אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכבי תל אביב צריכה ניקוי רעלים צילום: עוז מועלם

מכבי תל אביב צריכה ניקוי רעלים

בשלוש שנותיו הראשונות כמנהל מקצועי, ג'ורדי קרויף הצליח בעיקר בזכות יצירת תרבות חדשה אחרי ניקוי אורוות. נראה שזה מה שמכבי תל אביב של קרויף זקוקה עכשיו

10.04.2018, 11:58 | אוריאל דסקל

כשמרסלינו גרסיה טורל הצטרף לוולנסיה כמאמן - בדיוק לפני שנה - הוא דרש לעשות "ניקוי רעלים" במועדון והגיע לסיכום על כך עם מנהלי המועדון החדשים. ניקוי רעלים בכמה מובנים. קודם כל מרסלינו דרש להעיף שחקנים שהוא זיהה כרעלנים בחדר ההלבשה. זה הוביל לכך שכמה שחקנים מוכשרים נזרקו מהקבוצה.

קראו עוד בכלכליסט

ברק יצחקי אמש עם שחקני הפועל באר שבע שחוגגים, צילום: עוז מועלם ברק יצחקי אמש עם שחקני הפועל באר שבע שחוגגים | צילום: עוז מועלם ברק יצחקי אמש עם שחקני הפועל באר שבע שחוגגים, צילום: עוז מועלם

לאחר מכן, התחיל עם ניקוי הרעלים האמיתי. שחקנים ממש נשלחו לעשות ניקוי רעלים. להוריד במשקל, להכין גופם לדרך חדשה וקשה.

כולם בכדורגל המודרני אובססיביים בקשר ליכולות פיזיולוגיות של השחקנים, אבל מרסלינו - אפילו בתוך עולם הכדורגל, נחשב לאובססיבי במיוחד. אם בכל הכדורגל בליגות הבכירות מודדים אחוזי שומן לשחקנים מדי שבוע - אפילו מדי יום - והרצוי המצוי הוא כ-11%, אז אצל מרסלינו השחקנים צריכים להיות על 9.5%. כמו כן, מאמן הכושר של מרסלינו (איסמעל פרננדז) ואנשי המדע שלו קבעו לכל שחקן את המדדים האידיאליים לגופו ולתפקידו: אחוזי שומן, משקל, מהירות, כוח מתפרץ - וכל אחד חייב לעמוד במדדים הללו. מי שלא עומד בדרישות הפיזיולוגיות, פשוט לא משחק. שחקן שאחוז השומן בגופו עובר את ה-9.5% לא משחק. שחקן שלא מבצע את הריצה האידיאלית בזמן האידיאלי שלו פשוט לא ישחק.

זה ככה בגלל שהדרך של מרסלינו מאוד ברורה. הוא יודע בדיוק איך הוא רוצה שהקבוצה שלו תשחק. הוא רוצה 4-4-2 מאוד פשוט להבנה, מאוד מהיר ומאוד פיזי. בשביל זה צריך שחקנים מסוימים, בכושר מסוים ופרופיל מסוים. הסגנון לא מתאים לכל אחד. התרבות הזו גם כן לא מתאימה לכל אחד. אבל ברגע שזה קרה, ולנסיה פועלת על פי תרבות מסוימת, הסגנון ברור ומובן לכולם, כולם במערכת דוחפים לאותו מקום. והנה ולנסיה חוזרת לליגת האלופות אחרי שנים מאכזבות.

קבע סטנדרטים מקצועיים

כשג'ורדי קרויף הגיע לפני 6 שנים (בערך בדיוק) למכבי תל אביב הוא גם, קודם כל, קבע סטנדרטים מקצועיים, שכללו זמני ריצה, כמות ריצה ואחוזי שומן. הוא התקין את מערכת ה-GPS למערכת והביא מאמני כושר ספרדיים. כמו כן, שחקן

שחרג מאחוזי השומן שלו, מצא את עצמו מחוץ למערכת.

קרויף נכנס כחלק מהליך ניקוי רעלים שעברה מכבי תל אביב כמועדון. "נוקו" דמויות בעייתיות, מבחינת הבעלים מיטשל גולדהאר, ושחקנים שקושרו אליהם גם כן נזרקו החוצה. הניקיון היה גם כן ממשי. ממש נמצאו מכשירי האזנה במשרדים. גולדהאר היה חייב לעשות ריסרט, ריסטארט ולהתחיל דרך חדשה.

העונה קרויף, בהרבה מובנים, נתן לתרבות שהתרחק ממנה לזחול חזרה לקבוצה. המחסור בקוהרנטיות טקטית ברור מול הפועל באר שבע של ברק בכר ואובדן הרסן של השחקנים במשחק אמש נגד האלופה, מסמל את זה ששוב מכבי צריכה ריסרט, ריסטארט ולהתחיל דרך חדשה.

זה אומר שצריך - כבר עכשיו - לסגור עם איש מקצוע (מנהל מקצועי או מאמן) שיודע בדיוק מה הוא רוצה ואיך הקבוצה שלו צריכה להיראות. אבל זה אומר שצריך להתחיל בניקוי רעלנים. שחקנים שלא מפורסמים בהכרח בזכות המקצוענות שלהם צריכים למצוא את עצמם מחוץ למועדון. כמו כן, כל גורם רעיל אחר במועדון צריך לעזוב את הגוף הזה, שחייב שיקום. אין דרך אחרת להתקין תרבות חדשה במועדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות