אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עד סוף 2018: תוקם יחידה משטרתית שתלחם בתאונות העבודה באתרי הבנייה צילום: בלומברג

עד סוף 2018: תוקם יחידה משטרתית שתלחם בתאונות העבודה באתרי הבנייה

היחידה שתוקם תהיה חלק מלהב 433 ותתוקצב ב-12 מיליון שקל לשנה; בשלב ראשון תכלול היחידה 12 חוקרים; השר ארדן: "בחלק נכבד מהמקרים התאונה נגרמת בגלל רשלנות של המעסיק או הקבלן ולכן קיים צורך למקצע את החקירות הפליליות של התאונות"

09.04.2018, 21:39 | דותן לוי

ריבוי התאונות באתרי בנייה הביא את המשרד לבטחון הפנים להשיג תקציב ליחידה משטרתית אשר תפעל לחקירת תאונות העבודה בענף הבנייה ותהיה חלק מיחידה להב 433. בהתאם לסיכומים בין השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, לבין האוצר הוחלט כי היחידה תזכה לתקצוב של 12 מיליון שקל בשנה אשר יתקבל כבר במהלך שנת 2018, כך שכבר במהלך החודשים הקרובים היחידה צפויה להתחיל לפעול ותכלול בשלב הראשון 12 חוקרים אשר יעסקו במקרים בהם יש חשד להיבטים פליליים.

ההחלטה נחשבת לדרמטית בעיקר ברקע למצב תאונות העבודה בשנים האחרונות וגם מאז תחילתה של 2018 אשר עד כה נרשמו בה 11 מקרי מוות וכן פצועים רבים. במשך זמן רב לא הצליחו משרדי הממשלה הרלוונטיים הכוללים גם את משרד העבודה והרווחה למגר את תופעת התאונות הרבות באתרי הבנייה בארץ וביקורת רבה נמתחה על המשאבים הדלים שהוקצו לכך, יחידת פקחים אזרחית אשר מונה מספר מצומצם של פקחים בעלי סמכויות מוגבלות.

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן אמר בעקבות ההחלטה כי "תאונות עבודה ובעיקר תאונות באתרי בנייה גורמות לצערנו למקרי מוות רבים של פועלים. בחלק נכבד מהמקרים התאונה נגרמת בגלל רשלנות של המעסיק או הקבלן ולכן קיים צורך למקצע את החקירות הפליליות של התאונות ולהקים יחידה משטרתית שתתמחה בתחום ותביא ליותר כתבי אישום והרתעה. אני שמח שהצלחתי להשיג את התקציב הנדרש כך שעוד השנה המשטרה תקים את היחידה לחקירת תאונות עבודה וזה יחזק את האכיפה ויסייע להציל חיים".

גורמים רבים העוסקים בנושא תאונות העבודה בירכו היום על ההחלטה.

ראובן בן שמעון מהפורום למניעת תאונות עבודה אמר כי ההחלטה היא תוצאה של הלחץ הציבורי והתקשורתי שהופעל בחודשים האחרונים על ידי הפורום למניעת תאונות על מקבלי ההחלטות ובראשם נגד השר גלעד ארדן והשר חיים כץ אשר דחו את הקמת היחידה מסיבות תקציביות. "זהו ניצחון אזרחי חשוב ביותר למען הבטיחות ולמען פועלי הבניין שבמשך שנים הוזנחו והופקרו אל מותם מבלי שאף אחד יתן דין וחשבון", הוא אמר.

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר "מזה למעלה משנתיים, טען הפורום למניעת תאונות עבודה, שיש להקים באופן מיידי יחידה מקצועית לחקירת תאונות עבודה. הפורום הפעיל לחץ ציבורי ותקשורתי בלתי פוסק כדי להביא להקמת היחידה. אנו כמובן מברכים על הקמת היחידה החוקרת בתוך להב 433, יחד עם זאת, חשוב מאוד להדגיש, שיחידה זו צריכה להיות יחידת חוד חנית, שתהיה מורכבת מחוקרי משטרה מיומנים ומקצועיים וגם מעורכי דין מקצועיים המתמחים בתאונות עבודה שילוו את החקירה בזמן אמת ויפעלו להגשת כתבי אישום וליצירת הרתעה כנגד מפרי החוק שגרמו למותם ופציעתם של עובדים והפרו חובות חקוקות".

מ"קו לעובד" מסרו כי הם מברכים את גורמי הממשלה השונים על כך כי נמצא תקציב למימון הקמת יחידת משטרה ארצית לחקירת תאונות העבודה בבניין עוד השנה. "הקמת היחידה היא פרי מאבק ציבורי שחשף את ההפקרות בניהול חקירות פליליות בתחום תאונות העבודה, דבר המנע אפשרות של מיצוי דין עם קבלנים רשלניים. יחידה ארצית שתשלב תחת קורת גג אחת חוקרי משטרה וחוקרים של מינהל הבטיחות תייעל את החקירות ותשים קץ להתנהלות השערורייתית בתחום. אנו תקווה שחקירה פלילית ראויה ומקצועי תביא להרתעה ראויה ולכך שגורמים שאחראים לתאונות אלו יתנו את הדין כנדרש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הלכו לכיוון הקל
כמובן שיש צורך למגר את התאונות אך חקירה פלילית היא משולה ללא יותר מטיפול באקמול לשבר. אין תרבות בטיחות בקרב הפועלים. הפועלים מגיעים לעבוד בבניין ללא שום הכשרה מקצועית ואין נורמה של ידע בסיסי הנדרש לצורך עשיית בטיחות. חייבת להיות הכשרה בסיסית מעין "רישיון" לעסוק בעבודות בנייה לפועל. ברגע שיהיה רישיון לכל פועל ניתן יהיה לאכוף טוביותר את נושא הבטיחות.
קבלן ומהנדס  |  13.04.18
1.
להגביר אכיפה סמוייה גם בכבישים.
כמות ההרוגים, פצועים ונכים מתאונות, מוכיח שיש לתגבר את האכיפה הסמוייה מכוון שהאכיפה גלוייה משפיע על קטע קצר ומדווח. למען הצלת חיים של חפים מפשע בכל הגילים ולמען הרתעה לנהגים, אכיפה סמוייה והורדה מהדרך כל משתמש ללא רישיון מתאים. לא פעם, נדמה לי שתאונות דרכים, מתאימות מתאים כלכלית למגוון סקטורים כמו, ביטוח,רפואה, יבוא חלפים, עו''ד, אכיפה, שיפוט...... אין לי מסקנות אחרות.
אלן  |  10.04.18