אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הרעלת המרגל: רוסיה תגרש יותר מ-150 דיפלומטים מערביים צילום: אימג'בנק, Gettyimages

פרשת הרעלת המרגל: רוסיה תגרש יותר מ-150 דיפלומטים מערביים

אחרי שארה"ב ומדינות מערביות אחרות סילקו יותר מ-150 דיפלומטים רוסים, הגיעה תגובת מוסקבה: גירוש מספר דומה של דיפלומטים מערביים, בהם 60 אמריקאים. בית החולים בסולסברי מסר שבתו של הסוכן שהורעל, יוליה סקריפל כבר לא במצב קשה ושאביה במצב קשה אך יציב. משטרת בריטניה: גז עצבים הונח בחזית ביתו של הסוכן שהלשין בעבר על עשרות אנשי ביון רוסים

29.03.2018, 21:59 | ynet

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הודיע הערב כי השגריר האמריקאי בארצו זומן לשיחה והוסיף כי הקונסוליה האמריקאית בסנט פטרבורג תיסגר בעקבות גירוש הדיפלומטים הרוסים משטח ארה"ב.

לברוב אמר כי רוסיה תגרש את אותו מספר דיפלומטים מארה"ב וממדינות נוספות שגירשו דיפלומטים רוסים עקב פרשת הרעלת המרגל לשעבר ובתו. זמן קצר לאחר דבריו של לברוב הודיעה רוסיה שהיא מגרשת 60 דיפלומטים אמריקנים משטחה - 58 ממוסקבה ושניים נוספים מיקטרינבורג - וסך הכול יותר מ-150 דיפלומטים מערבים.

קראו עוד בכלכליסט

לברוב אמר כי רוסיה תגרש את אותו מספר דיפלומטים מארה"ב וממדינות נוספות שגירשו דיפלומטים רוסים עקב פרשת הרעלת המרגל לשעבר ובתו. זמן קצר לאחר דבריו של לברוב הודיעה רוסיה שהיא מגרשת 60 דיפלומטים אמריקאים משטחה - 58 ממוסקבה ושניים נוספים מיקטרינבורג.

בצעד הקשה ביותר נגד רוסיה מאז שנבחר לנשיא ארצות הברית הורה השבוע דונלד טראמפ לגרש 60 גורמים רוסים - 48 מהם הם סוכני מודיעין שעובדים בשגרירות הרוסית בוושינגטון, ו-12 עובדים במשלחת הרוסית לאו"ם בניו יורק. בנוסף תיסגר הקונסוליה הרוסית בסיאטל בשל קרבתה לבסיס צוללות ומטוסי בואינג.

בממשל טראמפ אמרו שמספר המרגלים הרוסים כיום בארה"ב "גבוה באופן בלתי מתקבל על הדעת". בכירים אמריקאים מעריכים שלרוסיה יש קרוב ל-100 סוכני מודיעין בתפקידים דיפלומטים בארה"ב. הם הזהירו שלמרות ש-60 יגורשו עוד עשרות יישארו בארה"ב.

"כשאתם תוקפים את החברים שלנו עלולות להיות לכך השלכות", אמרו בבית הלבן על החלטת טראמפ. הדוברת שרה האקבי סנדרס אמרה שההחלטה של טראמפ לגרש את סוכני המודיעין "תהפוך את ארה"ב לבטוחה יותר", ותפחית את "היכולת הרוסית לרגל אחרי אמריקאים ולערוך פעילות שמאיימת על הביטחון הלאומי האמריקני".  

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, צילום: אימג שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב | צילום: אימג'בנק, Gettyimages שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, צילום: אימג

סרגיי סקריפל, לשעבר מרגל רוסי, ובתו יוליה סקריפל, הורעלו בתחילת החודש בגז עצבים בעיר סולסברי שבבריטניה ומאז מאושפזים בבית החולים. היום (ה') מסר בית החולים שיוליה לא נמצאת עוד במצב קשה ושמצבה משתפר במהירות. יוליה בת ה-33 ואביה בן ה-66 נמצאו ב-4 במרץ ללא הכרה על ספסל בעיר הקטנה בדרום אנגליה, שבה התגורר הסוכן הכפול לשעבר.

היחידה ללוחמה בטרור במשטרת בריטניה מאמינה שגז עצבים צבאי שהונח בחזית ביתו של סקריפל הוא זה שגרם להרעלתו. שופט בריט מסר בשבוע שעבר שהאב ובתו עשויים לסבול מנזק מוחי קבוע כתוצאה מהרעלתם. "אני שמחה לדווח על שיפור במצבה של יוליה סקריפל", אמרה כריסטין בלנשארד, מנהלת רפואית בבית החולים המחוזי בסולסברי. "היא הגיבה היטב לטיפול, אבל ממשיכה לקבל טיפול רפואי של מומחים 24 שעות ביממה". בית החולים מסר שאביה עדיין במצב קשה, אך יציב.

בריטניה: הקרמלין המעיט בערך התגובה של המערב

בריטניה האשימה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בניסיון לרצוח את הסוכן הכפול לשעבר, ובצעד ענישה גירשה 23 דיפלומטים שלטענתה היו מרגלים במסווה דיפלומטי. רוסיה, שמכחישה בתוקף כל מעורבות לתקיפה המסתורית בסולסברי, הגיבה מצדה בגירוש של 23 דיפלומטים בריטים משטחה. מוסקבה גם האשימה את שירותי הביון הבריטיים בניסיון להפליל את רוסיה כדי לזרוע בממלכה ובכלל ברחבי העולם אווירה אנטי-רוסית.

הרעלתו של סקריפל, קולונל לשעבר במודיעין הצבאי הרוסי שהלשין על עשרות סוכנים רוסים וריגל לטובת סוכנות הביון הבריטית MI6, דירדרה את היחסים בין רוסיה לבין המערב לשפל חדש. שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון אמר השבוע שהקרמלין המעיט בערך התגובה של המערב לתקיפה בסולסברי, שבה נפצע גם שוטר בריטי. ג'ונסון אמר אמש בלונדון לשגרירים זרים ש-27 מדינות כבר גירשו משטחיהן דיפלומטים רוסים בגלל המעורבות של מוסקבה בהרעלת סרגיי סקריפל ובתו.

מריה זחרובה, דוברת במשרד החוץ הרוסי, אמרה לכתבים במוסקבה שבריטניה מפרה את החוק הבינלאומי כשהיא מסרבת למסור מידע על יוליה סקריפל למרות העובדה שהיא אזרחית רוסייה. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב גם אמר היום שרוסיה צופה מקרוב בדיווח בתקשורת שלפיו בריטניה עשויה להגביל את תפקידה של הממשלה בלונדון בשיווק החוב הרוסי למשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות