אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיתוח חדש של MIT יוכל לחולל מהפכה בהפעלה הקולית צילום: MIT

פיתוח חדש של MIT יוכל לחולל מהפכה בהפעלה הקולית

החוקרים פיתחו מתקן נייד שמזהה גם דיבור שקט במיוחד ע"ב חיישנים שמונחים על עצם הלסת - מה שיאפשר הפעלה קולית גם בסביבות רועשות במיוחד. המטרה: להמציא ממשק טבעי טוב יותר מהכלים של גוגל, אמזון והאחרות

09.04.2018, 22:16 | ניצן סדן

חברות טכנולוגיה רבות מקדמות מערכות הפעלה קולית: אלקסה של אמזון, אסיסטנט של גוגל, סירי של אפל וקורטנה של מיקרוסופט מסוגלות להבין מה שאנחנו אומרים להן ולבצע פעולות בהתאם - חוץ מכשהן לא מצליחות, ואז מבקשות מאיתנו בנימוס לחזור על דברינו. חוקרים מ-MIT הדגימו את הדור הבא של הממשק הטבעי: זיהוי דיבור שקט במיוחד.

קראו עוד בכלכליסט

המכון הטכנולוגי הדגים את AlterEgo, מעין אוזניה שמצמידים לעצם הלסת. הפיתוח, שהוצג בטעות ככזה שיכול "לקרוא מחשבות", מתבסס על מערך חיישנים רגיש במיוחד שמזהה את דברי המשתמש, גם אם מלמל אותם לעצמו או לחש. ב-MIT מכנים את הפיתוח "ממשק לביש לדיבור חרישי".

בשלב זה לא ניתן לבצע פעולות מורכבות יותר מלנווט בתפריטי נטפליקס, למשל - אבל החוקרים אופטימיים ומלמדים את המערכת שלהם יכולות חדשות. אנשי MIT בחנו את ההתקן החדש על עשרה נסיינים והשיגו דיוק של 92% בזיהוי הפקודות. מדובר בנתון שלא נופל משל מערכות זיהוי דיבור בסביבות מבוקרות (וטוב משלהן בסביבה רועשת, כמו משרד או סלון ובו מספר אנשים).

מערכת AlterEgo של MIT, צילום: MIT מערכת AlterEgo של MIT | צילום: MIT מערכת AlterEgo של MIT, צילום: MIT

הפיתוח של MIT יכול לקחת את הממשקים הטבעיים לשלב הבא, משום שאינו תלוי בהשפעות סביבתיות כלל: אם אלקסה של אמזון תזהה את הפקודות שאמרתם כל עוד דיברתם די ברור, במרחק קרוב דיו למיקרופונים - הרי שמערכת כמו AlterEgo תוכל לפעול ללא מגבלות סביבה.  

בשלב זה מדובר בפיתוח מרשים אם כי בוסרי, וכזה שאינו בשל להפוך למוצר. בנוסף, ההתקן עצמו גדול ומסורבל למראה ולא סביר שאנשים ירגישו בנוח להסתובב איתו בבית או במשרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
brain computer interface
משום מה אנשים מדברים פה בתגובות על קריאת מחשבות .. אנחנו מאוד רחוקים מזה. אפשר לזהות ולנטר פעילות חשמלית במוח במונחים של עוצמה ואת העוצמה הזאת לקשר לפעילות. למשל פרוייקט שעיניין אותי ב 2002 היה מערכת שעוקבת אחרי האישון ועוד אלקטרודות שמוצמדות לגוגלות למדידת מטענים חשמליים. כאשר האדם נרגע הפעילות המוחית שלו מתורגמת לדאבל קליק והופ פתחתי תקיה במחשב רק בכח המחשבה.
אלכס  |  16.04.18
12.
למגיב 9, הבעיה שהתנועות האלו תואמות למחשבות שלך...
על סמך כתבה אחרת שקראתי בנושא, כאשר אתה חושב ומדבר לעצמך במחשבות ("הקול הפנימי") השרירים האלו נעים בהתאם למחשבות שלך באופן בלתי רצוני... ואת זה המכשיר יודע לתרגם. אז זו בעצם קריאת מחשבות, והדיוק של הטכנולוגיה הזו רק ילך וישתפר...
קורא  |  11.04.18
9.
פתרון למסורבלות ולמראה
להשתיל את המכשיר שיפותח בעתיד וכנראה יהיה קטן ממדים בראשם של תינוקות שנולדו. כך שמנהיגנו הנערצים יוכלו לשלוט במחשבותינו. בעתיד הקרוב ממילא נתבקש לשים במכוניות GPS, לצורך תשלום מס גודש או מס נסועה איך שלא ייקרא, כך שהאח הגדול יידע בכל רגע נתון היכן אנו נמצאים. פרטיות? כבר אין ממילא גם היום.....
חיליק  |  10.04.18
לכל התגובות