימתו של טראמפ תימנע את השבתת הממשל ותממן את פעילותו עד ה-30 בספטמבר. אישור הנשיא יביא לעת עתה לסיומם של מאבקי התקציב הבלתי נגמרים בוושינגטון ויאפשר למחוקקים להתמקד בבחירות בנובמבר.

הסנאט הצביע ברוב של 65-32 בעד התקציב, רק שעות לאחר שבית הנבחרים אישר אותו ברוב של 256-167. זהו סיומו של מאבק בקונגרס, שהיה אמור לאשר את התקציב כבר באוקטובר האחרון. מאז, מספר אישורי תקציב זמניים אפשרו לממשלה להמשיך לפעול, מלבד שתי השבתות קצרות מוקדם יותר השנה.

במסגרת התקציב שאושר, מספר יוזמות של טראמפ ימותנו. בשלב מסוים במאבק על התקציב, לחץ הנשיא להעביר תקציב של 25 מיליארד דולר למימון מלא של החומה בגבול עם מקסיקו. הקיצוצים העמוקים שביקש לעשות במשרד להגנת הסביבה, במשרד החוץ ובגופים פדראליים נוספים מותנו. מנהל התקציב של הבית הלבן, מייק מולוואני אמר לכתבים כי התקציב "משיג הרבה ממה שרצינו, לא הכול אבל הרבה בנוגע להגירה".

בטוויטר אמר טראמפ כי התקציב החדש, בן ה-2,232 עמודים, יאפשר לו להתחיל בבנייתה של החומה, שאותה הוא רואה כמרכיב חשוב במאמציו לצמצם את ההגירה הבלתי חוקית. "קיבלתי 1.6 מיליארד דולר כדי להתחיל בגבול הדרומי, השאר יבוא בהמשך". התקציב הזה גם ישמש להגדלת כוח משמר הגבול אך לא לתוספת סוכני הגירה או מיטות במרכזי ההשהיה.

החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו, צילום: בלומברג החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו | צילום: בלומברג החומה בגבול ארה"ב-מקסיקו, צילום: בלומברג

מלבד החיזוק המשמעותי ביותר ב-15 השנה האחרונות לתקציב הצבאי, מעניק התקציב גם יכולת שיפור תשתיות וחסימת פריצות סייבר רוסיות לקמפיינים של בחירות.

בתגובה לזעם הציבורי בשל פיגועי הירי לאחרונה, כולל התקציב גם סעיף צנוע לשיפור בדיקות רקע למבקשים לרכוש כלי ירי כדי לסייע במניעת ירי בבתי ספר. הסעיף הוכנס ברגע האחרון ומכונה מערכת בדיקה מידית ארצית לרקע פלילי (NICS). אולם צעדים אלו רחוקים מאד ממה שהדמוקרטים והארגונים הפועלים נגד רובים ניסו להשיג.

דובר בית הנבחרים פול ראיין הביע את שמחתו על התקציב ואומר כי הוא יאפשר את חיזוק עמדותיו של טראמפ. "החוק מאפשר את התחלת בניית החומה, הוא מממן את המלחמה במגפת סמי ההרגעה, הוא מממן בטיחות בבתי הספר וכן את מערכת בריאות הנפש", אמר לכתבים.

כמו כן מתיר החוק את הריגתם של סוסים פראיים משוטטים במערב המדינה ותוספת של 9% לרשות הפארקים הלאומיים עבור תיקונים ושיפוצים.

לגבי ה"חולמים", תושבי אמריקה שהגיעו למדינה כמהגרים לא חוקיים בילדותם - לא כלל התקציב כל הסכם לגביהם משום שהדמוקרטים והרפובליקנים לא הצליחו להגיע להסכמה עד לרגע ההצבעה.

מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, ננסי פלוסי אמרה כי התקציב הוא "ניצחון לעם האמריקאי". והוסיפה "אם אתה חושב שתקבל חומה, אז תמשיך לחשוב כך ותחתום עם התקציב", בדברים המכוונים לתומכי טראמפ בקונגרס.

עם זאת, בקרב הרפובליקנים, היו כ-90 חברי מפלגה שמרנים שהתנגדו לתקציב, בטענה כי מדובר בהוצאות ממשלתיות משולחות רסן. "התקציב לא רק שוכח את מה שהבטחנו לבוחרינו, אלא הוא מוחק אותם לגמרי. זוהי טעות. זוהי לא השמרנות שבוחרינו רוצים", אמר נציג בית הנבחרים מארק מידו.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות