אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המכס יבחן ביטול אגרות מחשוב ליבוא מסחרי צילום: עמית שעל, פז בר

בלעדי לכלכליסט

המכס יבחן ביטול אגרות מחשוב ליבוא מסחרי

בעקבות ההמלצה לבטל אגרות מכס על חבילות של עד 1,000 דולר, יבואנים פנו לרשות המסים בדרישה לפטור מאגרות גם חבילות יקרות יותר

10.04.2018, 09:03 | אורנה יפת
לא רק פטור על יבוא אישי: רשות המסים תשקול לבטל את אגרת המחשוב שנגבית במערכת שער עולמי גם לבעלי עסקים שמייבאים חבילות במסגרת יבוא מסחרי, מעל אלף דולר לחבילה. ל"כלכליסט" נודע כי היבואנים פנו לרשות לקבל פטור מאגרות מחשוב שגובה מהם המכס על חבילות שמיובאות מחו"ל. מדובר באגרה שמשלמים בעלי עסקים שעוסקים ביבוא מסחרי עבור מחשוב. גובה האגרה היא 36 שקל עבור חבילות שערכן גבוה מ־1,000 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

לפני שבועיים פנו היבואנים, באמצעות איגוד לשכות המסחר, למנכ"ל רשות המסים, ערן יעקב, וטענו כי מאז עלתה לאוויר מערכת שער עולמי יש לשים קץ לגביית האגרות על המכס. הפנייה נעשתה בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" כי ועדת האגרות תמליץ לבטל את אגרות המחשוב עבור חבילות עד 1,000 דולר שמיובאות ביבוא אישי, אך הסכומים הגבוהים יותר למדינה משולמים מכיסם של יבואנים, שלרוב מייבאים חבילות שערכן עולה על 1,000 דולר. בנוסף לאגרת מחשוב, משלמים בעלי העסקים גם אגרת ביטחון בגובה 41 שקל עבור כל חבילה מעל 500 דולר. לאגרת הביטחון היבואנים אינם מתנגדים, אך בנושא אגרת המחשוב, טוענים היבואנים כי הם ממשיכים לשאת בנטל של הקמת מערכת שער עולמי, ויתרה מכך, מאז עלתה המערכת לאוויר, לפני כ־3 חודשים, הם משלמים גם עלויות נוספות שכן נדרש מהחברות מידע נוסף הכרוך בעלויות נוספות. "לא ייתכן כי המגזר העסקי יספוג גם את האגרה הייעודית וגם את תוספת העלויות להפעלת שער עולמי", טוענים היבואנים.

מימין ערן יעקב ואוריאל לין, צילום: עמית שעל, פז בר מימין ערן יעקב ואוריאל לין | צילום: עמית שעל, פז בר מימין ערן יעקב ואוריאל לין, צילום: עמית שעל, פז בר

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "מקוממת הקלות בה משרד האוצר מפלה לרעה את מרבית המגזר העסקי, שנשא בתשלום אגרות מיוחדות כדי להקים את מערכת שער עולמי ובכך מימן את הבנייה וההקמה של המערכת. עכשיו, לאחר שהמערכת עלתה לאוויר ותקופת הרצתה הסתיימה, האגרה לא מתבטלת, אלא מוסיפים עלויות נוספות על המגזר העסקי, שכן האינפורמציה שהיום נדרשת מעמילי המכס היא רבה יותר מהעבר וכרוכה בעלות נוספת, ששוב מגולגלת על המגזר העסקי".

אגרות המחשוב עלו על סדר היום הציבורי בעקבות עלייתה לאוויר של מערכת המחשוב החדשה של רשות המסים, הנקראת שער עולמי. המערכת ייקרה בפועל את האגרות שמשלמים צרכנים שמייבאים חבילות ביבוא אישי שכן היא מאלצת את חברות השילוח והבלדרות לשלם תשלומים גבוהים יותר כאשר הם מבקשים לשחרר חבילות מהמכס. בעבר, יכלו חברות הבלדרות לשחרר חבילות באופן קולקטיבי ונמנעו מתשלום של עשרות שקלים עבור כל חבילה ששוחררה מהמכס. כעת המערכת החדשה מאפשרת שחרור פרטני בלבד של כל חבילה בנפרד ובהתאם גם התשלום עבור אגרת מחשוב, שהחל מחודש ינואר מגולגל על הצרכנים, הנדרשים לשלם בין 18 ל־77 שקל נוספים עבור כל חבילה.

מרשות המסים נמסר: "אגרת המחשוב כוללת קשת רחבה של תחומים כגון תשתיות ופיתוח מערכת שער עולמי. מערכת שער עולמי עלתה לאוויר לפני כשלושה חודשים במתכונת חלקית, והפיתוח של שלבים מתקדמים נוספים, שנוגעים לשאר הפעילות כגון יבוא מתקדם ויצוא, נמשך. לאחר סיום פיתוח המערכת יישקלו כל מרכיבי האגרה שנית ותתקבל החלטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות