אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על דוראד: ביהמ"ש חייב את לוזון לשלם 6 מיליון שקל לקבלן משנה צילום: עמית שעל

הקרב על דוראד: ביהמ"ש חייב את לוזון לשלם 6 מיליון שקל לקבלן משנה

השופטת לושי-עבודי דחתה את טענות בעל השליטה בדורי בנייה לפיהן אינו חייב לשלם לחברת נתיבים כל עוד מזמין העבודות לא מעביר את הכספים לדורי בנייה; לוזון ביקש להמתין עם התשלום עד שהסכסוך עם וודגרופ האמריקאית יגיע לידי סיום בהליך הבוררות בלונדון

25.03.2018, 16:21 | אורן פרוינד

הסכסוך של דורי בנייה וחברת הקבלן המבצע של תחנת הכוח הפרטית דוראד - וודגרופ האמריקאית (Wood Group Gas Turbine Services Holdings Ltd) עדיין לא הגיע לסיומו. אלא שבית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (א') את טענותיו של בעל השליטה בדורי עמוס לוזון, שביקש להמתין בתשלום לקבלני משנה עד שהסכסוך יגיע לידי סיום בהליך הבוררות בלונדון. בית המשפט חייב את לוזון לבצע כבר היום תשלום לקבלן המשנה שלו, חברת נתיבים.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת פסק דין ארוך קיבלה השופטת איריס לושי-עבודי את תביעתה של נתיבים דרום, אשר יוצגה על ידי עו"ד דיבון פרקש ועו"ד שירה מרקוביץ בוקעי ממשרד צברי-פרקש ושות', לתשלום של כ-6 מיליון שקל.

השופטת קבעה שהפרשנות שהציגה דורי, לפיה אין היא חייבת לשלם לנתיבים כספים כל עוד מזמין העבודות בפרויקט לא משלם לה אותם, למרות שאין כל מחלוקת בדבר איכות או היקף העבודות שביצעה נתיבים, אינה עומדת בקנה אחד עם הגישה המשפטית העקרונית.

תחנת הכוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד באשקלון | צילום: בני מור תחנת הכוח דוראד באשקלון, צילום: בני מור

הסכסוך בדוראד לקראת סיום

הסכסוך הראשוני בתחנת הכוח דוראד פרץ בשנת 2015, עוד בתקופה שגזית גלוב הייתה בעלת השליטה בקבוצת דורי (לימים לוזון קבוצה), החברה האם של דורי בנייה שמחזיקה במחצית הזכויות בדורי אנרגיה.

המחצית השנייה בדורי אנרגיה מוחזקת על ידי חברת אלומי קפיטל. ביחד הם מחזיקים ב-18.75% מהזכויות בתחנת הכוח הפרטית דוראד. שאר השותפים בדוראד הם משפחת אדלסבורג (18.75%), חברת קצא"א הממשלתית (37.5%) וחברת זורלו הטורקית (25%).

בסוף 2015 טענה דורי אנרגיה לקנוניה שנרקמה בין משפחת אדלסבורג לבין השותף הטורקי בדוראד, קונצרן זורלו.

דורי אנרגיה טענה לניפוח מכוון של עלויות ההקמה בפרויקט תחנת הכוח, שאותן ביצעה חברת וודגרופ (Wood Group Gas Turbine Services Holdings Ltd) האמריקאית.

לפי הטענה של דורי אנרגיה, קבוצת אדלסבורג וזורלו רקמו חוזה קבלנות מנופח עבור וודגרופ, שבמסגרתו העבירה לידיהן וודגרופ את הכספים העודפים שקיבלה מבעלי דוראד דרך חשבון נאמנות שנפתח לצורך העניין במקלט מס. כך טענה דורי אנרגיה כי "עקצו" זורלו ואדלסבורג את שותפותיהן למיזם.

עמוס לוזון, צילום: דנה קופל עמוס לוזון | צילום: דנה קופל עמוס לוזון, צילום: דנה קופל

לטענת דורי אנרגיה מדובר בנזק עתק של 140 מיליון דולר (כ-550 מיליון שקל). הצדדים נמצאים בתחילתו של הליך בוררות בעניין זה.

דורי בנייה הייתה קבלן משנה מבצע של חברת וודגרופ, ונתיבים הייתה קבלן מבצע שלה. מכיוון שדורי בנייה טרם קיבלה את הכסף שלה מחברת וודגרופ לאור הבוררות, היא ביקשה להמתין עם התשלום עבור נתיבים.

בית המשפט דחה את הטענה וחייב את דורי בנייה בתשלום. לטענת היועצים המשפטיים של דורי בנייה היא צפויה לקבל לא מעט כסף מהבוררות בלונדון. נכון למועד דוח הרבעון השלישי של 2017 (האחרון שדווח), כוללת החברה בדוחות הכספיים בסעיף יתרות חייבים לזמן קצר סך של כ-72 מיליון שקל בגין עבודות שבוצעו על ידי דורי בנייה בפרויקט דוראד.

הצדדים מצויים בשלבים סופיים של בוררות בלונדון (ICC). ההערכות הן שהבוררות תגיע לסיומה עד סוף החודש הנוכחי עם אפשרות לדחייה נוספת של חודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות