אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
WeWork ביטלה את גיוס החוב בארץ צילום: Agustin Munoz

בלעדי לכלכליסט

WeWork ביטלה את גיוס החוב בארץ

חברת חללי העבודה המשותפים של אדם נוימן נסוגה עקב הדרישות שהציבו המוסדיים, שעמם ניהלה מגעים לגיוס חוב של מאות מיליוני דולרים. WeWork עשויה לבצע הנפקת מניות בניו יורק ובתל אביב

10.04.2018, 06:52 | גולן חזני

חברת חללי העבודה המשותפים WeWork של אדם נוימן נסוגה מתוכניתה לגיוס חוב גדול בישראל, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

הרקע להחלטה של WeWork הוא הדרישות שהציבו הגופים המוסדיים לחשוף את נתוניה הכספיים בעקבות הוראות ועדת חודק, והדרישות לספק ביטחונות לאג"ח שתנפיק החברה. ברקע נמצאות גם התניות נוספות, כמו דרישות של הון עצמי מינימלי ושמירה על יחס חוב למאזן ברמה מסוימת.

מתחם של WeWork בלוס אנג מתחם של WeWork בלוס אנג'לס. יותר מ-150 מתחמים ביותר מ-35 ערים בעולם | צילום: wework מתחם של WeWork בלוס אנג

 

WeWork מוותרת בשלב זה על האופציה הישראלית, אם כי היא עשויה לגייס כאן בהנפקת מניות שייתכן שתערוך בשנה הקרובה. WeWork מעוניינת בגיוס חוב ללא מגבלות כלשהן - גיוס שאותו היא מבצעת בקלות יחסית באזורים אחרים בעולם, כולל ארה"ב. "זו חברה עם הכנסות של מיליארד דולר בשנה וצומחת ב־100% בערך בכל שנה. השוק כאן שונה מהשוק האמריקאי, ואנחנו לעולם לא נבין את השוק ששם", אמר מקורב למגעים.

הידיעות הראשונות על גיוס חוב של מאות מיליוני דולרים של WeWork בישראל התפרסמו בנובמבר האחרון. המגעים נמשכו יותר מחצי שנה, כשהחברה מקיימת לאורך התקופה פגישות עם גופים מוסדיים ישראליים כמו הפניקס, כלל, מיטב דש ומנורה, כדי לקדם את הגיוס. במקביל, ניהלה החברה מגעים עם חברות הדירוג S&P מעלות ומידרוג לקבל דירוג לאג"ח, ועמדה לקבל דירוג של -A - לא גבוה במיוחד לחברה נוצצת כזו.

מייסד WeWork אדם נוימן, צילום: דן קינן מייסד WeWork אדם נוימן | צילום: דן קינן מייסד WeWork אדם נוימן, צילום: דן קינן

בתחילה ביקשה WeWork לגייס אג"ח פרטיות שאינן סחירות, אבל לאחר שהחברה קיבלה את רשימת הדרישות הכרוכות היא שינתה את דעתה והחליטה לבחון גיוס הלוואות פרטיות מכמה גופים מוסדיים. אבל גם האפשרות הזו התנהלה בעצלתיים, ובתי השקעות בחנו שוב את הסוגיה - בעיקר לאור העובדה שמדובר במחלקות שונות שטיפלו בבקשה.

WeWork ביקשה לגייס בין חצי מיליארד למיליארד דולר באג"ח, כשההגעה לישראל נבעה הן מהיקפי הגיוס הפוטנציאליים המקומיים שהחברה קיבלה לגביהם אינדיקציות, מהריביות הנמוכות, והן בשל העובדה שנוימן, שעומד בראשה, הוא ישראלי. WeWork מנהלת במקביל מגעים להנפקת מניותיה בבורסת ניו יורק, לפי שווי של יותר מ־30 מיליארד דולר.

