אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק חיסלה אחזקותיה בפארו פטרוליום תמורת 350 מיליון שקל צילום: עמית שעל

דלק חיסלה אחזקותיה בפארו פטרוליום תמורת 350 מיליון שקל

העסקה נעשתה במחיר גבוה ב-20% משווי השוק של פארו; העסקה תניב לדלק רווח של 116 מיליון שקל - 73 מיליון שקל מהסכום יירשמו בדוחות השנתיים של 2018

04.04.2018, 12:25 | אורן פרוינד

שנה וחצי לאחר שנכנסה להשקעה אסטרטגית בחברת האנרגיה פארו פטרליום, קבוצת דלקשבשליטת יצחק תשובה חיסלה אחזקותיה בחברה. דלק חתמה היום (ד') על חוזה למכירת כל אחזקותיה (15.3%) בחברת פארו פטרליום (Faroe Petroleum) בתמורה ל-350 מיליון שקל (70.44 מיליון פאונד). המכירה בוצעה בפרמיה של כ-20% על שוויה של החברה בבורסת לונדון. השלמת העסקה תבוצע בתוך יומיים.  

קראו עוד בכלכליסט

דלק תרשום רווח נאה בסיבוב על פארו: הקבוצה רכשה את פארו בדצמבר 2016 והרווח שינבע לה מהמכירה עומד על 116 מיליון שקל. דלק כבר רשמה בדוחותיה הכספיים לשנת 2017 רווח של 43 מיליון שקל מסכום זה.  יתרת הרווח, סכום של 73 מיליון שקל, תיזקף בדוחות הכספיים של החברה לשנת 2018.

דלק נכנסה להשקעה בחברת פארו פטרליום בדצמבר 2016 כחלק מהחזון של תשובה להיות חברת אנרגיה בינלאומית. מנכ"ל דלק, אסי ברטפלד, אמר אז בעת הרכישה: "מדובר בצעד חשוב נוסף ביישום האסטרטגיה של קבוצת דלק לקראת הפיכתה לחברת אנרגיה בינלאומית, בעלת פעילות משמעותית גם בתחום האקספלורציה וההפקה של נפט וגז. רכישת מניות פארו היא סינרגטית ומשלימה לרכישת 20% ממניות חברת איתקה שביצענו לפני כשנה. החוסן הפיננסי של קבוצת דלק מאפשר לנו לאתר הזדמנויות התרחבות אסטרטגיות, באמצעותן אנו פועלים להגדיל את הערך שאנו משיאים לציבור המשקיעים של קבוצת דלק".

פארו, שפועלת בים הצפוני ומחזיקה ומפעילה נכסי גז ונפט בנורבגיה ובריטניה, מתנהלת ללא בעל שליטה והרכישה של דלק הפכה אותה לבעלת המניות הגדולה ביותר בחברה. פרוטפוליו נכסי הגז והנפט של החברה כולל כ-60 רשיונות קידוח, הערכה, פיתוח והפקה של נפט.

דלק רכשה את המניות שלה בפארו בעסקה מחוץ לבורסה והעסקה בוצעה ללא ידיעה של המנכ"ל והיו"ר של פארו. דלק ניסתה לבצע שיתוף פעולה ואף בחנה לעשות מיזוגים לחלק מהפעילויות שלה עם פארו, אולם עולות אלו לא התקבלו באוזן קשבת בצד השני ודלק לא הצליחה להגיע לשיתוף פעולה בשטח. בדוחות החברה לשנת 2017 כבר עדכנה דחק שההשקעה הזו הפכה מ"אסטרטגית" להשקעה "פיננסית". בשיחת האנליסטים האחרונה מנכ"ל החברה ברטפלד אף אמר שהם מחכים להזדמנות טובה למכירה.

כעת הזרוע הבינלאומית של דלק פרושה על חברת איתק'ה בים הצפוני ועם שיתוף פעולה עם חברה אמריקאית במפרץ מקסיקו לפעילות אקספלורציה שדלק התחייבה להשקיע בה 50 מיליון דולר. עד כה ההשקעה באית'קה לא נחשבת למוצלחת במיוחד. ברבעון הרביעי נדרשה דלק לבצע הפרשה של 142 מיליון שקל, בשל ירידת ערך של מאגרי סטלה רבתי, מאגרים בפיתוח של חברת אית'קה בים הצפוני, שבה מחזיקה דלק. ירידת ערך זו הובילה להפסד של 208 מיליון שקל לקבוצת דלק ברבעון הרביעי, בהשוואה לרווח נקי של 375 מיליון שקל ברבעון המקביל.

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: עמית שעל אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק | צילום: עמית שעל אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות