אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טלטלה בשוק הקרנות: בלאקרוק נכנסת לישראל - עם תשקיף ראשון לקרן נאמנות צילום: בלומברג

טלטלה בשוק הקרנות: בלאקרוק נכנסת לישראל - עם תשקיף ראשון לקרן נאמנות

חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם עשויה לזעזע את התחרות בתעשיית קרנות הנאמנות בישראל; דמי הניהול יעמדו על 1.78%; הקרן השיגה תשואה נמוכה של 1.74% במונחים שקליים ב-2017; החסם: עמלות יקרות להמרת מט"ח

11.04.2018, 12:04 | רחלי בינדמן

סנונית ראשונה לכניסת תחרות מחו"ל לניהול הכספים של משקיעים ישראלים: קבוצת בלאקרוק, חברת ניהול הנכסים הגדולה בעולם, פרסמה היום (ד') תשקיף ראשון לשיווק קרן נאמנות שלה ללקוחות ישראלים (בתיווך מערך הייעוץ הבנקאי). זאת במסגרת הרפורמה לכניסת שיווק קרנות זרות ללקוחות קמעונאיים. אלטשולר שחם יהיה המשווק הבלעדי של הקרנות בישראל.  

קראו עוד בכלכליסט

הקרן שתימכר בשוק המקומי נקראת BlackRock Global Funds (BGF) Global Allocation Fund A2 USD ושיווקה יחל החל בשבוע הבא על ידי מערך היועצים בבנק. מדובר בקרן ותיקה (החלה לפעול ב-1997) וגמישה המעניקה חשיפה למעל 40 מדינות במעל 30 מטבעות. הקרן מנוהלת על ידי 50 אנשי צוות ביניהם 4 מנהלי תיקים.

ניהול ההשקעות מבוסס על גישה מאקרו כלכלית להשקעה, המשלבת בין בחירת נכסים בשיטת bottom-up (ניתוח פרטני של ניירות ערך) ופיזור לסקטורים בשיטת top-down (בחירת סקטורים על בסיס ניתוח מקרו), בשילוב עם ניהול סיכונים. דמי הניהול שתגבה הקרן יעמדו על 1.78%. דמי הניהול הממוצעים בתעשייה על קרנות נאמנות המתמחות בהשקעה במניות בחו"ל עומדים על 1.7% ועל אג"ח חו"ל 0.7%. 

רן שחם, מנכ"ל משותף של אלטשולר שחם, צילום: עמית שעל רן שחם, מנכ"ל משותף של אלטשולר שחם | צילום: עמית שעל רן שחם, מנכ"ל משותף של אלטשולר שחם, צילום: עמית שעל

הקרן מנהלת כ-66 מיליארד שקלים, בערך רבע מהיקף הנכסים שמנהלת תעשיית קרנות הנאמנות בישראל כולה. הקרן יכולה להשקיע באג"ח לא מדורגות ועד 20% מנכסיה יכולים להיות מושקעים בניירות ערך מגובי נכסים (ABS) ובניירות מגובי משכנתאות (MBS) הזוכרים לשמצה מתקופת המשבר הפיננסי של 2008. כמו כן הקרן יכולה להשקיע עד 20% מנכסיה באג"ח מסוג קוקו ויכולה להגיע לרמת מינוף של 140%.

בשנת 2017 לא רשמה הקרן ביצועים מרשימים במיוחד, עם תשואה (במונחים שקליים) על 1.74% בלבד (אחרי דמי ניהול). הסיבה לכך טמונה בעובדה שמדובר בקרן דולרית שכן התשואה הדולרית של הקרן עמדה על 12.83% אך בגלל הצניחה החדה בדולר הביצועים במונחים שקליים היו חלשים. גם ב-2016 התשואות של הקרן היו צנועות במונחים שקליים: 1.73% וב-2015 היא בכלל הפסידה 1.94%.

מדד הייחוס לביצועי הקרן הוא מדד S&P 500 - עם 36%; מדד FTSE WORLD - עם 24%; אג"ח ממשלתיות ארה"ב ל-5 שנים - 24%; מדד אג"ח קונצרניות שאינן אמריקאיות 16%. גם בהשוואה למדד זה הביצועים של הקרן לא הבריקו שכן המדד המשולב רשם ב-2017 תשואה של 15.69% בעוד הקרן השיגה כאמור במונחים דולרים תשואה של 12.83%.

 

רישום הקרן התאפשר בעקבות תיקון 23 לחוק השקעות משותפות בנאמנות ורפורמת הקרנות הזרות של הרשות לניירות ערך, המאפשר גישה למשקיעים פרטיים בישראל לקרנות נאמנות זרות שאושרו על ידי רשות ניירות ערך בישראל.

אלכס פולק, מנכ"ל חברת בלקרוק בישראל, אמר כי: "ההחלטה לרשום את הקרן BGF Global Allocation Fund היא תגובה ישירה לדרישה המתמשכת שאנו רואים מיועצים ומלקוחותינו לקרן השקעות מגוונת בסביבה המאקרו כלכלית העכשווית. היכולת לחבור לאלטשולר שחם על מנת להביא מוצר זה לקהל הרחב, מבשר על השלב הבא של השותפות שלנו, שמטרתה לסייע ביצירת עתיד פיננסי טוב יותר למשקיעים בישראל".

לדברי רן שחם, מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, "מדובר בחיבור לגוף פיננסי מהמובילים בעולם והזדמנות למשקיע הישראלי ליהנות מאופציית השקעות מגוונת מבית ההשקעות מנוסה ומקצועי בתחום. שיתוף הפעולה יאפשר נגישות למגוון מוצרים רחב הרבה יותר מהקיים כיום".

חסם הכניסה לקרנות הזרות מבחינת הלקוחות הישראלים הוא הצורך לפתוח חשבון מט"ח ולהמיר שקלים לדולרים על מנת לפעול בהן - צעד הכרוך בעמלות המרה אשר עשויות לפגוע באטרקטיביות של ההשקעה בקרן (מול חלופות מקומיות).

את בלאקרוק ייצג בישראל משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן.

אלכס פולק מנכ"ל בלאקרוק ישראל , צילום: עמית שעל אלכס פולק מנכ"ל בלאקרוק ישראל | צילום: עמית שעל אלכס פולק מנכ"ל בלאקרוק ישראל , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
תלוי כמה זה משתלם לבנק
ללקוח לא משתלם בשום מצב אם הבנק יחליט שזה רווחי, דמי משמרת + עמלת קניה + עמלת המרת מטח ואפשר לגנוב מהלקוח 0.5 אחוז ומעלה לשנה , זה ישווק באגרסיביות יתרה. ושכחי עמלת הפצה כמובן כי על קרן מקומית יש הפצה 0.35 והזרים משלמים יותר אפילו חצי מדמי הניהול. סביר להניח שקרנות כאלה יגיעו לחשבון של גברת כהן ומר לוי בטונות. ללקוח סביר אין היגיון לגעת בזבל הזה. מי שמבין מי שרוצה לשלם פחות ולקבל יותר פוליסת חיסכון המוצר המנצח . תבדקו בעצמכם ותבינו
יורם  |  11.04.18
לכל התגובות