אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממסתנן לעובד חוקי וזמני: הפתרון למבקשי המקלט

ממסתנן לעובד חוקי וזמני: הפתרון למבקשי המקלט

אחד הפתרונות האפשריים להפוך את המסתננים לעובדים חוקיים זמניים הוא להחתימם על מסמכים חוקיים שבהם יתחייבו לעזוב יחד עם משפחותיהם את ישראל לאחר 63 חודשי עבודה

13.04.2018, 07:50 | מרדכי איש-שלום

ישראל במבוי סתום. מחד ההסכם עם רואנדה לקליטת 37,000 פליטים/מסתננים, ומאידך איום הבג"ץ גרם לרוה"מ ושר הפנים לחפש פתרון ופשרה בחזקת הרע במיעוטו - הסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם לקליטת 16,000 מתוכם בארצות המערב, דבר שקומם עליו את מרבית חברי הממשלה והקואליציה. כך נוצר מצב עגום של לא להקיא ולא לעכל, הפוגע באמינותה הבינלאומית הדיפלומטית של ישראל, שלא לדבר על הצעות ואיומים על חקיקת חוק עוקף בג"ץ בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

אקדים ואומר כי למשק הישראלי אין בעיה לקלוט 0.4% מאוכלוסייתה, נוסף על כ-88,000 עובדים זרים חוקיים כ-18,000 לא חוקיים ו-74,000 "תיירים" ללא אשרה בתוקף (רובם מברה"מ לשעבר ורומניה). להפך. בשיעור האבטלה הנוכחי מתחת ל-4% המשק זקוק לידיים עובדות, גם במשרות הנמוכות אותם מאיישים הפליטים/מסתננים. מה עוד שהם כבר כאן ומהווים תחליף מצוין לעובדים הזרים המסופקים ע"י חברות כ"א פרטיות, המייקרות את התהליך הן לעובד והן למעביד.

פליטים בשכונות בדרום תל אביב, צילום: אי פי איי פליטים בשכונות בדרום תל אביב | צילום: אי פי איי פליטים בשכונות בדרום תל אביב, צילום: אי פי איי

הבעיה האמיתית העומדת מאחורי התעקשותה של הממשלה לנקוט במדיניות של גירוש היא החשש האמיתי כי כל ויתור קטן יהווה תמריץ לעשרות ולמאות אלפים לשים פעמיהם לציון. לא גדר ההפרדה בסיני היא שגרמה בשנים האחרונות להפסקת הזרם האנושי לישראל, אלא המדיניות הקשוחה הנוקשה והלא מתפשרת, שננקטה להחזרתם היא ששלחה את האיתות לכל המתכננים לבוא בעקבותיהם. ע"פ תחזיות רשמיות של מוסדות האו"ם בעשור הקרוב כ-50 מליון נפש, רובם מאפריקה ומעוטם מאסיה, מתכוונים ומתכננים לנוע לכיוון העולם המערבי רובם ככולם פליטים כלכליים המעוניינים לשפר את רמת ואיכות חייהם.

האיום הנ"ל על העולם המערבי כולל ישראל הוא אכן ריאלי, ולכן כל פתרון לבעיה עימה ישראל מתמודדת כיום חייב לחזות פני עתיד. לעניות דעתי אחד הפתרונות למצב העשוי לקבל גושפנקא חוקית מהבג"ץ ומהמוסדות הבינלאומיים, הוא להפוך את המסתננים לעובדים זרים חוקיים וזמניים ע"פ התקנות הקיימות, קרי להחתימם על מסמכים חוקיים שבהם יתחייבו לעזוב יחד עם משפחותיהם את ישראל לאחר 63 חדשי עבודה בסטטוס של "מומחה זר", מבלי לבקש שוב אחרי תום שהייתם כאן, מעמד ואשרה של פליט. פרק זמן של למעלה מ-5 שנים יאפשר הן לממסד הישראלי והן לפליטים/מסתננים לתכנן את צעדיהם בתבונה לפתרון הבעיה, כולל האפשרות לחסכון משמעותי, פרי עבודה חוקית אשר ישפר את מצבם לכשייעזבו את ישראל. במקביל, הממסד הישראלי צריך לקבל מראש אישור של הבג"ץ "לדיל" המוצע, כולל של האו"ם, כך שכל מסתנן חדש מעל ל-37,000 הקיימים, אשר מתעתד להגיע לישראל יועבר מיידית לארצות המערב באמצעות האו"ם או לחלופין יגורש מיידית לארץ מוצאו.

במסגרת המדיניות החדשה המוצעת יש לתגמל גם את תושבי שכונות העוני בדרום ת"א –ראשית ע"י פיזור העובדים הזרים באופן שוויוני בכל הארץ, ושנית לשקם את השכונות, דבר שניתן לעשותו ללא צורך בכספי הציבור - לנקוט מדיניות ממשלתית-עירונית משולבת, שבה יבטיחו ליזמים של תמ"א 38 קומה או שתיים נוספות מעל לתוכניות המאושרות של העיר, כך שתושביהם יהפכו בן לילה לבני המעמד הבינוני ואת שכונותיהם לגן ירק פורח ,כולל תשתיות מודרניות ע"ח היזמים - ובא לחולדאי גואל.

הכותב הוא לשעבר סמנכ"ל לתכנון וכלכלה במשרד הכלכלה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות