אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקין חויב להכריע אם יורחב הפיקדון ל־1.5 ליטר צילום: אוראל כהן

אלקין חויב להכריע אם יורחב הפיקדון ל־1.5 ליטר

בתום התמהמהות של שנתיים, המשרד להגנת הסביבה התחייב בפני בג”ץ שיכריע בחודש הבא אם חוק הפיקדון יחול גם על בקבוקים של 1.5 ליטר

10.04.2018, 09:32 | נורית קדוש
ההכרעה בסוגיית הרחבת חוק הפיקדון כך שיחול גם על בקבוקי משקה של 1.5 ליטר מתקרבת. השר להגנת הסביבה זאב אלקין, נדרש לקבל בתוך חודש וחצי החלטה אם יש להרחיב את חוק הפיקדון, כך עולה מהחלטת בג"ץ בעתירות שהגישו עמותת אדם טבע ודין ותאגיד המיחזור אסופתא. שני הגופים דרשו כי אלקין יעשה שימוש בסמכותו להחיל את החוק על המכלים המשפחתיים. בתגובה לעתירות, השיבה המדינה כי הממונה על חוק הפיקדון ישלים את הדו"ח הנדרש לקבלת ההחלטה בסוף חודש מרץ, ועם השלמתו הדו"ח יועבר להחלטת השר שיקבל החלטה בתוך 60 ימים מיום העברת הדו"ח אליו על ידי הממונה, דהיינו עד סוף חודש מאי.

קראו עוד בכלכליסט

בין הגורמים קיימת מחלוקת ביחס להיקף איסוף הבקבוקים המשפחתיים עליהם לא מוטל כיום פיקדון. תאגיד אל"ה דיווח כי שיעור מיחזור הבקבוקים המשפחתיים ב־2016 הסתכם ב־60.4%. לאחר העברת הנתונים למשרד להגנת הסביבה, החלה ביקורת של משרד רו"ח ימין ג'ורג'י על הנתונים. במשרד להגנת הסביבה סירבו לחשוף את דו"ח הביקורת וטענו כי מדובר בטיוטה, וכן כי עליהם לבחון את תגובת המבוקרים בטרם יגבשו החלטה. להערכת ירון ברדוגו, מנכ"ל תאגיד האיסוף אסופתא המעוניין בהרחבת החוק, דו”ח הביקורת חושף כי אל"ה אסף 37% מהבקבוקים המשפחתיים. לדבריו, הפסולת מתחנות המעבר שאל"ה סופר לצורך עמידה ביעדי המיחזור היא לא רק בקבוקים אלא גם אריזות פלסטיק אחרות ובקבוקים שנמכרו בשטחי הרשות הפלסטינית אותם אסור לספור לצורך עמידה ביעדים.

כבר לפני שנתיים הטיל השר להגנת הסביבה לשעבר, אבי גבאי, ספק בנתוני תאגיד המיחזור אל"ה ובעקבות כך הוזמן דו"ח חיצוני שיבקר את הנתונים. חוסר האמון של גבאי בנתונים התכתב אז עם תשובה לעתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים וביקשה לחייב את המשרד להגנת הסביבה למסור, לפי חוק חופש המידע, עותק ממסמכי הדיווח של הרשויות המקומיות ביחס למשקל או כמות מכלי משקה בנפח של 1.5 ליטר ומעלה שנאספו בשטחי הרשויות המקומיות ב־2012–2015. תשובת המשרד היתה כי "אין הפרדה בין סוגי הבקבוקים השונים, ולכן לא ניתן להבחין בין מכלי 1.5 ליטר לבין יתר המכלים".

"בכך שהשר להגנת הסביבה מכיר בחילוץ בקבוקים מהמזבלות הוא חוסך ליצרני המשקאות מאות מיליוני שקלים ומשית אותם כמס על הציבור: עלויות של פינוי האשפה והטמנתה בקרקעות המדינה אשר אנו משלמים בחשבון הארנונה. כל טונה פסולת שמגיע למזבלה שילמו בגינה שינוע האשפה והיטל הטמנה על ידי משלם המסים", טוען ברדוגו. למשרד להגנת הסביבה אין חובה לחשוף את הדו"ח, אולם לטענת אסופתא ואדם טבע ודין, מדובר בדו"ח ציבורי שלו יש השלכות גדולות על איכות הסביבה בארץ. הם הגישו בקשת חופש מידע לקבלת הדו”ח, אולם משך הזמן לקבלת התשובה ארוך מהמועד בו נקבע לקבלת ההחלטה. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי: “מדובר בדו”ח פנימי לצורכי דיון, הדו”ח הסופי יפורסם לציבור”.

באל”ה דוחים על הסף את טענות אסופתא ואומרים כי התאגיד אוסף מכלים רק מתחומי ישראל. בנוסף, התאגיד תומך באתרי מיון פסולת ומתמרץ אותם על הפרדת הפסולת. לטענתם, כל קבלני האיסוף מעבירים לתאגיד דיווחים חתומים על ידי רו”ח המאשרים שהדיווח מדויק, והתאגיד עושה בדיקות עצמאיות בכדי לוודא את מהימנותם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות