אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד במספנות ישראל: המשטרה תשחרר נכסי החברה בתמורה ל-35  מיליון שקל צילום: אלבטרוס, צילום אווירי

פרשת השוחד במספנות ישראל: המשטרה תשחרר נכסי החברה בתמורה ל-35 מיליון שקל

הסכום יופקד בקרן החילוט של משרד המשפטים ובתמורה יבוטלו צווי ההקפאה על חשבונותיה והעיקולים על למעלה מ-30 כלי רכב. לפי החשד, בכירים בחברה היו מעורבים במתן שוחד לעובדי ציבור זרים בתמורה לקידום עסקאות בניגריה. היו"ר סמי קצב נחקר באזהרה בפרשה

31.03.2018, 15:19 | תומר גנון וזוהר שחר לוי
חקירת השוחד במספנות ישראל: יצרנית כלי השייט תפקיד 35 מיליון שקל בקרן החילוט של משרד המשפטים בתמורה לביטול צווי ההקפאה על חשבונותיה והעיקולים שהוטלו על למעלה מ-30 כלי רכב שבבעלותה. כך עולה מהסדר שאליו הגיעה החברה עם המשטרה. בנוסף לסכום שתפקיד החברה, המשטרה תשאיר על כנם את צווי העיקול שהטילה על 8 נכסים של מספנות ישראל עם פתיחת החקירה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי החשד בחקירה, בכירים במספנות ישראל היו מעורבים במתן שוחד לעובדי ציבור זרים, בתמורה לקידום עסקאות למכירת ספינות משמר בניגריה בשנת 2010. את החקירה מנהלות היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) שבלהב 433 ויחידת יהלום ברשות המסים.

יו"ר מספנות ישראל ומבעלי השליטה בחברה (25%), איש העסקים סמי קצב, נחקר באזהרה בפרשה. כן נחקר סמנכ"ל השיווק של החברה, עודד ברייר. בנוסף נעצר ושוחרר סוחר נשק ששימש כמתווך בעסקאות ששמו עדיין אסור בפרסום.

סמי קצב, יו"ר מספנות ישראל, צילום: צביקה טישלר סמי קצב, יו"ר מספנות ישראל | צילום: צביקה טישלר סמי קצב, יו"ר מספנות ישראל, צילום: צביקה טישלר

היקף העסקאות למכירת כלי השייט שנחקרות עומד על כ-21 מיליון דולר. מתוך סכום זה שילמה מספנות ישראל לסוחר הנשק הישראלי שחשוד בפרשה עמלה בגובה של 7%, וזאת במסגרת חוזה תיווך בין הצדדים. כלומר, המתווך גזר קופן של כ-1.5 מיליון דולר מהעסקאות. לפי החשד של המשטרה ורשות המסים, חלק מהכספים שקיבל המתווך כעמלה, שימשו אותו לתשלום שוחד לפקידי ממשל בניגריה כדי שיאשרו את העסקה.

המתווך נחקר במשטרה גם בחשד לביצוע עבירות ביטחוניות - יצוא אמל"ח למדינה זרה ללא היתר. "בתיק הזה נחקרו אנשים בעלי סיווג ביטחוני גבוה ביותר", אמר נציג המשטרה, רפ"ק עו"ד אריאל פרידמן, בדיון שנערך בעניינו של המתווך בבית המשפט. "סמי קצב למשל הוא איש תעשיות נשק בכיר, אם לא הבכיר ביותר בתחום, שנחקר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיותתגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
למה אורי אריאל לא נעצר על מתן שוחד של מסוק לנציג ציבור רוסי ?
במה הדבר שונה ?, הרי גם שם ניתנה מתנה על מנת לקדם עסקת מיליונים ואף יותר מכך להל״ן ציטוט מכתבה בנושא : משה ראובני, נציג החוקרים במכון וולקני: "שר החקלאות, אורי אריאל, מוכיח פעם נוספת שהוא רחוק ממנהל תקין כמרחק שמיים וארץ. מסירת המסוק המשמש את מכון וולקני לטובת מחקרים חקלאיים שנמצאים בהתהוות כמתנה לידי ראש הממשלה הרוסי מהווה התעלמות מוחלטת מכל מנהל תקין אפשרי ומכל החוקים והכללים שמנחים ביקורי בכירים. התוצאות הישירות והעקיפות של פעולת השר כל כך עגומות וקשות עד שקשה להאמין שהדבר אכן התרחש. מעבר לנזק שנגרם מעצם מסירת המסוק שעלותו נאמדת במאות אלפי שקלים ולנזקים התדמיתיים שנוצרו, ישנם נזקים ברורים שנגרמים כעת מעצירת מחקרים חקלאיים במכון וולקני". ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "במהלך ביקור ראש ממשלת רוסיה נחתם הסכם כלכלי - מפת דרכים, המוביל לעסקה בהיקף של מיליארדי דולרים, אשר יתרום רבות לחקלאות ולצמיחת הכלכלה בישראל. במהלך התערוכה במשרד החקלאות, ...
תוהה  |  01.04.18