אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המכסים על פולי סויה ותירס נועדו לפגוע בעיקר בתומכי טראמפ" צילום: בלומברג

"המכסים על פולי סויה ותירס נועדו לפגוע בעיקר בתומכי טראמפ"

לאחר שנה עם יבולים דלים במיוחד, החקלאים האמריקאים מודאגים מההחלטה האחרונה של הממשל הסיני להטיל מכסי מגן על תוצרת חקלאית. "אנחנו פיונים במלחמות כאלה", אומר אחד מהם, "סין היא שוק עצום עבורנו"

05.04.2018, 11:35 | שירות כלכליסט

האפשרות של התפרצות מלחמת סחר אגרסיבית בין ארה"ב וסין מדאיגה באופן מיוחד את הסקטור החקלאי בארה"ב. הסיבה: המכסים בגובה 25%, שעליהם הכריז הממשל הסיני אתמול, יוטלו על פי התוכניות בין היתר על שורה של מוצרים חקלאיים אמריקאים, החל מפולי סויה וכלה בתירס.  

קראו עוד בכלכליסט

נראה כי המטרה, במקרה זה, מכוונת היטב: הישר לבטן הרכה של טראמפ - לעבר בסיס התומכים שלו במגזר החקלאי בעומק ארצות הברית.

בין המוצרים האמריקאים שיושפעו מהמהלך ניתן למנות: כותנה, טבק, מיץ תפוזים ועוד. עם זאת, משרד הסחר הסיני הציב על הכוונת לא רק מוצרים חקלאיים, אלא גם תעשיות נוספות כמו תעשיות הרכב והמטוסים.

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: בלומברג נשיא סין שי ג

המהלך הסיני בא לעולם, על רקע הצעת ממשל טראמפ, 24 שעות קודם לכן, להטיל מכסים על יותר מ-1,300 מוצרים מסין, בתחומי המכונות, האלקטרוניקה, האוויר, החלל והרובוטיקה.

"זה מתסכל מאוד", אמר לאתר CNBC מארק קנדי, חקלאי אמריקאי המגדל פולי סויה, "התחושה היא שהחקלאים הם פיונים במלחמות הסחר. אני מודאג משום שסין היא שוק עצום עבורנו".

ארה"ב מייצאת לסין פולי סויה בשווי של כ-14 מיליארד דולר בשנה. כך על פי נתונים של משרד החקלאות האמריקאי. בסך הכל, הייצוא החקלאי של ארה"ב לסין מסתכם בכמעט 20 מיליארד דולר לשנה עבור החקלאים האמריקאים.

"הם (הסינים - ש"כ) מכוונים מכה נגד פולי הסויה, החיטה, התירס והכותנה, וזאת בנוסף למה שכבר הכריזו לגבי מוצרי חזיר ודורה. אם כל כוונות אלה אכן יתממשו בתוך חודשיים, הולך להיווצר מצב קטסטרופלי עבור החקלאות האמריקאית", אומר וונדונג ז'אנג, עוזר פרופסור לכלכלה באוניברסיטת איווה.

הטלת המכסים על ידי סין נעשית בתקופה קשה במיוחד עבור החקלאות האמריקאית. לאחר שנה עם יבולים דלים במיוחד שוקלים חקלאים רבים לפרוש מהתחום. על פי תחזיות הממשלה, ההכנסה נטו בסקטור החקלאי תצנח ב-2018 לרמתה הנומינאלית הנמוכה ביותר מאז 2006. פולי הסויה גדלים בעיקר באזור מרכז-מערב ארה"ב – אזור התמיכה העיקרי של הנשיא טראמפ בבחירות 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
חרב פיפיות סינית
האמריקאים ימצאו דרך לעקוף את הסינים, גם אם זה אומר שחקלאים רבים ינשרו זה רק אומר שהם יעברו למתכונת של חוות ענק עם עלויות תפעול זולות יותר. בטווח הארוך הם יגוונו את התוצרת ויפתחו לשווקים חדשים. לסינים לעומת זאת אין יותר מידי חלופות והם תלויים בתוצרת של המישורים הגדולים, הם יהיו חייבים להשקיע הון באפיקים אחרים ולא יציבים כמו אפריקה ודרום אמריקה, תהליך שייקח שנים ועד אז מחיר המזון בסין ירקיע שחקים ויאיים על הביטחון התזונתי שאחרי הכל הוא משמעותי פי כמה ממחיר מסך מחשב או טאבלט. החקלאים האמריקאים ינטרו טינה לסינים ויחזרו להצביע לטראמפ אחרי שהוא יציע לתת להם פיצוי בדמות סובסידיות ממשלתיות לטווח קצר ועבודות בתעשייה שתרוויח מהמכסים. מבחינת ישראל זו הזדמנות להשקעה בשיווק טכנולוגיה חקלאית במדינות אפריקה ודרום אמריקה שינסו לעמוד בביקוש הסיני למוצרים הללו.
גיל  |  07.04.18
2.
ל - 1 - יקרה אחד משני דברים
א. היצוא מארה"ב יגיע לסין בדרכים עקלקלות דרך צד שלישי, שייצא את הסויה שהוא גידל ובתמורה ייבא סויה מארה"ב (בסופו של דבר, הסינים צריכים לאכול, ואחרי מהפיכת העיור החקלאות בסין צומצמה מאוד) ב. החקלאים האמריקאים ימצאו גידולים אחרים לגדל (אולי משהו לכוון הביו-דלקים)
המגיב  |  06.04.18