להבדיל מחברות נדל"ן אמריקאיות אחרות שגייסו חוב בישראל בשנים האחרונות, והתאגדו כחברות ייעודיות, המקרה של WeWork שונה. מדובר בחברה שעוסקת גם בנדל"ן וגם בטכנולוגיה. בתחילת 2017 סיכם תאגיד ההשקעות הענק היפני סופטבנק על השקעה מדורגת בשלבים של 4.4 מיליארד דולר ב־WeWork. ההשקעה מתבצעת לפי שווי של 20 מיליארד דולר, והיא נעשית על ידי קרן של סופטבנק ויז'ן וממשלת סעודיה. שווי זה מציב את WeWork כאחת מחברות הטכנולוגיה הפרטיות בעלות השווי הגבוה ביותר בעולם. מי שמקדימות אותה בשווי הן חברות טכנולוגיה פרטיות כמו Airbnb, שיאומי ואובר.

עד להשקעה של סופטבנק, גייסה WeWork כ־1.7 מיליארד דולר משורת משקיעים גדולים, בהם בנקי ההשקעות ג'יי.פי מורגן, גולדמן זאקס, בנצ'מרק, קרן ההון סיכון הישראלית אלף וגופים נוספים. בסך הכל מדובר בגיוסי אקוויטי של כ־6 מיליארד דולר עד כה. WeWork מייצרת כיום הכנסות שנתיות בהיקף של כ־1.2 מיליארד דולר, אבל בשל ההשקעות הענקיות שמבצעת החברה במקומות שונים ברחבי העולם היא עדיין לא מצליחה לייצר רווחים משמעותיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
טעות חמורה של המוסדיים
הבורסה בתל אביב סובלת מהיעדר תוכן אמיתי, הרבה חברות תרופות והייטק נמחקו מהמסחר, לא הרבה חברות חדשות הנפיקו, ורק מגיע לפה עוד ועוד אג"ח של נדל"ן אמריקאי. We Work היא חברה חדשנית, שתגביר את פעילותה בעולם בשנים הקרובות ותספק פתרונות היברידים לחברות רזות ופתרונות כוללניים של דיור+משרדים ושירותים לחברות גדולות ועשירות. צריך שתהיה בת"א סחורה שונה קצת ממה שיש, ואג"ח ומניות דואליים שימשכו תשומת לב לשוק ההון המקרטע שלנו. מה יעשו המוסדים במקום ילוו עוד מליארד דולר לטייקון ישראלי או איל נדל"ן אמריקאי שיספר אותם מחר בבוקר?
אסף  |  10.04.18
13.
תשובה נוספת ל-8
אתה צודק בשאלתך. מדובר למעשה בחברת נדל"ן עם נישה מקורית, אבל עדיין חברת נדל"ן. היא מתומחרת כמו חברת הייטק עם עתיד מזהיר, כשלמעשה קמים לה כל יום המוני מתחרים בארץ ובעולם. המנכ"ל שלה הוא אמנם מליארדר, אבל מעדיף כמובן להתרחב על חשבון הציבור...
הייטקיסט לשעבר  |  10.04.18
11.
ל - 8
הם מחזיקים כמה מאות מבנים X כמה קומות בכל אחד, האם מנהלים בכל קומה כזאת מאות רבות של שוכרים, ומנהלים חוזי שכירות לפי חודש, כשכל אקסטרה מתומחרת. בנוסף הם עושים פעילות שיווקית בתוך האתרים, מתחזקים את הכל, וצריכים לעצב את המשרדים בצורה שתאפשר להם ניצול מקסימלי לכל מטר. אם אתה עושה את זה יעיל ואוטומטי, אתה יכול להרוויח יותר. רב המשכירים היום בונים על חוזים מרובי שנים, למעט שוכרים, כאשר המשרדים מושכרים בצורה "ערומה" והשוכר צריך לשפץ אותה לצרכיו. לכן WeWork שוכרת במחירים נמוכים יותר, משכירה במחירים גבוהים, ומרוויחה יותר אם היא יודעת לנהל את האופרציה בצורה יעילה.
אלון  |  10.04.18
לכל התגובות