אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל עלולה לשלם לאורקל פיצוי של 8.8 מיליארד דולר על השימוש בג'אווה צילום: thisisglance

גוגל עלולה לשלם לאורקל פיצוי של 8.8 מיליארד דולר על השימוש בג'אווה

לטענת אורקל, גוגל פגעה בזכויות היוצרים שלה כשהשתמשה בפלטפורמת ג'אווה במערכת ההפעלה אנדרואיד. התביעה, שמתגלגלת מזה שמונה שנים, עלולה להשפיע על מיליארדי מכשירים ואף על נהלי פיתוח ושימוש בקוד API

28.03.2018, 11:32 | שירות כלכליסט

גוגל עלולה להידרש לשלם פיצוי של 8.8 מיליארד דולר לאורקל בגין שימוש בפלטפורמת התוכנה ג'אווה במערכת אנדרואיד ללא אישור - כך לפי דיווח של סוכנות בלומברג. אורקל תבעה את גוגל על כך עוד ב-2010, בטענה שהשימוש בערכת ממשק התוכנה (API) של ג'אווה מהווה הפרת זכויות יוצרים ודרשה את הפיצוי הנקוב.

קראו עוד בכלכליסט

המשפט נגרר מאז 2010; בית משפט לערעורים בקליפורניה קיבל את טענות אורקל והעלה את התיק לערכאה פדרלית כדי לקבוע את גובה הפיצוי; עתה הודיע בית הדין שהתיק קרוב לסיומו. לפי גורמים בבית המשפט, השימוש בג'אווה אכן עונה להגדרה של הפרת זכויותיה של אורקל. גוגל שהיא מאוכזבת מהקביעה ושוקלת את צעדיה הבאים בנושא.

מערכת ההפעלה אנדרואיד , צילום: צילום מסך מערכת ההפעלה אנדרואיד | צילום: צילום מסך מערכת ההפעלה אנדרואיד , צילום: צילום מסך

המחלוקת בין השתיים, שעשויה להיות בעלת השלכות נרחבות על כל תעשיית התוכנה, פילגה את עמק הסיליקון במשך שנים בין אלה שמפתחים את הקוד שמפעיל את התוכנה, לבין אלה שטוענים שהשימוש בקוד מהווה מקרה יוצא דופן מבחינת חוק זכויות היוצרים.

"זוהי החלטה מכרעת בנושא השימוש ההוגן" אמר לסוכנות בלומברג עו"ד מארק שונפלד מפירמת Burns and Levinson מבוסטון, שעוקב אחר המקרה אך אינו מעורב בו. "זה מאוד מאוד חשוב לתעשיית התוכנה, ואני חושב שזה יגיע בסוף לבית המשפט העליון כיוון שהפדרלי הגיע להחלטה שנויה במחלוקת".

במוקד המקרה המשפטי נמצאות הנחיות קדם-תכנות שיכולות לעבוד על סוגי מכשירים שונים ולתת הנחיות לפעולות כמו התחברות לרשת או כניסה לסוגי קבצים מסוימים. ע"י השימוש ב-API, מתכנתים לא צריכים לכתוב קוד חדש מאפס כדי ליצור כל פונקציה בתוכנה שלהם, או כדי להתאים אותה לכל סוג מסוים של מכשיר.

גוגל ומצדדיה טוענים שהפסיקה, אם תישאר על כנה, תפגע בפיתוח של תוכנות חדשות ותוביל לעלויות גבוהות יותר לצרכנים. אורקל מצידה אומרת שה-API שלה זמין עבור כל מי שרוצה לבנות יישומים למחשבים ומכשירים ניידים, אבל שהגבול שלה עובר היכן שהם משמשים בפלטפורמות מתחרות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות