אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות לחצים מצד הבית היהודי - רוני חזקיהו פרסם מכרז אחוד לשירות הלאומי צילום: אוראל כהן

למרות לחצים מצד הבית היהודי - רוני חזקיהו פרסם מכרז אחוד לשירות הלאומי

המכרז המרכזי מסדיר את הפעלת מתנדבי השירות האזרחי במשרדי הממשלה. זאת לאחר שב-2016 כלכליסט חשף כי העמותות המתפעלות את תכניות השירות הלאומי הונו לכאורה את המדינה על ידי דיווחים כפולים של מספר המתנדבים שהפעילו, כך שקיבלו תקציבים עודפים בעשרות מיליוני שקלים

28.03.2018, 14:03 | ספי קרופסקי
החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, פרסם היום (ד') מכרז מרכזי המסדיר את הפעלת מתנדבי השירות האזרחי במשרדי הממשלה, חרף לחצים שהופעלו עליו מצד גורמים בבית היהודי. החלטת חזקיהו שמה קץ לסחבת של חודשים בפרסום המכרז, שבמקור היה אמור לצאת לדרך בדצמבר אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

ב-2016 חשפנו ב"כלכליסט" כי העמותות המתפעלות את תכניות השירות הלאומי הונו לכאורה את המדינה על ידי דיווחים כפולים של מספר המתנדבים שהפעילו, כך שקיבלו תקציבים עודפים בעשרות מיליוני שקלים. בעקבות הפרסום נפתחה חקירת משטרה שנמצאת כעת בעיצומה.

רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר , צילום: אוראל כהן רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר | צילום: אוראל כהן רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר , צילום: אוראל כהן

בעקבות החשיפה הוחלט באגף החשב הכללי במשרד האוצר להדק את הפיקוח על העמותות הללו. אחת ההחלטות היתה לאחד את המכרזים שהוציא עד כה כל משרד בנפרד למכרז ריכוזי כך שניתן יהיה לשלוט במספר המתנדבים. 

אלא שעל חזקיהו הופעל באחרונה לחץ כבד מצד גורמים בבית היהודי לבטל את יוזמת המכרז האחוד. הקשר של הבית היהודי לעמותות אינו מקרי: מתוך אלפי המתנדבים בשירות הלאומי, הפעילים בשמונה עמותות, ישנו רוב מובהק לבנות הציונות הדתית. כל העמותות כפופות למינהלת השירות הלאומי, שהוקמה ב־2007 כדי לפקח עליהן, והיתה כפופה למשרדים שבראשם עמדו שרים מהבית היהודי. גם ראש המינהלת הנוכחי שר־שלום ג'רבי הוא איש הבית היהודי.

בהודעה שפרסם היום משרד האוצר הוסבר כי פרסום המכרז בוצע היום לאחר שהושלמו מספר מהלכים בהובלת החשב הכללי, ובהם – "ביקורת רוחבית בנושא פעילות מתנדבי השירות הלאומי המונים כ-12,000 בכלל משרדי הממשלה והמוערכת בכ-676 מיליון שקל לשנה, פיתוח מערכת מחשוב ייעודית לניהול ובקרה אחר מערך המתנדבים במשרדי הממשלה, שותפות בניסוח חוק השירות האזרחי ועוד".

עמותות השירות הלאומי מפעילות מתנדבים במגוון משימות, בחינוך, בריאות ורווחה. הגופים הנעזרים במתנדבים בוחרים בעמותות במכרז, ומשלמים להן בהתאם לעלות העסקת המתנדבים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
עוד נדבך לשחיתות
בזמן האחרון אנו עסוקים בעיקר בפדשות שחיתות של חברי ליכוד החל בראש הממשלה וכלה בחברי כנסת.אלו הן פרשות שחיתות אישיות.משום מה מתחילים להתרבות הסימנים של פרשות שחיתות קבוצתיות המתבטאות אצל הבית היהודי דרך משרדי הממשלה בראשותם שמעבירים תקציבים לעמותות שלהם. כמו בבמאמר זה מדובר על הונאה בקנה מידה ענקי.אינני מבין ! הרי כל הנתפס בהונאת מסים מוכנס לכלא או לעבודות שירות ואילו פרשיות אלה הן כמו ההתיחסות למזג האוויר בירי רשויות החוק.מענין לדעת מתי יתחילו רשויות החוק לחקור ברצינות.
עמוס  |  28.03.18