אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הכלכלה מבקש מארה"ב פטור מהמכסים החדשים על פלדה ואלומיניום צילום: אוראל כהן

משרד הכלכלה מבקש מארה"ב פטור מהמכסים החדשים על פלדה ואלומיניום

היקף היצוא הישראלי לארה"ב של מוצרים אלה עומד על 25 מיליון דולר בשנה; טראמפ העניק פטור זמני לשורה של מדינות, ב-1 במאי תתקבל ההחלטה הסופית

25.03.2018, 19:49 | עמרי מילמן

אגף סחר חוץ במשרד הכלכלה פנה לפני כעשרה ימים למשרד הסחר האמריקאי, בבקשה לפטור את ישראל מהמכסים החדשים שהטיל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - 10% על אלומניום ו-25% על פלדה. לפי ההערכות, היקף הייצוא הישראלי לארה"ב של אותם מוצרים עליהם יחולו המכסים עומד על 25 מיליון דולר בשנה (בעיקר מוצרי אלומיניום, כאשר פחות מעשר חברות מחזיקות ברוב הייצוא).

במכתב ששלח שר הכלכלה, אלי כהן, ניתנו שני נימוקים: ראשית, כידידה קרובה, יצוא של אלומיניום ופלדה מישראל לא מאיים על הביטחון הלאומי של ארה"ב; ושנית, היצוא הישראלי מהווה 0.1% בלבד מסך הייבוא של ארה"ב של אותם מוצרים.

המכסים החדשים של טראמפ נכנסו לתוקף לאחר 15 יום מהודעתו - ביום שישי האחרון כך שבפועל הם כבר חלים על היצואנים הישראלים. במקביל טראמפ החליט להעניק פטור זמני לכמה מדינות (קנדה מקסיקו, קוריאה, האיחוד האירופי, אוסטרליה, ברזיל וארגנטינה) שלפי ההערכות יש לו עניין להגיע עימן להבנות שונות (למשל לגבי הסכם הסחר בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו).

אלי כהן, צילום: אוראל כהן אלי כהן | צילום: אוראל כהן אלי כהן, צילום: אוראל כהן

ב-1 במאי צפוי טראמפ להחליט אילו מדינות יזכו לפטור קבוע מהמכס. במידה שישראל לא תזכה לאותו פטור, השאלה אילו מדינות כן ייהנו ממנו תהיה רלוונטית במיוחד ליצואנים הישראלים. אם לדוגמה אותן מדינות שזכו היום לפטור ישמרו עליו, ההערכות הן שליצואנים הישראלים יהיה קשה להתחרות ביצואנים האחרים. לעומת זאת, אם המכס יחול על כולם במידה שווה, הפגיעה תהיה מצומצמת יותר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות