אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשורה ליבואנים: משרד התקשורת יקל על יבוא מחשבים ונתבים צילום: עמית שעל

בשורה ליבואנים: משרד התקשורת יקל על יבוא מחשבים ונתבים

החל מאוגוסט הקרוב יוכלו יבואנים להכניס לארץ טאבלטים, לפטופים, נתבים ומוצרי תקשורת אלחוטית אחרים ללא בדיקה ואישור המשרד. במקומו, יידרשו להציג הצהרת עמידה בתקן. השר קרא: "זה משהו שהיה צריך להיעשות לפני עשרות שנים

27.03.2018, 12:44 | עומר כביר
סוף למסכת האישורים של יבוא ציוד אלחוטי: החל מאוגוסט יוכלו יבואנים של מכשירים כטאבלטים, מחשבים ניידים ונתבים להכניס אותם לארץ ללא צורך בבדיקות ואישור של משרד התקשורת, על סמך הצהרה עצמית שהם עומדים בתקן.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, יקיים משרד התקשורת הליך מזורז לפריטים בייבוא אישי שיאפשר את שחרורם באופן מיידי. הרפורמה, אומרים במשרד, תכסה 40% מהמוצרים שמיובאים לישראל ביבוא אישי.

"חייבים לשחרר את צוואר הבקבוק שקיים בנושא האישורים", אמר שר התקשורת, איוב קרא, במסיבת עיתונאים שנערכה היום במשרד התקשורת בתל אביב. "זה משהו שהיה צריך להעשות לפני עשרות שנים. יש פה סיכון גדול, אין ספק, אבל בכל דבר שיוזמים יש סיכונים. אנחנו שמים אחריות על היבואנים שיפעלו בהתאם להוראות, ויהיה גם צוות גדול של מפקחים בכל הארץ שיאכוף את מה שצריך לאכוף. אנחנו רוצים להטיב עם הצרכנים, וכשייפסק צוואר הבקבוק אנשים ייהנו ממחירים זולים יותר. זו בשורה משמעותית".

איוב קרא, שר התקשורת, צילום: עמית שעל איוב קרא, שר התקשורת | צילום: עמית שעל איוב קרא, שר התקשורת, צילום: עמית שעל

לפי המדיניות החדשה, שתיכנס לתוקף באוגוסט הקרוב, בייבוא מסחרי לא יידרשו עוד יבואנים לקבל ממשרד התקשורת אישור פרטני שכרוך בבדיקות לכל מוצר אלחוטי חדש שהם מבקשים לייבא, ותחת זאת יוכלו לקבל אישור מיידי על סמך הצהרה עצמית שלפיה המוצר עומד בתקנות המקומיות.

"היבואן יתחייב שהוא עומד בכל הכללים", אמר גדעון שטרית, מנהל אגף בכיר רישוי במשרד התקשורת. "אם הוא לא עומד, ונבדוק את זה בדיעבד, נבצע אכיפה באמצעות עיצומים או איסור יבוא. הבדיקות יתבצעו בחנויות ובמחסני היבואן, ואם יתברר שמשהו מהווה הפרה הייבוא ייעצר והציוד יוחרם".

בייבוא אישי של מוצרים אלחוטיים לא יידרש עוד אישור מיוחד של מבקר מטעם משרד התקשורת לכל חבילה שנכנסת לישראל, ומוצרים בקטגוריות כמו ציוד היקפי למחשב, אוזניות אלחוטיות, סטרימרים, נתבים, קונסולות משחק, טאבלטים, שעונים חכמים, מחשבים ניידים, מצלמות דיגיטליות וטלוויזיות יקבלו אישור או פסילה מידיים על סמך רשימות שיערוך משרד התקשורת. לדברי המשרד, בהליך זה 75% מהציוד יקבל אישור במקום.

במשרד הדגישו שהיוזמה החדשה לא נוגעת למוצרים דוגמת רחפנים ומוצרים לבית חכם שעדיין יידרשו לקבל אישור פרטני, הן ביבוא אישי והן ביבוא מסחרי. יבוא אישי מהיר של סמארטפונים הוסדר כבר בעבר בהליך נפרד, ולכן לא נכלל ברפורמה זו.

שר התקשורת ניצל את האירוע גם כדי להתייחס למכרז לאיתור מפעיל פרטי למערך עידן פלוס, שפורסם אתמול. "זה היה מאבק רב שנים", אמר. "במסגרת התחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית הכוונה היא להכניס עוד פלפטורמה שתתחרה ביס ובהוט. התחרות הזו תביא להורדת מחירים משמעותית. אני מאמין בהורדת מחרים רק דרך תחרות, ונביא ועד חבילות והורדת רגולציה כבר במושב הכנסת הבא. נטיל רגולציה על סלקום ופרטנר אבל גם נוריד רגולציה משוק השידור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות