אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקשישים איחרו את רכבת המחאה צילום: רויטרס

הקשישים איחרו את רכבת המחאה

שעת החסד להעלאת קצבאות הזקנה היתה בימי מחאת הנכים. עכשיו כבר מאוחר: התקציב נסגר

03.04.2018, 08:14 | שחר אילן

יו"ר שדולת הגמלאים ח"כ איציק שמולי: הגמלאים צריכים להפסיק עם הגישה הממלכתית הנחמדה, ולהיאבק כמו הנכים. מביש שזה מה שנדרש מדור המייסדים, אבל בישראל כנראה אין ברירה והכל בא בכוח"

לפחות בטווח הנראה לעין, מחאת הקשישים איחרה את הרכבת. עד לפני שנה, חברי כנסת כמו יו"ר הקואליציה דאז דוד ביטן עדיין דיברו בנשימה אחת על העלאת קצבאות הנכים והקשישים. אלא שהנכים הטילו מצור על הכנסת וחסמו כבישים, ואילו הנכים הרימו קול רפה של מחאה רק אחרי שאושרה התוספת של קצבאות הנכים. גם אם יתחילו לחסום עכשיו כבישים, תקציב 2019 נחתם ונסגר.

כמה סמלי שאפילו בקרב הנכים, הקשישים קיבלו רק חצי מהתוספת. למה? כי בספטמבר שעבר, כשגיבשו את ההסכם על העלאת קצבאות הנכים, הם נשכחו בחישובים. כשסוף־סוף נזכרו בהם, שר הרווחה חיים כץ הצליח לגרד להם רק חצי קצבה.

קשישים סיעודיים, צילום: אוראל כהן קשישים סיעודיים | צילום: אוראל כהן קשישים סיעודיים, צילום: אוראל כהן

מאז ששקעה מפלגת הגמלאים, זכויות האזרחים הותיקים לא חזרו לראש סדר היום החברתי. מפלגת הגמלאים קיבלה 7 מנדטים ב־2006, אבל בשנת 2009 נמחקה לחלוטין. יו"ר פורום קרנות הפנסיה הוותיקות ראובן קורמן אומר עליה שהיתה ממלכתית מדי ו"גרמה נזק גדול לגמלאים". לדבריו, הוא מעריך דווקא "מפלגות סקטוריאליות שדואגות ללקוחות שלהן".

"אני לא בטוח שהקשישים מתעוררים", אומר סמנכ"ל עמותת ידיד רן מלמד. "אין ארגון אמיתי של קשישים שמוביל מאבק רציני". אמנם, גם מאבק הנכים לא היה חף מבעיות: בין הארגונים שררה תחרות קשה ולפעמים אלימה בשאלה מי מייצג את הנכים. אבל נראה שזה עדיף על היעדר ארגון שיוביל מאבק. לנכים היה דף פייסבוק משפיע בשם "נכה, לא חצי בן אדם" שניהל אלכס פרידמן. אולי הגיע הזמן לפתוח את הדף "קשיש, לא חצי בן אדם".

יו"ר שדולת הגמלאים ח"כ איציק שמולי: "הגמלאים צריכים להפסיק עם הגישה הממלכתית הנחמדה, ולהיאבק כמו הנכים. מביש שזה מה שנדרש מדור המייסדים, אבל בישראל כנראה אין ברירה והכל בא בכוח", צילום: עמית שעל יו"ר שדולת הגמלאים ח"כ איציק שמולי: "הגמלאים צריכים להפסיק עם הגישה הממלכתית הנחמדה, ולהיאבק כמו הנכים. מביש שזה מה שנדרש מדור המייסדים, אבל בישראל כנראה אין ברירה והכל בא בכוח" | צילום: עמית שעל יו"ר שדולת הגמלאים ח"כ איציק שמולי: "הגמלאים צריכים להפסיק עם הגישה הממלכתית הנחמדה, ולהיאבק כמו הנכים. מביש שזה מה שנדרש מדור המייסדים, אבל בישראל כנראה אין ברירה והכל בא בכוח", צילום: עמית שעל

"יש התעוררות", מסביר יו"ר שדולת הגמלאים ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני, "אבל זו אוכלוסייה שקשה לה מאוד לקום ולזעוק. הגמלאים צריכים להפסיק עם הגישה הממלכתית והנחמדה, לצאת לרחובות ולהיאבק כמו הנכים. מביש שזה מה שנדרש מדור המייסדים בשנת ה־70 למדינה, אבל נראה שבישראל אין ברירה והכל בא בכוח".

 

לפני שבועיים דווקא התקיימה הפגנת קשישים אחת. אפילו קצת חסמו בה כביש. אבל היא לא עסקה בקצבאות הזקנה אלא בכוונה לקצץ 1.5% מהפנסיות של 350 אלף הגמלאים והחוסכים בקרנות הפנסיה הוותיקות. בינתיים האוצר הקפיא את הכוונה הזו: נראה שהולכים לבחירות, וקיצוץ בפנסיות לא מועיל לדימוי של שר האוצר. קורמן מפורום קרנות הפנסיה אומר שיש עכשיו ניסיון ליצור גוף יציג של ארגוני הגמלאים. "יש מיליון גמלאים בארגונים. כשנהיה ביחד הכוח יהיה יותר גדול וחזק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מחאת הקשישים ושתיקת הכנסת .
במדינה מתוקנת ,האזרחים בוחרים בחברי הכנסת שיייצגו אותם ,יתקנו דברים ,ויחוקקו למענם .במדינה מתוקנת אין צורך ביצירת מחאות והפגנות ,לשם זה נבחרו חברי הכנסת שמכירים את הבעיות בחברה ,ותפקידן להעלות את מודעות שאר חברי הכנסת ,ולחוקק חוקים בהתאם ןלקדם עניינים חברתיים לטיפול במצוקות ועוולות .
משה  |  17.07.18
1.
שאנחנו נהלנו את המאבק הם היו כלולים
איציק שמולי היקר רק עושה לך סדר בדברים מאבק הנכים החל ב 2010 הנכים הקשישים היו כלולים בהצעת החוק להשוואת הקצבאות לשכר מינימום 5300 ₪ כמו כל הנכים אז שלא יבלבלו אותך אלו שמקבלים רק מחצית מנכה רגיל זה בגלל שנכים רעים כגון אלכס פרידמן ונעומי מורביה חירבו לנו את המאבק בהסכם שלהם בבת ההסתדרות הם סיכנו על פעימה של 340 ₪ לנכים כלליים ונכים קשישים כלום נאדה באו חיים כץ שר הרווחה ואללוף ושינו את רוע הגזירה בטיפונת עלובה התוספת שקיבלנו אדון שמולי 470 ₪ לנכות לעג לרש אז יש לך את הפרטים שלי צור
אליהו בוסקילה  |  05.04.18