אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: בניגוד להבטחתה - ווטסאפ החלה להעביר הודעות בישראל דרך שרתי פייסבוק

דיווח: בניגוד להבטחתה - ווטסאפ החלה להעביר הודעות בישראל דרך שרתי פייסבוק

הנהלת אפליקציית הצ'ט הבטיחה בעבר שלא תעביר מידע דרך פייסבוק - והמהלך אף נוגד הגדרות רגולציה שונות; מדוע בוצע וכיצד ישפיע על פרטיות המשתמשים?

03.04.2018, 10:46 | רפאל קאהאן

ווטסאפ מעבירה את הודעות משתמשיה הישראלים דרך שרתי פייסבוק ולא דרך שרתים ייעודיים, כך גילתה בדיקה של פורום המפתחים WABetaInfo, מקור אמין בתחום חידושי ווטסאפ.

השינוי נשמע מינורי, אך מדובר ברעידת אדמה משתי סיבות: הראשונה היא שווטסאפ התחייבה בעבר שלא תעביר מידע של משתמשי השירות לידי פייסבוק. הסיבה השנייה היא שפייסבוק עצמה עוברת דרך כך על חוקי הפרטיות האירופים (GDPR) ועל חוקי פרטיות מקומיים במספר מדינות באירופה, שקובעים במפורש שצריכה להיות הפרדה מבנית בין המידע של לקוחות ווטסאפ לבין זה של לקוחות פייסבוק.

קראו עוד בכלכליסט

אפליקציית ווטסאפ, צילום: בלומברג אפליקציית ווטסאפ | צילום: בלומברג אפליקציית ווטסאפ, צילום: בלומברג

הבעיה אינה במידע הפרטי שמועבר דרך ההודעות של המשתמשים; אלה מוצפנות מקצה לקצה, בין אם על שרתי ווטסאפ או אלה של פייסבוק ומסנג'ר - אפליקציית הצ'ט של הרשת החברתית. ההצפנה מונעת מפייסבוק גישה לתוכן ההודעות, כמו שהיא מונעת את הגישה מכל צד שלישי למעט אם הוא בעל מפתח ההצפנה. הבעיה נעוצה במטא-דאטה - שכבת מידע שמשמשת כדי להבין לאן וממי נשלחת ההודעה. בהקבלה לעולם האמיתי, מדובר במעטפה של ההודעה שעליה יש את הבול, חותמת הסניף ממנו היא נשלחה, חתימת הזמן וכן כתובות השולח והנמען.

מידע זה, גם אם הוא נראה חסר ערך, למעשה יכול לספק ערך רב עבור פייסבוק ומערכות כריית המידע שלה, או עבור כל מי שיש לו גישה להודעות של ווטסאפ, כמו המפתחים עצמם. מטא-דאטה שימש בעבר לאיכון וכריית מידע במערכת הבחירות הקודמת בארה"ב למשל. בראי השערורייה האחרונה של שימוש חברת קיימברידג' אנליטיקה במידע שנכרה ממשתמשי פייסבוק ללא ידיעתם, המידע של משתמשי ווטסאפ אמור להיות יותר מאובטח לפחות למראית עין. לא ברור מה עומד מאחורי המהלך, והאם בוצע מטעמי ייעול התשתית או לצורכי שיפור איסוף המידע. פייסבוק ישראל בוחנת את הדיווח, ותגובתה תתפרסם לכשתתקבל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות



14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מה חשבתם שפייסבוק רכשה את ווטסאפ בכ 20 מיליארד דולר כדי לתת אותה כשרות לציבור?
הם צריכים להרוויח משהו ... ולכל הבכיינים אני מזכיר את הודעות השרשרת ההיסטריות כשווטסאפ רצו לגבות דולר (1$) לשנה של שימוש ... ווטאספ שרות מאד יקר, בלי פרסומות אבל עם עלויות תפעול גבוהות - המון תעבורה וזמינות כבוהה וזה עולה כסף. אני אישית משתמש בווטסאפ רק איפה שחייבים ואת כל השיחות היותר אישיות מבצע בפלטפורמה אחרת. עדין, אין ברירה .. בישראל ווטסאפ כל כך חזקה שאי אפשר להחליף אותה.
n  |  03.04.18
לכל התגובות