אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פאוול מגן על מתווה "סבלני" של העלאות ריבית בארה"ב צילום: איי אף פי

פאוול מגן על מתווה "סבלני" של העלאות ריבית בארה"ב

יו"ר הפד נשא דברים במועדון הכלכלי של שיקאגו ואמר כי העלאה מדורגת נותרה בגדר המתווה הטוב ביותר; הבנק המרכזי של ארה"ב צופה שלוש העלאות השנה

06.04.2018, 21:46 | שירות כלכליסט

יו"ר הפד ג'רום פאוול הגן היום (ו') על גישה "סבלנית" בכל הנוגע להעלאת ריבית בארה"ב, זאת בדברים שנשא במועדון הכלכלי של שיקאגו. הוא ציין כי העלאה מדורגת נותרה בגדר המתווה הטוב ביותר.

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "הגישה הסבלנית הניבה דיבידנדים ותרמה לכלכלה החזקה שיש לנו היום". פאוול ציין גם כי ההעלאה המדורגת של הריבית גם צמצמה את הסיכון ל"מכה בלתי צפויה לכלכלה" שעלולה לגרום למיתון.

הפד העלה את הריבית חמש פעמים מאז דצמבר 2015, כולל העלאה של 0.25% בחודש שעבר - לרמה של 1.5%-1.75%. הבנק המרכזי של ארה"ב צופה שלוש העלאות השנה, בעוד שאנליסטים רבים סבורים כי הפד יבצע ארבע. עם זאת, פאוול לא העלה היום רמזים בכיוון. 

פאוול אמר עוד כי "חבריי בבנק ואני מאמינים שכל עוד הכלכלה משיכה באופן כללי בנתיבה הנוכחי, העלאות ריבית מדורגות נוספות ישרתו את המטרה" של אינפלציה של 2% ושוק עבודה חזק. לדבריו, "היעדר עלייה חדה במשכורות מצביעה על כך ששוק העבודה מהודק בצורה מוגזמת". היום פורסם דו"ח התעסוקה לחודש מרץ, שהיה מאכזב ולפיו נוספו למשק האמריקאי רק 103 אלף משרות והגידול בשכר נותר מתחת ל-3%.

פאוול אמר כי לאנשי הפד יש "ביטחון רב" שהאינפלציה תתקדם לכיוון היעד של 2%. עם זאת, נתונים כלכליים שיתקבלו בעתיד עשויים לשנות את דעתו בנוגע למדיניות המוניטארית הרצויה: "אם התחזית תשתנה, כך גם המדיניות".

יו"ר הפד לא התייחס לצעדים שנוקט הנשיא דונלד טראמפ בנוגע ליחסי הסחר עם סין והמכסים שהמדינות הטילו, ועל השפעתם על שוקי המניות. לדבריו, "הדיון על המכסים הוא בשלב מוקדם יחסית. אנחנו לא יודעים באיזה היקף הם ישפיעו. מוקדם מדי לומר". הוא ציין כי באופן כללי מכסים יכולים להביא לעליות מחירים

ג ג'רום פאוול | צילום: איי אף פי ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות