אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים מאיר שמיר קיבל מידע משטרתי רגיש בזמן חקירה בעניינו צילום: אוראל כהן

איש העסקים מאיר שמיר קיבל מידע משטרתי רגיש בזמן חקירה בעניינו

חשיפה: ב-2016 אמר שמיר לחוקרים שאין לו מושג מי מנסה לאיים עליו במטעני חבלה. אף שאינו חשוד בדבר הם פקפקו בגרסתו והאזינו לו בסתר. כעת חושפות ההאזנות: במהלך החקירה הרגישה קיבל שמיר בזמן אמת עדכונים מקצין משטרה בכיר וממשרד רה"מ על ההתפתחויות

11.04.2018, 08:24 | אלי סניור, ynet
האזנות סתר שביצעה המשטרה לאיש העסקים מאיר שמיר, שיצא ללא פגע משני מטעני חבלה שהושלכו לעברו, חושפות כי במהלך חקירת המשטרה, שהתרשמה כי שמיר אינו מוסר את כל הידוע לו על הניסיונות לפגוע בו, הודלפו לו פרטים מהחקירה. כך נודע ל-ynet.

מאיר שמיר, נווט קרב לשעבר בחיל האוויר, נשוי ואב לילדים, הוא בעל השליטה והמנכ"ל של חברת מבטח שמיר אחזקות בע"מ. לפני כשש שנים הוערך הונו בכ־150 מיליון דולר. בדצמבר 2016 הושלך מטען חבלה לעבר רכבו בעת שלא היה במכונית. המטען התפוצץ, הרכב ניזוק. כשבועיים לאחר מכן הושלך מטען לעבר ביתו והתפוצץ. איש לא נפגע.

מאיר שמיר , צילום: אוראל כהן, דוברות המשטרה מאיר שמיר | צילום: אוראל כהן, דוברות המשטרה מאיר שמיר , צילום: אוראל כהן, דוברות המשטרה

במשטרה התרשמו שהאלמונים לא התכוונו להתנקש בחיי שמיר אלא לשדר אזהרה. הוא טען שאין לו מושג מי עומד מאחורי המעשים. מפקד משטרת מחוז תל־אביב באותה התקופה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, הטיל את החקירה על היחידה המרכזית (ימ"ר). חוקריה הסיקו כי שמיר מסתיר משהו, ובצו בית משפט החלו להאזין לטלפון שלו. ההאזנה הניבה 1,483 שיחות ומסרונים.

בתוך כך, חקרה הימ"ר אירועים דומים שהתרחשו באותה תקופה, שבהם ניסו אלמונים לפגוע באותה דרך גם בזמרת מרגלית צנעני ובכדורגלן קובי מוסא. בסיום החקירה הוגשו כתבי אישום נגד איש העולם התחתון אבנר הררי ונגד אבישי בן-דוד. מכתב האישום עולה שהם החליטו להרכיב מטעני חבלה ולהפעיל אותם נגד מטרות שונות, בתמורה לתשלום.

במסגרת ההכנות למשפט ביקש מהפרקליטות סנגורו של בן-דוד, עו"ד שי רודה, להעביר לידיו את חומרי החקירה, כמקובל. הפרקליטות נתנה לו רק חלק מהחומר,הוא התעקש וביקש להקשיב להאזנות. אחת מהן חשפה כי במהלך החקירה קיבל שמיר פרטים על החקירה.

מדובר בשיחת טלפון בין שמיר לבין אדם שזהותו לא ידועה. בשיחה אמר שמיר: "זה קשור לל"ד הפיגועים האלה, אבל לדעתי אין סיכוי. זה בטח קשור לל"ב. ככה אני מבין שם מהשיחות עם החבר'ה, אמר לי אתמול בנצי (ניצב בדימוס בנצי סאו)... כלומר זה לא שהוא לוחש לי באוזן. צ'יקו (ניצב אדרי) אמר לו 'אתה יכול להגיד למאיר שהוא יכול להיות רגוע. שאנחנו בכיוון'. אפילו יותר מזה... אני יודע את זה מבפנים. כבר אמרו לי. לא רכילות. אני יודע את זה מבפנים". השיחה בוצעה כשבוע לאחר השלכת מטען החבלה לעבר ביתו של שמיר.

נדגיש כי שמיר עצמו איננו חשוד בדבר. טרם ברור באיזה הקשר נאמרו המילים "שהוא יכול להיות רגוע": האם רגוע מבחינת זה שלא ינסו לפגוע בו שוב, או משום שאמר בעדותו שאין לו מושג מי רצה לפגוע בו.

עו"ד רודה עיין ביומן ההאזנות וגילה שיש הקלטות של שלוש שיחות אחרות שקיימו ביניהם שמיר וניצב בנצי סאו, בימים שבהם ניסו לפגוע בשמיר. השיחות הללו התקיימו כשנה לאחר שסאו פרש מהמשטרה.

בחומרי החקירה יש הקלטה של שיחה אחרת שקיים שמיר עם אדם בשם דן ממשרד ראש הממשלה, וממנה עולה שגם ממנו הוא קיבל פרטים על החקירה.

שמיר: "אתה במשרד ראש הממשלה, אחראי על ביטחון הפנים גם".

דן: "נכון... העדכון שקיבלתי היה ביום שלישי והבנתי שהיה דיון שהוא ברמות הכי בכירות אצלם ואמרו לי שזה מטופל היטב".

עו"ד רודה ביקש מהפרקליטות להעביר לידיו את כל תמלילי השיחות ואת יתר חומרי החקירה, ונענה בשלילה. בעקבות כך הגיש אתמול לבית המשפט בקשה להעביר לו את חומרי החקירה ולקבל מידע על זהות הצדדים בשיחות שהוקלטו. לדבריו, החומר נדרש לו מחשש לשיבוש הליכי החקירה.

ניצב אדרי, שהחליף בזמנו את סאו בפיקוד על משטרת תל אביב, ואמור לשמש בקרוב כמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, סירב להגיב. ניצב סאו, ששימש בתפקידו האחרון כסגן המפכ"ל, סירב להגיב גם הוא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
עוד כתבה שתרד באסלה
כשאדם מאוים או בסכנה, המשטרה מעדכנת תמיד (גם עבריינים אז בטח שאדם מן הישוב), על התקדמות בחקירה ובסה"כ רצו להעביר לו מסר מרגיע. אז מה הסיפור? עוד עו"ד שמנסה להרוויח כותרת ל PR ועוד כתב ועיתון שימכרו את אמא שלהם בשביל כותרת גם אם היא עלובה וגם אם תרד באסלה עוד דקה.
ברוך ג.  |  11.04.18
לכל התגובות